SEO branży meblowej – na czym polega?
4 min
4 min
Na skróty
Strategia SEO dla strony ma różne oblicza, w zależności od tego, jakiej branży dotyczy. Rozwiązania odpowiednie dla niszowych biznesów nie będą sprawdzać się tam, gdzie konkurencja jest duża, a rynek nasycony. Sklepy i hurtownie meblowe mają przed sobą trudne zadanie. Witryn działających na tym polu jest wiele, a topowe pozycje w indeksach Google już od dawna ugruntowane. Wspięcie się na dobre miejsca w wynikach wyszukiwań wymaga przez to dużych nakładów pracy i czasu. Z odpowiednim podejściem można jednak o to skutecznie zawalczyć.
Meble i wyposażenie domowe, pochodzące z naszego kraju, szczyci się renomą wysokojakościowych produktów. Z tego też powodu ich główny rynek zbytu to zagranica. Pozycjonowanie w branży meblowej stwarza zatem warunki zarówno do walki o wyniki lokalne, jak i te wykraczające poza obszarem naszego kraju.
SEO branży meblowej nie należy do najłatwiejszych. Walka o lepszą pozycję jest zawsze zażarta. Dodatkowo pod uwagę należy wziąć pandemię koronawirusa, która przyniosła ze sobą kryzys i wyhamowanie gospodarki. W świecie, w którym chodzenie do sklepów jest zabronione lub mocno ograniczone, jeszcze większą wagę zaczęto przykładać do sprzedaży internetowej. Dla pozycjonowania w branży meblowej stwarza to zarówno nowe trudności, ale i możliwości. Coraz więcej sklepów i hurtowni swoją sprzedaż będzie starało się przenieść do internetu, co oznacza wzrost konkurencji. Z drugiej strony jest to szansa na przegonienie tych, którzy w tym temacie zaspali, albo wstrzymali wydatki na SEO w ramach oszczędności kryzysowych.
Na SEO branży meblowej składa się wiele elementów. Wszystkie mają wpływ na jej powodzenie, jednakże niektóre z nich powinny mieć większy priorytet. Poniżej znajdziesz podstawowe działania, które koniecznie musisz podjąć przygotowując strategię pozycjonowania dla swojej strony.
Z uwagi na dużą konkurencyjność, pozycjonowanie w branży meblowej powinno opierać się na słowach kluczowych z długim ogonem. Bazując na frazach ogólnych, takich jak “sklep meblowy” czy “dobre meble” nie ma dużych szans na to, by strona zyskiwała na widoczności i pięła się wyżej w indeksie Google. Tego rodzaju frazy prędzej będą prowadzić do gigantów na rynku i ciężko na nich coś ugrać. Należy budować bardziej szczegółowe opisy produktów oraz treści eksperckie, które pozwolą na znalezienie klientów szukających konkretnych rzeczy. Osoba, która odwiedzi Twój sklep po wpisaniu w wyszukiwarkę “stół do jadalni kolor wenge”, jest już w pewnym stopniu zdecydowana na zakup i szuka dobrej oferty. Tego rodzaju odwiedzających łatwo zamienić w klientów, zwiększając tym samym konwersje sklepów. To właśnie ona zapewnia realne zyski.
Polskie meble sprzedają się zarówno w kraju, jak i zagranicą. Działania SEO różnią się jednak w zależności od tego, na jaki rynek są one przeznaczone. Inaczej wygląda pozycjonowanie stron pod klienta lokalnego, inaczej jeżeli chce się trafić przede wszystkim do tych mieszkających w innych państwach. Wiąże się to nie tylko z inaczej działającą konkurencją, ale także zapotrzebowaniem potencjalnych kupujących. W niektórych krajach popularność Google jako narzędzia do wyszukiwania nie jest tak duża, jak w Polsce, co sprawia, że należy dostosować zabiegi SEO pod algorytmy i zalecenia innych wyszukiwarek. Jedną z ważniejszych rzeczy jest też założenie domeny odpowiadającej targetowanemu krajowi. Wcześniejsze określenie rynku zbytu ma zatem ogromne znaczenie dla strategii pozycjonowania.
