Protokół HTTPS krok po kroku
4 min
4 min
Na skróty
Strony internetowe z HTTPS najczęściej spełniają podstawowe warunki bezpieczeństwa oraz ochrony użytkownika. Coraz więcej witryn korzysta z tego rozwiązania, dlatego warto wiedzieć, czym jest ten protokół. Oczywiście, posiadanie HTTPS nie sprawi, że witryna będzie całkowicie bezpieczna. Certyfikat SSL ten jednak jest niezwykle istotny z punku widzenia pozycjonowania. W jaki sposób przenieść swoją domenę z klasycznego HTTP na HTTPS. Co ma wspólnego z tym wszystkim certyfikat SSL?
HTTPS to skrót od słów Hypertext Transfer Protocol Secure i stanowi szyfrowaną wersję tradycyjnego, powszechnie znanego protokołu HTTP. Aby skorzystać z takiego rozwiązania na stronie internetowej, należy wdrożyć certyfikat SSL, najlepiej z rozwinięciem do wersji TLS. Jeżeli otworzysz dowolną witrynę, z łatwością sprawdzisz, czy obsługuje ona HTTPS. Wystarczy spojrzeć w górną część przeglądarki – a konkretnie w kierunku paska z adresem URL. To właśnie w tamtym miejscu powinna znajdować się kłódka, potwierdzająca HTTPS na stronie. Jeżeli zamiast ikony bezpieczeństwa znajduje się wykrzyknik (lub inna grafika, zależnie od przeglądarki), witryna nie posiada certyfikatu SSL. Możesz kliknąć w kłódkę, aby uzyskać więcej informacji na ten temat i sprawdzić szczegóły certyfikatu.
Ogólnie mówi się, że HTTPS na stronie to synonim bezpieczeństwa. Witryny bez aktywnego certyfikatu SSL bardzo często uchodzą za niebezpieczne. Wiele przeglądarek przed otworzeniem tego typu strony ostrzega – na przykład poprzez informację: „Twoje połączenie z tą witryną nie jest bezpieczne”. To nie tylko wpływa negatywnie na pozycjonowanie (algorytmy Google nie będą pozwalały na osiąganie wysokich miejsc w wynikach wyszukiwania witryn bez certyfikatu, ale także jest źle odbierane przez użytkowników internetu. Wielu z nich widząc powiadomienie o braku bezpieczeństwa, zrezygnuje z wizyty na takiej stronie. O aktywacji certyfikatu SSL warto więc pomyśleć już na samym początku, podczas zakładania strony internetowej. Bardzo często dostawcy usług hostingowych mają je w swojej ofercie. Nierzadko dochodzi do sytuacji, gdzie wykupując hosting oraz domenę, klient otrzymuje certyfikat SSL w cenie, ale na określony czas. Następnie należy przedłużyć usługę poprzez opłatę. Chcesz zadbać o bezpieczeństwo na swojej stronie? Zastanawiasz się, jak zrobić HTTPS, aby wszystko działało prawidłowo?
Wiesz już, czym jest certyfikat SSL. Teraz należy go aktywować, oczywiście jeżeli masz dostęp do tej usługi u dostawcy hostingu. Ewentualnie możesz ją wykupić. Proces aktywacji przebiega różnie, zależnie od tego, gdzie posiadasz SSL. Zapoznaj się z instrukcją u swojego dostawcy. Udało Ci się? To teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak zrobić HTTPS na stronie. Weźmy za przykład WordPressa, czyli bardzo popularne rozwiązanie dla witryn wizytówek oraz sklepów internetowych (WooCommerce).
Wtyczki to genialne rozwiązanie dla wszystkich administratorów stron opartych na WordPress. To dzięki nim konfiguracja witryny jest znacznie prostsza i szybsza. Jak zrobić HTTPS na stronie postawionej na WordPress?
Musisz zainstalować odpowiednią wtyczkę, najlepsza do tego celu będzie Really Simple SSL. Jak sama wskazuje, instalacja certyfikatu SSL będzie naprawdę prosta. Gdy Twój plugin zostanie zainstalowany, na liście wtyczek prawdopodobnie znajdziesz napis „Go ahead, activate SSL”. Kliknij go, a zostaniesz automatycznie przeniesiony do ustawień. Tam zaznacz pole „Auto replace mixet content”. Choć najczęściej opcja ta jest włączona automatycznie, zdarza się, że po instalacji należy zrobić to ręcznie, dlatego skontroluj sytuację.
Teraz przejdź do ogólnych ustawień WordPressa. W oknie z adresem URL powinno wyświetlić się: https://. Jeżeli Twój certyfikat SSL został poprawnie aktywowany, jego konfiguracja z pomocą wtyczki również powinna przebiec pomyślnie, bez żadnych komplikacji. Jeżeli z jakiegoś powodu strona internetowa ciągle posiada protokół HTTP zamiast HTTPS, bardzo możliwe, że korzystasz z przestarzałych wtyczek, które wchodzą w konflikt z Really Simple SSL. Możesz samodzielnie poszukać przyczyny błędu, ewentualnie skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego specjalisty. Możesz też zadać pytanie na jednym z forów poświęconych WordPressowi, albo też napisać post na odpowiedniej grupie na Facebooku.
Odpowiadając na pytanie jak zrobić HTTPS na stronie, warto zaznaczyć, że wdrożenie certyfikatu SSL to nie wszystko. Jeżeli witryna jest połączona z Google Analytics oraz Google Search Console, przejdź do ustawień obu narzędzi. Następnie zmień adres swojej strony z HTTP na HTTPS.
Wdrożenie HTTPS na stronę ma szereg zalet, o których warto wiedzieć. Oczywiście największym plusem tego rozwiązania jest zapewnienie użytkownikom większego bezpieczeństwa. Dane są szyfrowane i chronione, co jest szczególnie ważne na przykład w sklepach internetowych, gdzie dokonuje się zamówień oraz płatności. Klienci podają wtedy bardzo dużo swoich prywatnych danych, które powinny być chronione.
Pamiętaj również, że algorytmy Google zwracają uwagę na to, czy konkretna strona internetowa otwiera się z adresu HTTP, czy HTTPS. Witryny z aktywnym certyfikatem SSL jest zdecydowanie łatwiej wypozycjonować, bowiem wyszukiwarki chcą promować domeny bezpieczne i sprawdzone. Jeżeli myślisz o SEO i chcesz zdobywać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, to wręcz musisz zapewnić certyfikat SSL dla swojej strony internetowej.
Brak protokołu HTTPS może negatywnie wpłynąć na ruch i pozyskanie użytkowników. Często przeglądarki wyświetlają informację, iż połączenie z konkretną witryną może być niebezpieczne. Takie okienko zniechęca do wejścia na stronę i odpychają użytkowników. Jeżeli Ciebie również będzie dotyczyć ten problem, możesz spodziewać się niedużego ruchu, a w przypadku e-commerce, ograniczonej sprzedaży lub nawet jej brak.
Absolwent zarządzania. Łączy SEO i content marketing w jednolitą całość. Pozycjonowanie stron traktuje w kategorii strategii marketingowej, która ma znaczenie na każdym etapie ścieżki zakupowej użytkownika. Prywatnie fascynuje się psychologią zachowań konsumenckich.