Na skróty
Czy reklama firmy ogrodniczej w Internecie jest potrzebna? Tak, gdyż obecnie taka forma promocji jest niezbędna wielu biznesom z różnych branż. Jednak trzeba wiedzieć, jakie działania podjąć i jak nimi kierować, aby przyniosły oczekiwane efekty. W poniższym poradniku znajduje się wiele cennych wskazówek na ten temat.
Nawet jeśli firma ogrodnicza skupia się na świadczeniu usług offline, nie może lekceważyć potencjału Internetu. Reklama online daje biznesom wiele korzyści, a jedną z najważniejszych jest łatwe dotarcie do potencjalnych klientów. Przed zakupem produktów lub skorzystaniem z usług większość osób sprawdza informacje na temat danego biznesu w sieci, aby upewnić się, że jest godny zaufania. Jeśli firma nie istnieje w Internecie, wzbudza wiele podejrzeń i wątpliwości. Ponadto utrudnia to szybkie skontaktowanie się, aby np. zapytać o szczegóły oferty. Podstawą jest więc strona www, która powinna dobrze się prezentować i zawierać wszystko, co może okazać się niezbędne potencjalnym klientom.
Internet otacza nas niemal ze wszystkich stron. Z perspektywy firmy jest on bardzo dużą szansą na zwiększenie zysków oraz popularności. Aktywne i umiejętne działania online pozwalają na budowę świadomości marki oraz pozytywnego wizerunku, co może skutecznie przekonać niezdecydowane osoby do skorzystania z oferty. Bardzo często nie trzeba mieć nieograniczonego budżetu na działania marketingowe, aby uzyskać rezultaty. Reklama firmy w Internecie jest na tyle elastyczna, że można bez trudu dopasować ją do indywidualnych potrzeb, a nawet decydować, komu zostanie wyświetlona.
W branży ogrodniczej rok dzieli się na mniej oraz bardziej intensywne sezony. Internet pozwala na lepsze wykorzystanie tych miesięcy, kiedy klienci zakładają własne ogrody, kupują rośliny i wykonują wiele innych, podobnych czynności. Firma dbająca o promocję online ma też szansę na wyróżnienie się i wyprzedzenie konkurencyjnych biznesów, których powstaje coraz więcej.
Aby biznes ogrodniczy był dobrze widoczny w Internecie, konieczne jest wdrożenie działań z zakresu pozycjonowania. To niezbędne, żeby potencjalni klienci mogli znaleźć należącą do niego stronę internetową – wyświetli się po wpisaniu określonej frazy kluczowej w wyszukiwarce. Aby witryna zajmowała możliwie najwyższą pozycję, niezbędne jest wykonanie wielu czynności. Jedna z nich to optymalizacja SEO, którą powinien poprzedzać audyt strony. Pokaże on, nad czym trzeba popracować i co należy poprawić.
Praca nad SEO składa się m.in. z:
To oznacza, że strona firmy ogrodniczej musi być odpowiednio zbudowana i zapewniać użytkownikom łatwe poruszanie się w jej obrębie. Treść musi nie tylko zawierać frazy kluczowe, ale też być dopracowana pod kątem czytelności. Z tego względu niezbędne jest stosowanie różnych nagłówków i wyróżników, aby znalezienie potrzebnych informacji nie zajmowało dużo czasu. Ponadto trzeba wszystko dopracować w taki sposób, żeby skrócić czas ładowania witryny i zapewnić jej właściwe wyświetlanie zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych. Jednocześnie należy pamiętać, że pozycjonowanie to nie tylko SEO. To również link building, analityka oraz content marketing. Połączenie wszystkich tych elementów umożliwia dopracowanie witryny w taki sposób, aby była dobrze widoczna dla użytkowników (a im wyższa pozycja, tym lepiej).
Alternatywą dla klasycznego SEO może być SXO, czyli połączenie pozycjonowania oraz UX. Warto szczególną uwagę zwrócić na lokalne pozycjonowanie firmy ogrodniczej, zwłaszcza gdy skupia się na stacjonarnej działalności w określonym mieście, powiecie lub województwie. Dzięki temu można skutecznie dotrzeć do potencjalnych klientów zamieszkujących lub przebywających w okolicy. Pozycjonowanie lokalne skupia się na frazach kluczowych zawierających nazwę rejonu, w którym ma być wypromowany biznes. To sprawdzone rozwiązanie zwłaszcza dla małych i średnich firm. Lokalne pozycjonowanie firmy ogrodniczej to mniejsza konkurencja i zwykle szybsze efekty, w dodatku na tego typu działania nie potrzeba bardzo dużego budżetu.
W wielu branżach strategia marketingowa uwzględnia aktywność w social mediach, ponieważ jest to jedna ze skuteczniejszych metod promocji. W przypadku branży ogrodniczej także można, a wręcz należy się na to zdecydować, aby zwiększyć popularność. Dodatkowo aktywność w mediach społecznościowych pozwala zyskać lojalną, zaangażowaną społeczność, której członkowie stopniowo stają się ambasadorami firmy, polecając ją swoim znajomym.
