Spadki wyszukiwań mobilnych, negatywne SEO, zbędny robots.txt
3 min
3 min
Na skróty
Znamy wyniki badań dotyczących wpływu AI Overview od Google na mobilne wyszukiwania! Ponadto analityk Google – Gary Illyes – obalił mit dotyczący umiejscowienia pliku robots.txt w domenie głównej.
Oprócz tego: Negatywne SEO nie jest tak groźne, jak się powszechnie uważa, dzięki zaawansowanym mechanizmom Google. Co więcej, 60% wyszukiwań w Google kończy się bez kliknięcia.
Najnowsze newsy o SEO z Semcore… czas start!
Źródło: https://img.freepik.com/free-photo/skyscraper-cloudy-sky_395237-212.jpg?t=st=1720420036~exp=1720423636~hmac=f3d7e42e3955e5201c9baf48faac17777d02dcfdfc29c031ea90d82d2b1f4790&w=996
W maju 2024 roku Google wprowadziło AI Overviews, które generują podsumowania dla wielu zapytań. Nowa funkcja, choć miała ułatwić użytkownikom wyszukiwanie, spotkała się z mieszanymi reakcjami. W rezultacie, Google szybko wycofało tę funkcjonalność pod koniec miesiąca. Według Rand Fishkin, analiza wyszukiwań wykazała znaczny spadek liczby zapytań mobilnych, sugerując, że użytkownicy nie byli zadowoleni z wyników AI.
SE Ranking potwierdziło, że liczba AI Overviews zmniejszyła się do 8% zapytań, ale za to stały się one bardziej szczegółowe. Jednak ich pojawienie się spowodowało spadek liczby wyszukiwań mobilnych, które stanowią prawie dwie trzecie wszystkich zapytań Google.
Spadek ten zmusił Google do wprowadzenia technicznych ulepszeń.
Zdj 1. Jedne z najważniejszych badań Google w zakresie wyszukiwań.
Źródło: www.sparktoro.com/blog/2024-zero-click-search-study-for-every-1000-us-google-searches-only-374-clicks-go-to-the-open-web-in-the-eu-its-360/
Gary Illyes z Google obalił mit, że plik robots.txt musi znajdować się w domenie głównej.
Zgodnie z nowymi wskazówkami, można go umieścić także na sieci dostarczania treści (CDN).
Przykładem może być strona z plikami robots.txt zarówno na https://cdn.example.com/robots.txt, jak i na https://www.example.com/robots.txt.
Dodatkowo zgodność z RFC9309 zapewnia, że crawlery będą przestrzegać przekierowań do odpowiedniego pliku robots.txt. Illyes spekuluje nawet, że nazwa “robots.txt” może w przyszłości ulec zmianie.
Zdj 2. Wypowiedź Garry’ego na temat robots.txt.
Źródło: www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7214278388490907648/
Negatywne SEO, czyli praktyka sabotowania konkurencji przez niskiej jakości linki, od lat budzi kontrowersje. Gary Illyes z Google wyjaśnił, że takie działania nie wpływają na wyniki wyszukiwania. Od czasów aktualizacji Penguin, Google skutecznie blokuje linki z niepowiązanych tematycznie stron, sprawiając, że negatywne SEO jest nieskuteczne.
Illyes, analizując setki przypadków domniemanego negatywnego SEO, stwierdził, że większość z nich nie miała związku z takim działaniem. Google ignoruje linki z nieodpowiednich stron – w konsekwencji nie warto martwić się spamerskimi odnośnikami od konkurencji.
Zdj 3. Garry na temat negatywnego SEO.
Źródło: www.youtube.com/watch?v=DJVaGCZLmt8
Nowe badanie Rand Fishkina pokazuje, że większość wyszukiwań w Google kończy się bez kliknięcia. W USA to 58,5%, a w UE 59,7%.
Użytkownicy coraz częściej znajdują odpowiedzi bezpośrednio w wynikach wyszukiwania.
Ponadto, około 30% kliknięć w USA trafia na strony należące do Google typu YouTube czy Google Maps. To sugeruje, że Google coraz bardziej integruje swoje usługi w ekosystemie wyszukiwania.
Zdj 4. Badania na temat wyszukiwań Google.
Źródło: www.sparktoro.com/blog/2024-zero-click-search-study-for-every-1000-us-google-searches-only-374-clicks-go-to-the-open-web-in-the-eu-its-360/
Pamiętaj, że skuteczne pozycjonowanie strony internetowej wymaga ciągłego dostosowywania się do nowości i trendów – w tym celu zachęcamy do skorzystania z usług profesjonalnej agencji marketingowej!
Zawodowy copywriter specjalizujący się̨ w tworzeniu artykułów eksperckich dotyczących najważniejszych zagadnień związanych z SEO. Twierdzi, że nieustanne zmiany w tej dziedzinie napędzają go do dalszej pracy, a edukowanie innych pozwala mu wzrastać.