Raport SXO i e-commerce dla branży kosmetycznej w Polsce

Jak największe brandy kosmetyczne wykorzystują SEO i UX do generowania ruchu oraz konwersji? Skorzystaj z eksperckiej wiedzy - dowiedz się, jak działają liderzy branży i zacznij wdrażać skuteczne rozwiązania w Twoim sklepie!

leader-photo

Bartek Kotowicz

Head of Brand Development

Raport przeczytasz w 1h

Lead badania

Sprzedaż kosmetyków i artykułów do pielęgnacji urody to jedna z bardziej dochodowych branż na świecie. Polski rynek Beauty & Personal Care stale rośnie, pod względem przychodów zajmując 6. miejsce w Europie, a jego wartość jest wyceniana na 3,8 mld euro. I nie zanosi się na zmianę tego trendu – prognozy na lata 2023-2027 wskazują średni wzrost na poziomie 3-5%.

Pomimo ogromnej popularności drogerii stacjonarnych, nie warto – a nawet nie można – lekceważyć kanałów online. O ile w wielu branżach e-commerce często jest mocną konkurencją dla “realnego” świata, tak w przypadku kosmetyków i artykułów do pielęgnacji strategia omnichannel jest najlepszą odpowiedzią na potrzeby potencjalnych klientów.

Aby jak najlepiej poznać rynkowe wyzwania i trendy, sprawdziliśmy, jakie konkretnie działania z zakresu SXO wdrażają największe brandy kosmetyczne. Tak oto powstał ten e-book, zawierający dokładną analizę 5 sklepów internetowych oraz serwisu Booksy, a także polecenia dotyczące najlepszych praktyk e-commerce w 2023 roku.

Czas realizacji

2Q2023 - 3Q2023

Cel projektu

Analiza, jak największe brandy kosmetyczne wykorzystują SEO i UX do generowania ruchu oraz konwersji.

 

Jak największe marki kosmetyczne radzą sobie w Google’u?

Raport badający, jak największe brandy kosmetyczne wykorzystują SEO oraz UX do generowania ruchu i konwersji, to kolejna publikacja Semcore, w której nasi eksperci przyglądają się liderom różnych sektorów i kategorii produktowych. Tym razem przeanalizowaliśmy serwisy internetowe wiodących firm w rodzimej branży beauty, aby zbadać podstawowe błędy optymalizacji, widoczność historyczną oraz inne czynniki, istotne w kontekście SEO.

 

Co znalazło się w publikacji?

Raport zawiera analizę czołowych e-sklepów z branży kosmetycznej:

  • Rossmann.pl
  • Douglas.pl
  • Drogerienatura.pl
  • Sklep.drirenaeris.com
  • Sylveco.pl
  • Booksy.com

 

Najważniejsze wnioski z raportu

Na podstawie przeprowadzonej analizy drogerii internetowych można zauważyć, że większość sklepów, związanych z kosmetykami, ma pewne braki w strategiach SEO i content marketingowej. E-commerce w branży beauty wyróżnia ogromny potencjał, warto więc zadbać o to, by usprawnić poszczególne obszary. Jakie dokładnie?

Przede wszystkim konieczna jest optymalizacja meta danych, rozbudowa opisów kategorii, a także wprowadzenie blogów (a co za tym idzie, tworzenie wartościowych treści). Blogowanie pozwala na budowanie więzi z klientami, dzielenie się wiedzą i inspiracjami, a także zwiększa szanse na uzyskanie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Dlatego publikacja interesujących, użytecznych i unikalnych treści związanych z kosmetykami, takich jak artykuły, poradniki, recenzje produktów czy materiały video (np. powstałe przy współpracy z influencerami) będzie bardzo istotna.

Wspomniane działania są kluczowe zwłaszcza w tak konkurencyjnej branży, jak obszar beauty, gdzie skuteczne wykorzystanie narzędzi marketingowych może przynieść przewagę nad konkurencją. Sklepy, które już wykorzystują proponowaną wyżej strategię, powinny kontynuować dobre praktyki, jednocześnie skupiając się na linkowaniu wewnętrznym. Poprawa tego obszaru jest istotna z punktu widzenia zarówno SEO, jak i UX. Poprawia bowiem nawigację, usprawnia indeksowanie przez wyszukiwarki i wpływa na ogólną strukturę witryny.

Wprowadzenie tych zmian z pewnością przyczyni się do lepszej widoczności w wyszukiwarce oraz zwiększonej liczby klientów.

Podsumowując, w każdej z analizowanych e-drogerii można znaleźć kilka “quick wins”. Cross-oferty, zwiększanie lojalności, wysoka personalizacja produktów — to wszystko bardzo poprawia konwersję i zwiększa przywiązanie klientów do marki, dzięki czemu chętniej wracają oni do sklepu online.

Na pewno warto zwrócić uwagę na wykorzystanie aplikacji mobilnych, które w kontekście branży beauty są najlepszym rozwiązaniem. Pozwalają one wysyłać odpowiednie komunikaty użytkownikom, a także zapewniają ogromne możliwości personalizacji, m.in. w przypadku polecanych treści czy produktów.

 

Metodologia badania

Aby zbadać podstawowe błędy optymalizacji, widoczność historyczną oraz inne czynniki, istotne w kontekście SEO, wykorzystaliśmy dwa narzędzia: Senuto oraz Ahrefs. Rozdział “Analiza” opiera się o informacje z marca 2023 roku i w każdym przypadku obejmuje całą przykładową witrynę.

Co więcej, przeprowadzając analizę danych historycznych, uwzględniliśmy okres ostatnich dwóch lat. Dzięki temu mogliśmy realnie ocenić, jak sklep radzi sobie w wynikach wyszukiwania oraz czy jest odporny na aktualizacje algorytmu Google.

Ze względu na rosnący udział smartfonów w zakupach online, nasi specjaliści przeanalizowali również dostępne dane mobilne. Czytelnicy są więc w stanie uzyskać dość szeroki obraz audytu SXO, przeprowadzanego przez Semcore.

 

Co o polskim rynku beauty mówią eksperci?

O spojrzenie na rodzimy rynek Beauty & Personal Care zwróciliśmy się także do czołowych polskich ekspertów, zajmujących się digital marketingiem.

Zapytaliśmy ich o kluczowe czynniki, wpływające na sukces serwisów internetowych marek beauty i o to, który z nich może być wzorem dla pozostałych. Poprosiliśmy także o wytypowanie, jakie tendencje w zakresie projektowania i tworzenia e-sklepów obecnie dominują w branży kosmetycznej.

Wypowiedzi zaproszonych przez nas fachowców znajdziesz w aneksie do “Raportu SXO & E-commerce dla branży kosmetycznej w Polsce”, który możesz pobrać tutaj.

Oceń tekst

Średnia ocen 4 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Raport SXO i e-commerce dla branży ogrodniczej w Polsce

Oferta branży ogrodniczej cieszy się największym zainteresowaniem klientów w sezonie letnim. Jeśli nie wiesz, jak wykorzystać SEO oraz UX w przypadku sezonowej sprzedaży, nasza publikacja pomoże Ci opracować nową strategię promocji sklepu!