Zazwyczaj szybko pojawia się problem, na jakich platformach powinien być aktywny biznes ogrodniczy. Najczęstszym wyborem jest Facebook, gdyż jest to serwis, z którego chętnie korzystają zarówno młodsi, jak i starsi użytkownicy. Niemniej nie trzeba ograniczać się tylko do niego. Należy przeanalizować grupę docelową firmy, sprawdzić przyzwyczajenia, potrzeby i oczekiwania jej przedstawicieli. To pozwoli się przekonać, w jakich innych mediach społecznościowych można zaistnieć. Do wyboru jest sporo platform, m.in. Instagram i YouTube. Nie powinno się ignorować także potencjału TikToka, choć tworzenie ciekawego contentu w tym przypadku wymaga dużo kreatywności i cierpliwości.
Treści publikowane w social mediach nie mogą być przypadkowe. To od nich w dużej mierze zależy, czy taka reklama firmy ogrodniczej w Internecie przyniesie oczekiwany skutek. Na początek trzeba określić, do kogo będą skierowane posty i na tej podstawie dobrać odpowiedni język oraz sposób komunikacji (nieco inaczej będą tworzone treści dla hobbystów, a inaczej np. dla profesjonalnych ogrodników). Konieczne jest również zaplanowanie, co dokładnie będzie pojawiać się na profilu. Biznes ogrodniczy może publikować np.:
Posty powinny pojawiać się regularnie, nie tylko w sezonie (a więc w wiosenno-letnich miesiącach), ale również poza nim. Zachowanie kontaktu z odbiorcami przez cały rok pozwala na utrzymanie ich zainteresowania na odpowiednim poziomie. Trzeba też podkreślić, że aktywność w social mediach nie może ograniczać się wyłącznie do publikowania treści. Należy też reagować na aktywność użytkowników, odpowiadać na ich komentarze, sugestie oraz wiadomości. Obecnie media społecznościowe to dobry kanał komunikacji, który skraca dystans i usprawnia kontakt z klientami. Ponadto często poprawiają pozycjonowanie firmy ogrodniczej i ułatwiają kreowanie pozytywnego wizerunku.
Działania z zakresu pozycjonowania można z powodzeniem połączyć z Google Ads, płatne kampanie to dla nich duże wsparcie. Sponsorowane linki zazwyczaj dają szybkie efekty, gdyż tego typu reklamy firmy ogrodniczej są widoczne od razu po aktywacji. Z uwagi na możliwość precyzyjnego targetowania komunikaty trafiają do osób zainteresowanych danymi usługami, a reklamodawca płaci jedynie za kliknięcia w link. To on decyduje, jak duży budżet przeznaczy na tego typu formę promocji, kampanie Google Ads są bardzo elastyczne. Poza tym jest ich kilka do wyboru. Dostępne są nie tylko reklamy tekstowe, ale i np. w formie wideo, grafik czy prezentacji konkretnych produktów.
Poprzez Google Ads możliwe jest poprawienie widoczności strony internetowej oraz zwiększenie ruchu. To reklamodawca decyduje, czy będzie prowadził kampanię lokalną, czy też ogólnopolską. Jej skuteczność można dokładnie przeanalizować i w razie potrzeby skorzystać z dodatkowych, pomocnych narzędzi (jak np. planer słów kluczowych). Trzeba mieć przy tym na uwadze, że w momencie zamknięcia kampanii, przykładowo po wyczerpaniu budżetu, reklama przestaje być widoczna. Jednak w sezonie, a więc w okresie, kiedy zainteresowanie usługami ogrodniczymi wzrasta, na pewno jest to skuteczna forma promocji dla biznesu z tej branży.
Reklama firmy ogrodniczej nie musi ograniczać się do mediów społecznościowych, pozycjonowania i kampanii Google Ads. Są także inne możliwości, którymi warto się zainteresować. Należą do nich:
Mimo że reklama oraz pozycjonowanie firmy ogrodniczej w Internecie wymagają stworzenia planu, rzetelnie zrealizowane działania z pewnością przyniosą rezultaty. Internet to ważny obszar dla biznesu z tej branży i nie można o nim zapomnieć, także w przypadku przedsiębiorstw pracujących jedynie stacjonarnie.
Content writer, tłumaczka i lektorka języków azjatyckich, prowadzi zespół content writerów i copywriterów, który przygotowuje treści w różnych językach. W 2021 roku zapoczątkowała projekt Azjatyckie Języki, którego celem jest promocja języków azjatyckich nie tylko w Polsce, autorka ebooków i polsko-japońskiej książeczki (nie tylko) dla dzieci. Jej praca w copywritingu zaczęła się jeszcze na studiach filologicznych i trwa do dzisiaj.