Jeśli poszukujesz asystenta, który o każdej porze dnia (i nocy) odpowie na wszystkie Twoje pytania — prawdopodobnie nie znajdziesz lepszego, niż ChatGPT. Wiele osób jednak nie wie, że w ubiegłym roku Open AI udostępniło także narzędzie do budowy… własnych, niestandardowych chatbotów opartych na modelu GPT. Wyjaśniamy, jak stworzyć swojego chatbota — i w jaki sposób może on ułatwić Ci pracę.
Dlaczego warto pracować z customowym chatbotem?
Jeżeli zdarzyło Ci się „rozmawiać” z chatbotem od Open AI — na pewno zauważyłeś, że nie zawsze potrafi on wygenerować taką odpowiedź, jakiej od niego oczekujesz. Czasem brakuje mu pewnych informacji, które np. dostępne są tylko w firmowych PDF—ach. Innym razem, nie jest w stanie odwzorować stylu komunikacji, jakim posługuje się Twoja marka.
Generalnie, aby uzyskać od ChatGPT odpowiedź idealną, trzeba za każdym razem w odpowiedni sposób sformułować komendę — tak, aby dokładnie zrozumiał nasze intencje.
Podczas codziennej pracy może być to nieco uciążliwe, zwłaszcza że chatbot nie zawsze zapamiętuje nasze wskazówki z poprzednich sesji. I dlatego właśnie powstał GPT Builder — umożliwiający stworzenie własnej wersji ChatGPT.
Customowego chatbota możemy skonfigurować w taki sposób, aby za każdym razem udzielał odpowiedzi według określonych parametrów (np. zawsze pisał w swobodnym, żartobliwym stylu). Możemy mu także wyznaczyć konkretne zadania — analizę dokumentów czy pisanie kodu w wybranym języku programowania — oraz „wyposażyć” w wiedzę, do której ChatGPT w swojej podstawowej postaci nie ma dostępu (chociażby do raportów, które przygotowała Twoja agencja marketingowa). Przy pomocy GPT Buildera zbudujemy chatbota specjalizującego się w konkretnej, wąskiej dziedzinie — i doskonale znającego nasze preferencje.
Jak stworzyć własny ChatGPT?
Zaznaczmy na samym początku — GPT Builder jest dostępny jedynie dla subskrybentów ChatGPT Plus, który na chwilę obecną kosztuje 20 dolarów miesięcznie. W ramach subskrypcji zyskujemy także dostęp do wielu innych, dodatkowych funkcjonalności — przede wszystkim do chatbota w wersji GPT-4, wyprzedzającej darmowego GPT-3.5 o kilka długości. Dla tych, którzy chcą w pełni korzystać z możliwości ChatGPT — to wręcz obowiązkowy zakup (i warty swojej ceny).
Ale do rzeczy — jak stworzyć swój chat GPT, krok po kroku.
- W menu bocznym wybieramy zakładkę Explore GPTs — gdzie znajdziemy chatboty stworzone przez innych użytkowników platformy od Open AI;
Źródło: ChatGPT (Open AI) — opracowanie własne
- Klikamy przycisk Create — znajdujący się w prawym górnym rogu;
- Ukaże nam się kreator customowych chatbotów GPT. Do wyboru mamy dwie „ścieżki” tworzenia nowego bota:
- Create — gdzie możemy porozmawiać z GPT Builderem jak ze zwykłym chatbotem i w ten prosty sposób wyjaśnić mu, czego oczekujemy od naszego nowego asystenta; na tej podstawie kreator sam zajmie się konfiguracją;
Źródło: ChatGPT (Open AI) — opracowanie własne
- Configure — w tej zakładce znajdziemy bardziej zaawansowane opcje konfiguracji chatbota:
- Name oraz Description — które pomogą odnaleźć naszego chatbota „w tłumie” innych asystentów i podpowiedzą, w czym może on pomóc
- Instructions — czyli wszystkie wytyczne dotyczące zachowania i stylu wypowiedzi;
- Convesation starters — propozycje promptów, które wyświetlą się automatycznie po włączeniu chatbota;
- Knowledge — możemy wgrać również własne pliki z dodatkowymi informacjami, w które chcielibyśmy wyposażyć chatbota;
- Capabilities — to od nas zależy, czy pozwolimy botowi korzystać z zasobów internetu lub generować obrazy;
- Actions — umożliwia połączenie chatbota z innymi aplikacjami przy pomocy API.
Źródło: ChatGPT (Open AI) — opracowanie własne
- Prawą część panelu GPT Buildera zajmuje okno Preview — tutaj możemy na bieżąco testować naszego chatbota.
- Po skonfigurowaniu customowego asystenta możemy kliknąć Save — a następnie udostępnić chatbota dla wszystkich użytkowników. Lub zachować go tylko dla tych, którzy dostaną od nas link (np. współpracowników).
Po skończeniu polecamy jeszcze raz zajrzeć do zakładki Explore GPTs — w bibliotece Open AI znajduje się już naprawdę sporo bardzo ciekawych narzędzi, które ułatwią Ci skuteczne pozycjonowanie Twojej strony, pomogą w analizie wielostronicowych dokumentów czy… planowaniu zagranicznych wakacji.