Technologia

Czym jest SSL Wildcard i dlaczego warto go wybrać?

3 min czytania
Czym jest SSL Wildcard i dlaczego warto go wybrać?

Wdrożenie protokołu SSL to najlepszy (i najprostszy) sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom Twojej strony – niezależnie od tego, czy chodzi o zwykły portal z możliwością logowania, czy o sklep internetowy. Taki certyfikat obejmuje jednak swoją ochroną tylko jedną, konkretną domenę – dla tych, którzy posiadają ich więcej, powstał protokół SSL Wildcard. 

Kilka słów o certyfikatach SSL

Zacznijmy od początku – czyli od tego, jak działają certyfikaty SSL. Są to protokoły sieciowe, które zabezpieczają połączenie pomiędzy użytkownikiem strony a serwerem, na którym się ona znajduje. Protokół SSL szyfruje wszystkie dane przekazywane pomiędzy stronami w taki sposób, aby mogły zostać odczytane jedynie przez przeglądarkę internetową użytkownika – dzięki temu ich kradzież (bez zastosowania technik inżynierii społecznej, na przykład phishingu) jest w zasadzie niemożliwa.

Certyfikat SSL stał się już standardem szyfrowania – powinno się go stosować na wszystkich stronach, na których użytkownicy mogą podawać swoje dane: w sklepach internetowych, platformach bankowych czy na poczcie e-mail. Niezależnie od tego, jaką działalność w internecie prowadzisz – obecność certyfikatu SSL na pewno zwiększy poczucie bezpieczeństwa wśród odwiedzających Twoją witrynę. A przede wszystkim – pomoże ochronić ich dane – pamiętaj, że jesteś za nie odpowiedzialny. 

Certyfikat SSL Wildcard – czym jest i jak działa w praktyce?

Ważną cechą certyfikatów SSL w ich podstawowej wersji jest to, że swoją ochronę zapewniają tylko jednej domenie – tej, do której uzyskany certyfikat przypiszemy. Inaczej jest w przypadku protokołu rozszerzonego, czyli omawianego SSL Wildcard.

Zobacz  Benchmarking w marketingu – poradnik

Certyfikaty SSL Wildcard działają w identyczny sposób, co standardowe protokoły szyfrowania. Różnią się jedynie tym, że obejmują ochroną nie tylko domenę główną, ale i związane z nią subdomeny. Jeden certyfikat SSL Wildcard może chronić nieograniczoną ilość adresów. Jeżeli uzyskasz taki certyfikat dla domeny przyklad.pl, to obejmie on także adresy: 

  • blog.przyklad.pl
  • sklep.przyklad.pl; 
  • www.przyklad.pl. 

Ważna uwaga – chodzi tu jedynie o subdomeny pierwszego stopnia. Czyli te, które różnią się od domeny głównej tylko jednym “przedrostkiem”. SSL Wildcard zakupiony dla adresu przyklad.pl nie obejmie już swoim działaniem domeny www.sklep.przyklad.pl, ponieważ skrót “www.” utworzył subdomenę drugiego stopnia od subdomeny “sklep.”. To samo dotyczyłoby chociażby subdomeny lokalizującej Twój sklep: poznan.sklep.przyklad.pl.

Subdomeny drugiego, trzeciego i dalszego stopnia wymagają więc zakupu osobnych certyfikatów SSL. Nasza rada – jeśli chcesz ograniczyć wydatki na protokoły szyfrowania, zrezygnuj z używania prefixu “www.” w przypadku subdomen – pozbędziesz się w ten sposób jednego stopnia w hierarchii domen.

Kto powinien zdecydować się na certyfikat typu Wildcard?

Certyfikat SSL Wildcard jest rozwiązaniem wprost stworzonym dla właścicieli stron z licznymi subdomenami lub tych, którzy dopiero spodziewają się intensywnego rozwoju swojego miejsca w internecie. Dla takich osób wdrożenie rozszerzonego protokołu szyfrowania powinno być jednym z pierwszych kroków przed podjęciem jakichkolwiek działań SEO – nawet najlepsza agencja SEO nie poprawi wyników Twojej strony, jeśli nie będzie ona w stu procentach bezpieczna dla użytkowników. 

Zobacz  Zagraniczne wyszukiwarki internetowe - lista

Protokół typu Wildcard sprawdzi się świetnie także w przypadku serwisów i aplikacji, które umożliwiają swoim użytkownikom samodzielne tworzenie własnych adresów stron – chyba najlepszymi przykładami są platformy umożliwiające prowadzenie własnych blogów (WordPress czy Medium).

Dlaczego warto wybrać certyfikat SSL Wildcard?

Oto kilka powodów, dla których protokół SSL Wildcard może być najbardziej praktycznym sposobem na zabezpieczenie Twojej strony:

  • niższe koszty – inwestycja w Wildcard może być o wiele mniej kosztowna niż zakup certyfikatu SSL dla każdej subdomeny osobno (SSL Wildcard jest co prawda kilkakrotnie droższy od pojedynczego certyfikatu SSL, ale przy dużej ilości subdomen staje się bardziej opłacalny);
  • uproszczone zarządzanie bezpieczeństwem domen – decydując się na SSL Wildcard nie musimy wdrażać go osobno dla każdej domeny, ani śledzić, czy przypadkiem na jednej z subdomen certyfikat nie wygasł szybciej, niż tego oczekiwaliśmy. Ułatwia to także rozwiązywanie ewentualnych awarii oraz dokonywanie zmian w konfiguracji domeny;
  • większe zaufanie użytkowników – rozbudowana i spójnie działająca sieć domen i subdomen dobrze wpływa na wizerunek marki oraz komfort korzystania z serwisu – to szczególnie ważne z perspektywy SXO.
Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy