A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Wiek domeny

Co to jest wiek domeny i czy wpływa na SEO?

Wiek domeny (ang. domain age) to inaczej okres funkcjonowania domeny, który rozpoczął się w chwili pierwszej rejestracji. Wiele osób zastanawia się, czy jest to czynnik rankingowy algorytmu Google.  Sprawdź, jak określić wiek domeny, a także, czy domain age może mieć znaczenie w SEO.

Jak sprawdzić wiek domeny?

Jeżeli chcesz sprawdzić wiek domen, możesz wykorzystać jedno z najpopularniejszych narzędzi – na przykład stronę internetową who.is. Musisz wtedy wpisać tam adres domeny, a następnie otrzymasz bogaty zestaw informacji na jej temat. Dowiesz się wtedy między innymi, kto jest właścicielem domeny, a także, do jakiego serwera jest przypisana. Otrzymasz również najważniejszą informację, czyli wskazującą na datę pierwszej rejestracji. Z zasady im wyższy wskaźnik DA (ang. domain age), tym lepiej strona internetowa zostanie oceniona przez algorytmy Google. Jeżeli zatem witryna została utworzona w 2012 roku i od tego czasu nikt jej nie skasował, w roku 2022 wiek domeny to 10 lat.

Warto pamiętać, że w przypadku domen z końcówką .pl brak opłacenia skutkuje blokadą, a następnie przekazaniem do kwarantanny. Okres kwarantanny trwa 30 dni, a po tym okresie domena kończy swoją ważność. Jeżeli później zostanie opłacona, wiek domeny zaczyna liczyć się od tego momentu na nowo. Możliwe jest również, że domena będzie cały czas w rejestrze, a zmieni się jedynie jej właściciel. W takiej sytuacji domain age nie restartuje się.

Zobacz:  Meta Robots

statystyki Google Search Console

Wiek domeny a pozycjonowanie

Czy wiek domeny wpływa na pozycjonowanie? Według oficjalnych komunikatów Google, wiek domeny nie jest czynnikiem rankingowym. Mówił o tym wielokrotnie John Mueller (Search Advocate at Google), gdy społeczność pytała go o wpływ wieku domeny na SEO.

Eksperci często jednak wspominają, że „nowe domeny”, czyli takie, które dopiero zostały zarejestrowane, mogą mieć problem z osiąganiem wysokich pozycji ze względu na brak autorytetu. Do takiej domeny nie prowadzą żadne linki zewnętrzne, a na samej stronie nie ma żadnej treści. Trudno więc oczekiwać szybkiego wzrostu ruchu organicznego w bardzo krótkim czasie. Z tego względu może wydawać się, że wiek domeny jest czynnikiem rankingowym. W praktyce jednak ważniejsza jest zawartość domeny i jej profil linkowy, a nie to, jak dawno temu została zarejestrowana.

domain age

I choć osoby, które są związane z wyszukiwarką  (np. specjaliści SEO), niejednokrotnie wypowiadali się na temat wpływu wieku domeny na kształtowanie się listy wyników w wyszukiwarce, oficjalnie Google ciągle wskazuje, że wiek domeny nie jest bezpośrednim czynnikiem rankingowym.

Na rynku wtórnym wciąż toczy się jednak bój o działające kiedyś adresy stron internetowych. Dzieje się tak z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze wiele domen prezentuje się atrakcyjnie i często są skuteczne pod względem marketingowym. Po drugie: domeny, które zostały już kiedyś zarejestrowane, mogą mieć bogaty profil linków zwrotnych. W związku z tym skorzystanie z takiej domeny może już na starcie wzmocnić bazę linków strony internetowej. Bardzo często pozycjonowanie stron opiera się na przechwytywaniu domen oraz tworzeniu na nich prywatnego zaplecza, które jest wartościowe dla odbiorców i jednocześnie pozwala linkować do „głównej” witryny, przekazując jej moc.

Zobacz:  Duplicate content

Niemałe znaczenie ma historia domeny, którą kupujesz na rynku wtórnym. Nie zawsze bogata historia jest bowiem wartościowa. Dla przykładu strona internetowa, która była promowana z wykorzystaniem praktyk niedozwolonych przez Google (tzw. Black Hat SEO) może spowodować, że na domenę zostaną nałożone filtry. Innymi słowy, są to kary nałożone przez algorytm wyszukiwarki, które ograniczają możliwości witryny w wynikach wyszukiwania.

Podsumowanie

Podsumowując, zarówno nowe domeny, jak i starsze mają swoje wady i zalety. Ciężko jest jednoznacznie określić, na który rodzaj lepiej się zdecydować. Stawiając jednak na nową domenę, masz pewność, że nie ma ona niesprzyjającej Tobie historii, a doskonałe rezultaty pozycjonowania możesz osiągnąć dzięki wsparciu ekspertów od marketingu internetowego. Jeżeli jesteś ciekaw, jaki jest wiek domen stron internetowych, które często odwiedzasz, sprawdź to jednym z popularnych narzędzi, które są za darmo dostępne w internecie. Możesz także skorzystać ze specjalnych platform służących do przechwytywania domen, aby następnie z nich korzystać, zakładając własną stronę na adresie URL wykorzystywanym w przeszłości.

Krystian Fijał

Zobacz powiązane frazy

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów - oceń jako pierwszy!