A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Open Source

Co to jest Open Source?

Z terminem „open source’ możesz spotkać się przede wszystkim podczas tworzenia strony internetowej. Taką witrynę obsługuje się najczęściej przy pomocy systemu CMS. Oprogramowanie to może przybrać formę open source lub SaaS.

Open source – co to jest? Definicja

Aby wyjaśnić, co to open source, warto podzielić wyrażenie na dwie części. Słowo „open” oznacza „otwarty” natomiast „source” to „źródło”. Połączenie obu słów jest stosowane przede wszystkim w kontekście systemów CMS oraz stron internetowych. Oprogramowanie o charakterze open source posiada otwarty dostęp do kodu źródłowego. Oznacza to, że każda osoba może ingerować w narzędzie, aby dostosowywać projekt witryny do własnych preferencji. Dzięki temu programiści są w stanie samodzielnie edytować kod, dodając do niego dowolne funkcjonalności lub naprawiając ewentualne usterki. Korzystanie z takiego systemu CMS jest szczególnie wygodne dla osób, które posiadają wiedzę z zakresu języków programowania. Wówczas opracowanie strony internetowej lub napisanie aplikacji online staje się po prostu wygodne. Na rynku dostępnych jest wiele systemów CMS z otwartym kodem źródłowym, a najpopularniejszym w Polsce i na świecie obecnie jest WordPress.

Wiesz już, co to open source. Systemy CMS oznaczone w ten sposób pozwalają na ingerowanie w kod źródłowy praktycznie bez żadnych ograniczeń. Czy to oznacza, że konieczne jest posiadanie wiedzy zakresu HTML, CSS, czy JavaScript? W praktyce wiele systemów CMS pozwala na tworzenie prostych stron bez ingerowania w kod źródłowy. Doskonałym tego przykładem jest wcześniej wspomniany WordPress.

Zobacz:  CRM

Nie wszystkie systemy CMS dostępne na rynku są „otwarte”. Wyróżniamy również zamknięte oprogramowanie, które z reguły jest płatne. Takie narzędzia określa się jako SaaS (Software as a Service). Wówczas po wykupieniu subskrypcji administrator otrzymuje dostęp do systemu, który służy do tworzenia stron, sklepów lub aplikacji online. W dużym uproszeniu zamknięte oprogramowanie SaaS stanowią przeciwieństwo dla oprogramowania open source, ponieważ wymagają opłaty i najczęściej pozwalają na edycję w określonym środowisku, bez możliwości rozbudowywania kodu o nowe funkcjonalności.

open source

Przeczytaj także: Pozycjonowanie oraz SEO

Licencja open source

Oprogramowanie open source jest dostępne dla każdego. Co więcej, fragmenty kodu mogą być powszechnie wykorzystywane i udostępniane dzięki licencji. Poszczególne narzędzia różnią się od siebie, jednak z reguły nie mają żadnych ograniczeń pod kątem rozbudowywania i dzielenia się z innymi użytkownikami napisanymi fragmentami. Dzięki licencji twórca danego oprogramowania pozwala na jego kopiowanie i modyfikowanie. Dla przykładu WordPress działa na zasadach licencji GNU General Public License v2.0. Na rynku występują również licencje takie jak MIT, czy Apache License. Licencja reguluje kwestie związane z posiadaniem, kopiowaniem i modyfikowaniem kodu pobranego oprogramowania. W przypadku WordPressa użytkownicy nie mają żadnych ograniczeń w tym zakresie. Między innymi z tego względu jest to tak popularny i wydajny system CMS.

Open source – zalety

Podstawową zaletą systemów CMS typu open source jest oczywiście możliwość dowolnej modyfikacji kodu źródłowego. Przygotowanie rozbudowanej i nowoczesnej strony internetowej jest wówczas o wiele łatwiejsze. Na dodatek korzystanie z takiego oprogramowania jak WordPress jest całkowicie darmowe – możesz pobrać pliki, a następnie uruchomić witrynę i zacząć ją projektować, tym samym zapoznając się z systemem CMS. Jeżeli nie chcesz płacić za hosting oraz domenę, zbuduj witrynę w swojej sieci LAN, a dostęp do niej otrzymasz po wpisaniu odpowiedniego adresu w przeglądarce (np. http://localhost).

Zobacz:  Domain Rating

Open source bardzo często pozwala na łatwą implementację zewnętrznych open API. Doskonałym tego przykładem jest fragment Mapy Google, umieszczany na przykład w stopce, aby użytkownik mógł zlokalizować siedzibę firmy. Wdrożenie open API nie zawsze jest możliwe w systemach CMS działających w modelu SaaS. Zamknięte oprogramowanie to brak edycji kodu źródłowego, a na dodatek dodatkowe opłaty wynikające z posiadania abonamentu.

Krystian Fijał

Zobacz powiązane frazy

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów - oceń jako pierwszy!