Jak największe marki kosmetyczne radzą sobie w Google’u?
Raport badający, jak największe brandy kosmetyczne wykorzystują SEO oraz UX do generowania ruchu i konwersji, to kolejna publikacja Semcore, w której nasi eksperci przyglądają się liderom różnych sektorów i kategorii produktowych. Tym razem przeanalizowaliśmy serwisy internetowe wiodących firm w rodzimej branży beauty, aby zbadać podstawowe błędy optymalizacji, widoczność historyczną oraz inne czynniki, istotne w kontekście SEO.
Co znalazło się w publikacji?
Raport zawiera analizę czołowych e-sklepów z branży kosmetycznej:
- Rossmann.pl
- Douglas.pl
- Drogerienatura.pl
- Sklep.drirenaeris.com
- Sylveco.pl
- Booksy.com
Najważniejsze wnioski z raportu
Na podstawie przeprowadzonej analizy drogerii internetowych można zauważyć, że większość sklepów, związanych z kosmetykami, ma pewne braki w strategiach SEO i content marketingowej. E-commerce w branży beauty wyróżnia ogromny potencjał, warto więc zadbać o to, by usprawnić poszczególne obszary. Jakie dokładnie?
Przede wszystkim konieczna jest optymalizacja meta danych, rozbudowa opisów kategorii, a także wprowadzenie blogów (a co za tym idzie, tworzenie wartościowych treści). Blogowanie pozwala na budowanie więzi z klientami, dzielenie się wiedzą i inspiracjami, a także zwiększa szanse na uzyskanie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Dlatego publikacja interesujących, użytecznych i unikalnych treści związanych z kosmetykami, takich jak artykuły, poradniki, recenzje produktów czy materiały video (np. powstałe przy współpracy z influencerami) będzie bardzo istotna.
Wspomniane działania są kluczowe zwłaszcza w tak konkurencyjnej branży, jak obszar beauty, gdzie skuteczne wykorzystanie narzędzi marketingowych może przynieść przewagę nad konkurencją. Sklepy, które już wykorzystują proponowaną wyżej strategię, powinny kontynuować dobre praktyki, jednocześnie skupiając się na linkowaniu wewnętrznym. Poprawa tego obszaru jest istotna z punktu widzenia zarówno SEO, jak i UX. Poprawia bowiem nawigację, usprawnia indeksowanie przez wyszukiwarki i wpływa na ogólną strukturę witryny.
Wprowadzenie tych zmian z pewnością przyczyni się do lepszej widoczności w wyszukiwarce oraz zwiększonej liczby klientów.
Podsumowując, w każdej z analizowanych e-drogerii można znaleźć kilka “quick wins”. Cross-oferty, zwiększanie lojalności, wysoka personalizacja produktów — to wszystko bardzo poprawia konwersję i zwiększa przywiązanie klientów do marki, dzięki czemu chętniej wracają oni do sklepu online.
Na pewno warto zwrócić uwagę na wykorzystanie aplikacji mobilnych, które w kontekście branży beauty są najlepszym rozwiązaniem. Pozwalają one wysyłać odpowiednie komunikaty użytkownikom, a także zapewniają ogromne możliwości personalizacji, m.in. w przypadku polecanych treści czy produktów.
Metodologia badania
Aby zbadać podstawowe błędy optymalizacji, widoczność historyczną oraz inne czynniki, istotne w kontekście SEO, wykorzystaliśmy dwa narzędzia: Senuto oraz Ahrefs. Rozdział “Analiza” opiera się o informacje z marca 2023 roku i w każdym przypadku obejmuje całą przykładową witrynę.
Co więcej, przeprowadzając analizę danych historycznych, uwzględniliśmy okres ostatnich dwóch lat. Dzięki temu mogliśmy realnie ocenić, jak sklep radzi sobie w wynikach wyszukiwania oraz czy jest odporny na aktualizacje algorytmu Google.
Ze względu na rosnący udział smartfonów w zakupach online, nasi specjaliści przeanalizowali również dostępne dane mobilne. Czytelnicy są więc w stanie uzyskać dość szeroki obraz audytu SXO, przeprowadzanego przez Semcore.
Co o polskim rynku beauty mówią eksperci?
O spojrzenie na rodzimy rynek Beauty & Personal Care zwróciliśmy się także do czołowych polskich ekspertów, zajmujących się digital marketingiem.
Zapytaliśmy ich o kluczowe czynniki, wpływające na sukces serwisów internetowych marek beauty i o to, który z nich może być wzorem dla pozostałych. Poprosiliśmy także o wytypowanie, jakie tendencje w zakresie projektowania i tworzenia e-sklepów obecnie dominują w branży kosmetycznej.
Wypowiedzi zaproszonych przez nas fachowców znajdziesz w aneksie do “Raportu SXO & E-commerce dla branży kosmetycznej w Polsce”, który możesz pobrać tutaj.