A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Data Center

Co to jest Data Center?

W tym artykule dowiesz się, czym jest data center, czyli centrum danych. Odpowiemy również na różne pytania związane z tym zagadnieniem.

Co to jest Data Center – definicja

Data Center w skrócie nazywane jest DC. Gdy przetłumaczymy to angielskie wyrażenie na język polski, oznacza ono Centrum Danych. Jest to przestrzeń, a zatem fizyczne pomieszczenie, które w dużej mierze przypomina serwerownię. Jego celem jest zarówno gromadzenie, jak i przetwarzanie informacji wprowadzanych oraz wyprowadzanych przez użytkowników w czasie użytkowania sieci internetowej. DC to pomieszczenia, które są zlokalizowane w różnych miejscach na świecie z powodu zapotrzebowania na dużą liczbę komputerów administrujących oraz obracających wrażliwymi danymi. Data Center (Centrum Danych) to również specjalnie zaprojektowany budynek pełen ludzi, dokumentacji, procedur, a także odpowiednio dobranego sprzętu i właściwie zaprojektowanej serwerowni.

Z czego składa się Data Center?

Aby Data Center mogło dobrze pracować, musi mieć odpowiednie zasilanie elektryczne. System zasilania ma dawać możliwość obsłużenia serwerów w ilości od kilkudziesięciu do kilkudziesięciu tysięcy. Wszystkie maszyny znajdują się w specjalnych obudowach „rack”. Są one podłączone do sieci za pomocą ultra szybkiego łącza światłowodowego. Pozwala ono osiągnąć przepustowość kilku terabitów na sekundę. Dzięki mechanicznej wentylacji lub chłodzeniu możliwe jest uniknięcie przegrzania komputerów zgromadzonych w pomieszczeniach.

Zobacz:  AIDA

Data Center

Czym się różni serwerownia od Data Center?

Serwerownia jest miejscem fizycznym, w którym znajdują się działające serwery. Jest ona zatem niewielkim wycinkiem centrów danych. Data Center to z kolei cała jednostka, która wraz z serwerownią zapewnia ciągłość funkcjonowania serwerów, a także ich bieżącą obsługę. 

Centrum danych jest procesem, w którym wszystko jest podporządkowane zarówno przetwarzaniu, jak i ochronie, przesyłaniu oraz kasowaniu danych. Znajduje się, jak wspomnieliśmy, w specjalnie zaprojektowanym do tego celu budynku, który musi gwarantować odpowiednie zasilanie elektryczne. Serwerownia może znajdować się dosłownie wszędzie – na przykład na piętrze, które zostało zaadaptowane przez dział IT.

Czym charakteryzują się współczesne Data Center?

Dane muszą zostać umieszczone w profesjonalnych rękach. Z tego też powodu Centra Danych, które powstają aktualnie, są tworzone z uwzględnieniem najbardziej restrykcyjnych oraz ściśle określonych normami wymagań. 

Jedną z najnowszych, a także najbardziej rozbudowanych jest europejska norma PN-EN 50600. W niej znajdują się między innymi wytyczne dotyczące zarówno posadowienia, jak i konstrukcji budynku oraz wszystkich obszarów technologicznych. Wymienić można w tym przypadku między innymi:

  • systemy zasilania,
  • systemy łączności danych wewnątrz i na zewnątrz centrum danych,
  • systemy chłodzenia środowiska,
  • systemy bezpieczeństwa.

Jakie są obszary technologii Data Center?

Obszary technologii, którymi zajmują się Data Center są następujące:

  • przesyłanie danych,
  • przetwarzanie danych,
  • przechowywanie danych,
  • bezpieczeństwo danych,
  • serwerowanie aplikacji,
  • zarządzanie oraz automatyzacja.

Przesyłanie za pomocą sieci lokalnej jest fundamentem działania każdego Data Center. Centra danych wyposażone są także w firewalle, które chronią sieć. Przetwarzanie danych za pomocą serwerów to podstawowy element, który zapewnia moc obliczeniową. Często wykorzystywane są również jednostki graficzne GPU. Przechowywanie danych odbywa się za pomocą macierzy, a także klasycznych serwerów Rack z dyskami lokalnymi. Bezpieczeństwo to między innymi backup, czyli systemy kopii zapasowych oraz ich odzyskiwania. W obrębie Data Center funkcjonują również narzędzia do replikacji. Zarządzanie oraz automatyzacja dotyczy serwerów, sieci, a także storage. Wszystkie wymienione elementy wymagają bowiem odpowiedniego zarządzania, a także przeznaczonych do tego narzędzi.

Zobacz:  Reklama kontekstowa

Podsumowując, Data Center to centrum danych, które składa się z wielu elementów. Trudno jest określić, który z nich odgrywa najważniejszą rolę. Nie da się jednak ukryć, że bez tego typu budynków oraz infrastruktury nie byłoby możliwe zachowanie bezpieczeństwa, a także ciągłości pracy komputerów, które obsługują najważniejsze systemy informatyczne. Bez Data Center nie można byłoby korzystać między innymi ze stron internetowych, poczty elektronicznej, a także telefonii internetowej. Ważne jest jednak, aby budynek lub odseparowane pomieszczenie było odpowiednio przystosowane. Dodatkowo w centrach danych zawsze pracować muszą ludzie z profesjonalną wiedzą i doświadczeniem.

Semcore

Zobacz powiązane frazy

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 7

Brak głosów - oceń jako pierwszy!