A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Microcopy

Co to jest microcopy?

Wszystko, co można powiedzieć, można powiedzieć prosto. Umiejętność wyjaśnienia skomplikowanych treści w zrozumiały sposób jest wielką sztuką. Związane jest z tym pojęcie microcopy.

Co to jest microcopy — definicja

Microcopy oznacza wszystkie zwięzłe i krótkie treści. Są to komunikaty oraz mini instrukcje, komentarze, a także podpisy kierowane do użytkownika. Mają mu pomóc w trakcie korzystania ze strony internetowej. Dla przykładu wezwanie do działania „Zamów bezpłatną wycenę!” jest przykładem microcopy. Również w sytuacji, gdy zapomniałeś hasła na jakiejś stronie internetowej, bardzo często napotkać możesz na witrynie przycisk „Zapomniałeś hasła?”. W takiej sytuacji wystarczy podać login lub e-mail, a następnie pojawia się możliwość ustawienie nowego hasła. Sekret microcopy tkwi zatem w jego prostocie. 

Jakie zalety ma microcopy?

Dobrze sformułowane microcopy dobrze przekłada się na konwersję. Użytkownik otrzymuje bowiem trafne wskazówki w trakcie poruszania się po stronie internetowej. Dla przykładu znacznie chętniej:

  • złoży zamówienie,
  • zapisze się do newslettera,
  • uzupełni formularz.

Wszystko dzięki prostym komunikatom, które zdecydowanie bardziej oddziałują na podświadomość niż skomplikowane i długie wypowiedzi. Oczywiście można w kilku zdaniach zachęcić użytkowników do pożądanej reakcji na opublikowaną treść. Jest to jednak znacznie mniej skuteczne.

Ponadto dobrze skonstruowane microcopy pozwala odciążyć dział obsługi klienta. To możliwe dzięki temu, że użytkownicy stron internetowych otrzymują wszystkie potrzebne informacje sformułowane w jasny sposób i nie muszą nawiązywać kontaktu z firmowymi konsultantami. 

Zobacz:  NPS

Jeżeli masz swoją firmę i korzystasz ze wsparcia agencji marketingowej, pamiętaj o tym, że copywriterzy, którzy publikują treści na firmowej witrynie, powinni umieć łączyć microcopy z pozostałymi aspektami UX writingu. Jeżeli zależy Ci na profesjonalnym wsparciu Twojej witryny również od strony perswazyjnych treści, zdecyduj się na usługi którejś ze sprawdzonych agencji SXO.

Microcopy

Przeczytaj także: Pozycjonowanie stron

Jakie są przykłady microcopy?

Warto omówić przykłady microcopy. Pozwolą one Ci lepiej poznać tajemnicę ich skuteczności. Dla przykładu możliwe jest sformułowanie wypowiedzi w taki sposób „Koszt transportu rozpoczyna się od kwoty 20 zł”. Stosując język microcopy, wystarczy napisać „Transport od 20 zł”. W jeszcze innym przypadku „Oferta jest ograniczona i kończy się za 14 dni. W języku microcopy zabrzmi to „Wygasa za 14 dni”. Krótkie komunikaty nie wymagają marnowania czasu na zastanowienie się, co dokładnie autor przekazywanej treści miał na myśli.

Gdzie wykorzystuje się microcopy?

Microcopy jest wykorzystywane na przykład w sklepach internetowych, w formularzach, a także różnych instrukcjach, FAQ oraz poradach. W sklepach internetowych stosowanie prostego i zrozumiałego języka sprawia, że platformy osiągają sukcesy. W dużej mierze od tego, w jaki sposób skonstruowane są teksty, zależy wysokość zysków generowanych przez firmę.

Formularze służą do pozyskiwania kontaktów, czyli leadów. Skuteczne microcopy może sprawić, że przedsiębiorstwo, które publikuje rubryki do uzupełniania, otrzyma ogromną liczbę nowych potencjalnych klientów. Gdyby wykorzystane zostały zawiłe konstrukcje zdaniowe, sytuacja mogłaby być znacznie gorsza.

Zobacz:  Marketing automation

W instrukcjach oraz różnego rodzaju poradach zastosowanie kilku prostych słów sprawia z kolei, że odbiorcy od razu wiedzą, co należy wykonać. Nic zatem dziwnego, że w branży marketingu internetowego liczy się w dużej mierze prostota i perswazyjność treści. 

Podsumowując, microcopy to taka forma pisania, dzięki której możliwe jest zawarcie jak największej treści w jak najkrótszych komunikatach. Tym sposobem można nie tylko w jasny sposób wytłumaczyć zawiłe zagadnienie, ale również zadziałać perswazyjnie na odbiorcę komunikatu. Aby jednak działać skutecznie w omawianym zakresie, warto skorzystać z usług sprawdzonej agencji marketingowej. 

Semcore

Zobacz powiązane frazy

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!