A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Anchor text

Anchor text - czym jest?

Czym jest anchor text? Jaką pełni funkcję na stronie internetowej? Co warto wiedzieć podczas implementacji? To nieodłączny element witryny, który pozwala użytkownikom poruszać się po serwisie znacznie łatwiej i płynniej.

Co to jest anchor text? – Definicja

Anchor text to treść linka, który pojawia się na stronie internetowej. Najczęściej ma on formę podkreślonego tekstu w kolorze niebieskim. Po naciśnięciu takiego tekstu użytkownik zostaje przeniesiony do innego adresu URL. Anchory texty zawsze są umieszczane pomiędzy dwoma znacznikami <a> oraz </a> jako element kodu HTML strony. 

Przykładowy anchor text w kodzie witryny:

🠮 <a href=”https://www.sklep.pl/”> Link do sklepu </a>

Wówczas anchor text umieszczony w treści będzie wyglądać następująco:

anchor

Anchor texty w treści

Dlaczego anchor texty umieszcza się w treści. Mają one wpływ na pozycjonowanie strony i są dokładnie analizowane przez algorytmy wyszukiwarek. Roboty sprawdzają tematykę, słowa kluczowe dobrane pod kątem anchor textu, a także naturalność formatowania anchoru, sposób pozyskiwania odsyłacza czy pozycję powiązanych z linkiem domen.  Dodatkowo anchor texty w treści ułatwiają użytkownikom poruszanie się po witrynie.

Anchor text

Rodzaje anchor textu, czyli jak robić anchory

Ogólna wiedza na temat tego, co to jest anchor text, obejmuje także ich różnorodność. Istnieje, bowiem wiele rodzajów anchorów, które stosujemy w zależności od pozycjonowanego elementu w odsyłaczu oraz formy. Poniżej wymieniono najważniejsze rodzaje anchorów. 

  1. Pierwszym rodzajem jest brand anchor, czyli taki, w którym jako słowa kluczowego używamy nazwy marki. Ten rodzaj jest jednym z najpopularniejszych i najłatwiejszych w użyciu, gdyż jako klikacz wyświetlacz się będzie tylko nazwa brandu. Dzięki temu, wartość i rozpoznawalność marki w sieci wzrośnie. Taki anchor będzie wyglądał następująco: <a href=https://stronamarki.pl>Nazwamarki</a>.
  2. Kolejnym będzie anchor generyczny (Call To Action), który nie ma powiązania z tematyką promowanej strony, czyli link w odnośniku jest nie ma związku ze słowem kluczowym w nim zamieszczonym. Ten typ jest w dalszym ciągu często używany, choć nie prezentuje się najlepiej i przybiera formę przypominającą nachalną reklamę. Wygląda następująco: <a href=”https://linkstrony/”>kliniknij tutaj</a>.  
  3. Następnym rodzajem jest naked anchor, czyli nagi. Nazwę zawdzięcza temu, że wyświetla jako klikacz w treści tylko link, do którego odnosi. Nagie anchory tracą coraz bardziej na popularności, ponieważ większość specjalistów seo i pozycjonerów woli wplatać je naturalniej w tekst pod innymi postaciami, by nie narażać się na kary od robotów wyszukiwarek. Oto, jak robić anchory typu naked: <a href=https://linkstrony/”>linkstrony</a>. Taki anchor to w zasadzie osadzenie linku strony głównej czy podstrony danej domeny, który będzie wyświetlał się jako odnośnik do kliknięcia. 
  4. Zdecydowanie najprzyjemniejszym ze względów estetycznych jest tak zwany exact match. Ta forma anchoru jest także jedną z najlepiej przyjmowanych przez algorytmy pozycjonujące. Chodzi tutaj o umieszczanie w formie klikacza słów kluczowych, dopasowanych odpowiednio do tematu. Frazy kluczowe są umieszczane w formie nieodmienionej, czyli <a href=”https://linkstrony/”>dokładna fraza</a>. Exact match stanowi rodzaj anchoru, który wykorzystywany jest na potrzeby strategii SEO przede wszystkim. 
  5. Podobnym anchorem do exact matchy jest partial match, który bazuje na frazach semantycznie podobnych do słowa kluczowego. W taki wykorzystujemy w zamian słowa kluczowego synonimy, czyli tak jakby tylko część dopasowania. Na przykład nasza strona będzie traktować o używaniu systemów zarządzania treścią (CMS), a słowem-klikaczem stanie się WordPress i anchor wyglądać będzie tak: <a href=https://linkstrony/>WordPress</a>. 
  6. Stosunkowo popularną grupą anchorów, którą warto wykorzystywać w przypadku sklepów internetowych oraz blogów jest anchor w formie obrazu. Działa to w oparciu o atrybut grafiki, czyli alt tag. Budowa takiego anchor textu wygląda już inaczej, bowiem przyjmuje następującą formę: <img src=”/źródłoobrazu” alt=”słowo kluczowe”>. 
Zobacz:  HTTPS

Anchor text

Anchory, co to daje dla samej strony? 

Podsumowując, anchory są używane przede wszystkim przy pozycjonowaniu strony oraz poprawie rozpoznawalności marki, jaką promujemy przez działania SEO. W zależności od rodzaju, będą wpływały na inny zakres strony, zapewniając inne korzyści. Markowe oraz nagie anchory będą budowały siłę domeny, więc najlepiej korzystać z nich w przypadku działań off-site. Partial oraz exact match to idealna promocja dla strony w formie linkowania wewnętrznego, ponieważ wygląda bardziej naturalnie i estetycznie. Na koniec, generyczne anchor texty powinniśmy wykorzystywać jedynie w przypadku, gdy chcemy łatwo skierować czytelników do podstron rozwijających treść artykułu czy akapitu. To znaczy, że jeżeli w akapicie poruszaliśmy pewien temat, ale mamy dla niego odpowiednio szeroki osobny tekst to możemy wrzucić generyczny anchor, jako odsyłacz. Niezależnie, jakiego rodzaju anchrów chcemy używać, musimy robić to rozsądnie ze względu na sprawdzanie ich przez algorytmy wyszukiwarek. 

Anchor text a pozycjonowanie strony internetowej (SEO) w Google

Anchor text ma znaczenie w kontekście pozycjonowania strony internetowej. Dzieje się tak przez linkowanie wewnętrzne. Odnośniki wpływają na SEO, ponieważ pozwalają robotom indeksującym lepiej “zrozumieć”, które podstrony w obrębie domeny są ważne i co dokładnie przedstawiają. Anchor text prowadzący do konkretnego adresu URL powinien więc zawierać treść zgodną z tym, co znajduje się na wskazanej podstronie.

Kontekstowe anchor texty to takie, których obecność i zawartość jest wynikową opublikowanego contentu. Linki w treści pozwalają użytkownikom wygodniej poruszać się po stronie. W ten sposób oznacza się źródła lub buduje przejrzysty system nawigacji w witrynie internetowej.

Zobacz:  SERP

Anchor text ma także znacznie w kontekście linkowania zewnętrznego, które także wpływa na SEO. Wówczas równie istotne jest pozyskiwanie odnośników, których treść nawiązuje do tego, do jakiej podstrony prowadzą. Warto jednak wiedzieć, że masowe pozyskiwanie odnośników z frazą exact match w anchorze (np. “buty” do kategorii produktowej z butami) może być odbierane przez algorytm Google jako “podejrzane działanie”. Istnieje więc ryzyko, że zakończy się nałożeniem kary. Dlatego linkowanie z anchor textów należy wdrażać naturalnie, zgodnie z zasadami Google.

Semcore

Zobacz powiązane frazy

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!