A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Przeglądarka internetowa

Co to jest przeglądarka internetowa?

Chcesz wiedzieć, co to jest przeglądarka internetowa? W ten sposób określa się oprogramowanie, które służy do korzystania ze stron dostępnych w sieci. Narzędzie to sprawia, że użytkownik może przeglądać zawartość serwisów.

Jaka przeglądarka do komputera?

Choć każdy użytkownik korzysta z przeglądarki internetowej, nie wszyscy wiedzą, czym w praktyce jest takie oprogramowanie. Takie programy komunikują się z serwerem za pomocą protokołów HTTP lub HTTPS (w przypadku certyfikatu SSL). Przeglądarka otwiera zawartość witryny, przedstawiając ją w sposób wizualny. W praktyce strona internetowa jest plikiem, składającym się z kodu źródłowego. Do tworzenia takich serwisów wykorzystuje się na przykład HTML, CSS, czy JavaScript.

Jaka przeglądarka będzie najlepsza? W teorii każda spełnia swoją funkcję, ponieważ otwiera stronę internetową. Jednak poszczególne programy różnią się od siebie na wiele sposobów. Niektóre z nich mogą posiadać szereg dodatkowych funkcji (np. wtyczki ułatwiające użytkowanie). Poza tym przeglądarki dostępne na rynku mogą wolniej lub szybciej ładować zawartość witryn. Jeżeli nie wiesz, jaką przeglądarkę wybrać, warto zdecydować się na taką, która jest najszybsza, a zarazem posiada najwięcej dodatkowych opcji.

Ranking przeglądarek

Jaka przeglądarka sprawdza się najlepiej? Warto przedstawić ranking takiego oprogramowania, który bazuje na danych ze StatCounter. Zaprezentowana lista została posortowana na bazie częstotliwości użytkowania poszczególnych przeglądarek przez użytkowników.

  1. Google Chrome (ok. 68%)
  2. Opera (ok. 10%)
  3. Firefox (ok. 7%)
  4. Safari (ok. 5%)
  5. Edge (ok. 3%)
Zobacz:  Znacznik strong

Według testu przeprowadzonego przez HighSpeedInternet najszybszą przeglądarką jest Google Chrome. Na drugim miejscu plasuje się Opera, a na trzecim Firefox.

chrome

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe

Jakie są najpopularniejsze przeglądarki internetowe? W Polsce największą popularnością cieszy się Google Chrome (ok. 68%). W skali całego świata również to oprogramowanie jest najczęściej stosowane (ok. 63%) użytkowników. Google Chrome dominuje również na największych rynkach: Chiny, USA, Rosja. Można więc śmiało stwierdzić, że ta przeglądarka zyskuje miano najpopularniejszej.

Jaka jest najlepsza przeglądarka internetowa

Czy najpopularniejsze przeglądarki internetowe są najlepsze? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Przede wszystkim należy określić, co rozumiemy poprzez określenie „najlepsze”. Nie dla każdego szybkość jest priorytetem. Niektórzy użytkownicy cenią prywatność, wygodę lub możliwość personalizacji ustawień. Trudno więc wskazać jedną, po prostu najlepszą przeglądarkę internetową. Dlatego postanowiliśmy przedstawić różne oprogramowania w kontekście wad oraz zalet.

Chrome – to przeglądarka najszybsza i najprostsza w obsłudze, dodatkowo zintegrowana z wieloma funkcjonalnościami od Google. Dysponuje najszerszą bazą wtyczek na rynku, które ułatwiają użytkowanie. Wadą tego oprogramowania jest natomiast wysokie zużycie pamięci RAM, które systematycznie wzrasta podczas użytkowania.

Opera – przeglądarka internetowa swoją wydajnością zbliżona do Chrome. Bardzo często jest uznawana przez specjalistów IT za „niedocenioną”, ponieważ mimo wielu zalet, ciągle ma problemy z niską popularnością. Choć Opera nie posiada zbyt wielu wtyczek w swojej bazie, możliwe jest korzystanie z pluginów od Chrome. Dodatkowo Opera może poszczycić się wieloma ciekawymi funkcjami, na przykład opcją włączenia VPN w dowolnym momencie, całkowicie za darmo.

Zobacz:  Reklama społeczna

Firefox – przeglądarka internetowa, która wiele lat temu była jedną z najpopularniejszych. Obecnie straciła udział w rynku na rzecz Google. Z reguł notuje dość średnie oceny pod kątem wydajności, użyteczności i prywatności. Zaletą jest inteligentny system blokady wyskakujących okienek.

Edge – przeglądarka internetowa kojarzona z długim czasem ładowania oraz błędami. Właśnie taki był Internet Explorer. Jednak wraz ze zmianą nazwy na Edge, Microsoft zaczął nieco lepiej radzić sobie ze swoją przeglądarką. Choć ta nie jest aktualnie popularna, działa naprawdę płynnie. Ogromną wadą jest natomiast uboga baza wtyczek względem konkurencji.

Safari – to przeglądarka internetowa domyślna dla urządzeń marki Apple. Szybka i niezawodna, dodatkowo zużywa niewiele pamięci RAM. Działa również na urządzeniach z systemem Windows, ale nie posiada zbyt atrakcyjnej bazy wtyczek oraz dodatkowych funkcji. Cieszy się popularnością zbliżoną do Chrome na rynku USA. W Europie systematycznie zyskuje swoich miłośników, ale ciągle jest ich mniej w stosunku do oprogramowania od Google.

Wybór przeglądarki internetowej należy do Ciebie. Warto dokładnie przeanalizować wady i zalety różnych programów, aby wybrać ten najlepszy zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Krystian Fijał

Zobacz powiązane frazy

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!