Strona oferująca meble i wyposażenie ma zazwyczaj hierarchiczną strukturę. Wynika to z faktu, że musi zaprezentować wiele produktów z różnych, mniej lub bardziej ogólnych kategorii. Przejrzysty układ witryny jest bardzo istotny zarówno dla potencjalnych klientów, jak i dla botów wyszukiwarek. Linkowanie wewnętrzne do odpowiednich podstron i kategorii pomaga zbudować silną sieć, która pomoże w manewrowaniu po sklepie oraz uzyskaniu lepszej pozycji w wynikach wyszukiwań.
Biorąc się za pozycjonowanie w branży meblowej, która wypełniona jest konkurencją, nawet najmniejsze niedopatrzenie może okazać się trudnym do naprawienia błędem. Czego unikać?
Zaniedbywanie treści opisujących produkty i kategorie to coś, czego należy unikać. Owszem, klienci w przypadku mebli kupują często samymi oczami i wydawać by się mogło, że dobrej jakości zdjęcia i informacja o parametrach technicznych wystarczą, ale to błędne myślenie. Z punktu widzenia pozycjonowania ważne są też inne kwestie. Chodzi oczywiście o algorytmy wyszukiwarek. Brak opisów poszczególnych produktów czy kategorii oznacza marnowanie potencjału na pozycjonowanie słowami kluczowymi. Boty niekorzystnie patrzą również na treści duplikowane. Bardzo wiele sklepów zamieszcza w opisach przedmiotów wyłącznie informacje dostarczone przez producenta, powielając tym samym to, co znajduje się już na innych witrynach. Inwestycja w tworzenie oryginalnych treści to coś co się opłaci!
Sklepom trudno jest zbudować solidną sieć linków, które prowadziłyby do nich z wartościowych stron. Można to zmienić poprzez prowadzenie branżowego bloga w ramach witryny. Sprzedaż i publicystyka napędzają siebie wzajemnie. Wykreowanie eksperckiego wizerunku poprzez publikowanie fachowych poradników, recenzji czy informacji znacząco zwiększa szanse na naturalne linkowanie Twojej strony. To napędza ruch, buduje renomę marki i w rezultacie wpływa również na konwersję. W dzisiejszych czasach chcąc osiągnąć dobrą widoczność w wyszukiwarce, należy podchodzić do sprawy kompleksowo.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jaki potencjał drzemie w oprawie graficznej sklepu czy strony. Pod atrybutami alt zdjęć na podstronach danych produktów można ukryć długoogonowe frazy, które wypadałyby nienaturalnie w tekście. Odpowiednio przygotowane grafiki pomagają napędzić ruch z wyszukiwania obrazkami. Dlatego nie wolno zaniedbywać tego aspektu strony.
Istnieje jeszcze wiele niuansów, na które warto zwrócić uwagę podczas pozycjonowania strony. Branża meblarska wymaga dbania o każdy detal. Należy dopilnować tego by strona działała równie dobrze zarówno podczas wyświetlania na komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych. W przypadku witryn zawierających dużą ilość grafik, może to być nie lada wyzwanie! Nawigacja okruszkowa również jest elementem, który sprawdza się w przypadku podobnych projektów, zwłaszcza jeżeli umożliwia wyszukiwanie przedmiotów przy pomocy filtrów, po konkretnych parametrach. Ułatwia to klientom przemieszczanie się po rozbudowanych stronach, a należy pamiętać, że w pozycjonowaniu znaczenie mają również pozytywne doświadczenia użytkownika.
SEO branży meblowej wymaga nieustannej uwagi i reagowania na zmienne okoliczności, pozostawiając mało miejsca na eksperymentowanie. Rozsądnym jest rozważenie Inwestycji w doświadczoną agencję zajmującą się pozycjonowaniem, która da gwarancję dopilnowania wszystkich szczegółów.