Mowa ciała – co to jest?
3 min
3 min
Na skróty
Czym jest mowa ciała? To nasze gesty, mimika i ruchy ciała. Czasami mogą wyrazić więcej niż tysiąc słów. Co więcej, mowa ciała może przyczynić się do wielu sukcesów w Twoim życiu. Czym dokładnie jest komunikacja niewerbalna?
Mowa ciała ma wiele odsłon. Niejednokrotnie to właśnie gesty i mimika wyrażają o wiele więcej, aniżeli wypowiedziane słowa. Można jej używać zupełnie nieświadomie, ale też świadomie w sposób wyuczony. Komunikacja niewerbalna to dzisiaj potężne narzędzie w kreowaniu wizerunku osób publicznych. Znane osoby niejednokrotnie korzystają z pomocy specjalistów, którzy uczą ich tego jakie gesty i ruchy ciała stosować w danej sytuacji. Dlaczego więc ktoś potrafi zainwestować tak wiele żeby nauczyć się mowy ciała? Powód jest prosty – to jak gestykulujemy, jaka jest postawa naszego ciała, albo jakie w danej sytuacji robimy miny, może o nas powiedzieć więcej, niż to co komunikujemy werbalnie. Niewerbalna komunikacja mówi o ludziach bardzo dużo. Czasami zupełnie nie idzie w parze z tym, co wyrażane jest słowami, a zdaniem wielu specjalistów, to właśnie nasze ruchy i gesty często wskazują na to jak naprawdę się czujemy w danej sytuacji. Podczas rozmowy to właśnie ciało wysyła pewne sygnały, które rozmówca może odebrać. I te sygnały czasami bywają sprzeczne z komunikacją werbalną. Trzeba pamiętać o tym, że komunikacja niewerbalna może być kluczem do zdobycia sukcesu w sferze zawodowej, ale też tej prywatnej. Warto więc wiedzieć więcej w tym zakresie.
Komunikacja jest nieodłącznym elementem naszego życia. Jest wiele sposobów i modeli komunikacji, porozumiewamy się w różnych językach, także tym wykorzystującym gesty, czyli językiem migowym. Komunikacja to słowa, którymi się posługujemy, ale też to co wyrażamy swoim ciałem. Komunikacja werbalna i niewerbalna towarzyszą nam każdego dnia. Z jednej strony obie te formy są nam potrzebne do skutecznej komunikacji, z drugiej zaś są jednak bardzo odrębne. Komunikacja werbalna to wszystko co wyrażamy za pomocą słów i jest to podstawowy sposób komunikacji w społeczeństwie. Niezależnie od tego w jakim języku się porozumiewasz, to właśnie słowa będą tą najistotniejszą formą komunikacji. Jednak trzeba tutaj pamiętać, że komunikacji werbalnej zawsze towarzyszyć będzie ta niewerbalna. Mowa niewerbalna to mimika, gesty i ruchy ciała, które towarzyszą komunikacji werbalnej. Przy czym trzeba podkreślić, że nie zawsze będą wyrażać to samo. W przypadku osób publicznych, które niejednokrotnie uczą się odpowiedniej mowy ciała, takie różnice mogą być mniej widoczne. W zwykłej rozmowie nasze ciało często wyrażać będzie to co naprawdę czujemy, niekoniecznie to, co akurat mówimy. Komunikacji niewerbalnej możemy więc używać w sposób nieświadomy lub świadomy.
Czy da się zrozumieć mowę ciała? Jest wiele gestów i ruchów ciała, które zdradzają to jak się czujemy lub co naprawdę myślimy. Specjaliści doskonale potrafią odczytać takie sygnały. Jednak dla wielu osób komunikacja niewerbalna nie zawsze jest w pełni zrozumiała. Warto też wziąć pod uwagę, że każdy z nas może zupełnie inaczej odczytywać pewne gesty i miny. Stąd poszczególne osoby mogą w inny sposób rozumieć ten niewerbalny przekaz. W mowie ciała bardzo duże znaczenie ma mimika twarzy, ponieważ łatwo rozpoznać czy ktoś jest szczerze radosny, smutny, zawiedziony lub zły. Wiele też może mówić gestykulacja rękami.
Popularnym przykładem komunikacji niewerbalnej jest zakładanie rąk na wysokości klatki piersiowej, bądź też wkładanie ich do kieszeni podczas rozmowy. Taka mowa ciałem odczytywana jest najczęściej jako zamknięcie się na argumenty rozmówcy, czy nawet niechęć do rozmowy. Z kolei jeżeli Twój rozmówca wykonuje gest gdzie wnętrze dłoni kieruje do góry, oznaczać to może, że jest bardzo przyjaźnie nastawiony do Ciebie i do całej konwersacji. Znajomość takich podstawowych elementów komunikacji niewerbalnej może w znaczący sposób ułatwić komunikację.