A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Breadcrumbs

Czym jest breadcrumbs?

Elementy nawigacyjne umożliwiają odwiedzającym sprawne poruszanie się między główną stroną witryny, a jej podstronami. To, w jaki sposób są one wdrożone, ma duży wpływ na komfort korzystania z całego portalu. Z tego właśnie powodu intuicyjna nawigacja pomiędzy poszczególnymi częściami strony jest jednym z czynników, które są kluczowe dla pozytywnych doświadczeń użytkowników.  Zaniedbywanie jej nie wchodzi w rachubę, jeżeli chce się mieć popularną i funkcjonalną witrynę. Zapoznaj się z poniższym artykułem, by dowiedzieć się czym dla nawigacji są tzw. breadcrumbs i jak skutecznie je stosować.   

Czym jest breadcrumbs? – Definicja

Breadcrumbs (ang. okruszki) to nazwa dla menu okruszkowego, wykorzystywanego na stronach internetowych. Taki element nawigacji pozwala użytkownikowi wygodnie poruszać się po serwisie. Jest również pomocy w zarządzaniu witryną.

Dawno, dawno temu, występujący w pewnej bajce Jaś i Małgosia, aby nie zgubić drogi w lesie, zostawiali za sobą szlak z okruszków chleba (ang. breadcrumbs). To właśnie od tej literackiej historii swoją nazwę wzięła omawiana w tym artykule nawigacja okruszkowa. Jej techniczne założenia są podobne do tych z baśniowego pierwowzoru. Jej zadaniem jest bowiem zapewnienie użytkownikom lepszej orientacji podczas poruszania się po stronie. W jaki sposób to osiąga? Okruszki pokazują odwiedzającym dokładne miejsce, w którym ci się znajdują. Przypominają książkowy spis treści. Pokazuje on, na którym rozdziale aktualnie otwarta jest lektura. W przypadku witryn internetowych, dzięki nawigacji tego rodzaju, wyszczególniona jest pozycja danej podstrony w hierarchii witryny. 

Zobacz:  Google Tag Manager

Przykładem może być struktura, w której zamieszczony jest artykuł, jaki właśnie czytasz: Strona Główna > Słownik > Breadcrumbs 

Breadcrumbs nie pełnią jednak roli wyłącznie informacyjnej. Dzięki odpowiednim wyeksponowaniu okruszkowych elementów nawigacyjnych, można łatwo zorientować się w jakiej kategorii mieści się to, co jest aktualnie przeglądane, ale także szybko wrócić do menu głównego, czy innej zakładki znajdującej się wyżej w strukturze. Wszystko to przy pomocy tylko jednego kliknięcia. Breadcrumbs wpływają więc w znaczący sposób na łatwość i intuicyjność korzystania ze strony lub aplikacji. Jest to zatem rozwiązanie przyjazne dla użytkowników. 

Czym jest breadcrumbs?

Przeczytaj także: SEO oraz pozycjonowanie sklepu internetowego

Typy breadcrumbs 

Pośród breadcrumbs wyróżnia się parę typów nawigacji, z których każda działa nieco inaczej. Warto zapoznać się z nimi i sprawdzić czym się charakteryzują. W ten sposób można zaimplementować okruszki, które będą dopasowane idealnie zarówno do strony, jak i do potrzeb jej użytkowników lub klientów. Trzy ich najpopularniejsze rodzaje to:

Okruszki oparte na hierarchii

Jest to najczęściej spotykany rodzaj menu okruszkowego. To właśnie na nim oparty był podany wcześniej w tekście przykład działania breadcrumbs. Jest to usystematyzowany układ nawigacji, który w łatwy sposób pozwala zorientować się w strukturze strony. Zaczyna się od strony głównej, rozwija przez kategorie i jej elementy składowe, a kończy na przeglądanej aktualnie stronie.

Większość z elementów nawigacyjnych widocznych w okruszkach jest w tym przypadku równocześnie odnośnikiem do danej podstrony. Umożliwia to łatwy powrót do szerszej kategorii artykułów czy sklepu albo natychmiastowe przeniesienie się do strony startowej. Co z tymi elementami, które linkami nie są? Chodzi tu o ostatnie ogniwo takiego łańcuszka. Jest ono zwykłym tekstem, który dotyczy aktualnie przeglądanej zawartości i ma charakter czysto orientacyjno-informacyjny. 

Zobacz:  Featured snippet

Okruszki oparte na atrybucie

Kolejnym z rodzajów breadcrumbsów jest ten oparty na atrybutach. Ta metoda nawigacji jest szczególnie popularna w sklepach internetowych czy portalach z ogłoszeniami. Pozwala ona na przeszukiwanie zawartości strony pod kątem wybranych przez użytkownika wytycznych. Na przykład po konkretnej marce samochodu, jego parametrach technicznych lub w obrębie zaznaczonej lokalizacji. Każdy, kto dokonywał kiedykolwiek zakupów internetowych, z pewnością świadomie lub nie korzystał z tego rozwiązania.

Ta metoda często łączy hierarchiczny podgląd stron wraz z uwzględnionymi przez wytyczne użytkownika filtrami. Przez to pozwala na bardzo precyzyjną nawigację. 

Okruszki oparte na ścieżce 

Breadcrumbsy tego typu polegają na budowaniu odnośników do stron zgodnie z kolejnością odwiedzania ich przez użytkownika. Opierają się na historii przeglądania. Są rzadko spotykane, ponieważ pełnią prawie tę samą funkcję, co oferuje przycisk “wstecz”, dostępny w każdej z przeglądarek. Poza tym ludzie przeglądają zawartość witryny często dość chaotycznie, dlatego okruszki opierające się na ich aktywności będą tworzyć nieintuicyjne, nadmiernie skomplikowane ścieżki nawigacyjne. Tworzenie tego rodzaju nawigacji okruszkowej jest raczej odradzane. 

Czym jest breadcrumbs?

Jaki wpływ na pozycjonowanie ma breadcrumbs?

Skoro wiadomo już co to breadcrumbs i jakie istnieją popularne typy opartych na nich nawigacji, warto zastanowić się nad ich przydatnością dla SEO. Zacznijmy od początku, czyli od zadania pytania. Czy stosowanie okruszków ma w ogóle wpływ na pozycjonowanie? Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca! Breadcrumbs nie tylko pomagają ludzkim użytkownikom aplikacji lub witryny w orientacji, ale doceniane są także przez algorytmy Google, co wpływa dobrze na rating strony. Z tego powodu należy przyjrzeć się im bliżej pod tym kątem. W jaki sposób nawigacja okruszkowa przysługuje się SEO?

Zobacz:  Optymalizacja Konwersji

Wzmacnianie linkowania wewnętrznego

Breadcrumbs sprawdzają się znakomicie w budowaniu wewnętrznej sieci linków i wzmacniają ją. W nawigacji okruszkowej poszczególne odsyłacze widoczne w jej strukturze, wskazują zazwyczaj na konkretne kategorie czy sekcje. Te mają w sobie słowa kluczowe, więc wzmacnia to ich siłę i pomaga znajdować podstrony użytkownikom, którzy wklepują w wyszukiwarce zapytania dotyczące danej frazy.

Dane uporządkowane

Nawigacja okruszkowa porządkuje stronę pod kątem strukturalnym. Wzmaga to jej przejrzystość. Ma to znaczenie, również dla botów, które dzięki temu w ułatwiony sposób poruszają się w obrębie witryny. Może to przyczynić się do poprawy jej widoczności w wynikach wyszukiwań.

Breadcrumbs mogą być również wykorzystywane w danych strukturalnych (uporządkowanych), aby wyświetlać ścieżkę z poziomu wyników wyszukiwania Google.

Poprawa UX

Google definiuje okruszki jako coś, co może wpłynąć na polepszenie pozycji strony w rankingu wyszukiwań. Wiąże się to z tym, że breadcrumbs w doraźny sposób wpływają na polepszenie User Experience. Wzrost przejrzystości witryny oraz łatwość w nawigowaniu po niej jest czymś co użytkownicy sobie cenią. Dzięki przemyślanej, okruszkowej strukturze można zmniejszyć również współczynnik odrzuceń. Wszystko to brane jest pod uwagę przez boty, które sprawdzają stronę. Pozytywna ocena odwiedzających jest wskaźnikiem, który pomaga w osiągnięciu dobrych rezultatów pozycjonowania witryny

Semcore

Zobacz powiązane frazy

Oceń tekst

Średnia ocen 3,4 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów - oceń jako pierwszy!