A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Witryna internetowa

Co to jest witryna internetowa?

Witryna internetowa to termin wykorzystywany przez wiele osób jako synonim dla wyrażenia ”strona internetowa”. Czy takie zastosowanie jest poprawne? Jeżeli nie, to czym różnią się oba sformułowania i kiedy należy je stosować?

Co to jest witryna internetowa?

Co to jest witryna internetowa? To serwis, który może z poziomu przeglądarki załadować i przeglądać użytkownik. W praktyce takie pliki znajdują się na serwerze, za który płaci administrator (usługa hostingu). Po wpisaniu odpowiedniego adresu URL w przeglądarce internauta łączy się z takim serwerem, a następnie otrzymuje odpowiedź, właśnie w formie witryny. Taki serwis może być stroną firmową, sklepem, portalem społecznościowym lub jeszcze innym typem internetowej zawartości. Według raportu websitesetup.org w całej sieci dostępnych jest ponad 1,7 miliarda witryn, a każdego dnia powstaje ponad 500 tysięcy nowych. Oczywiście w międzyczasie wiele starych stron upada lub traci ważność. Ogólnie jednak liczba internetowych serwisów jest naprawdę ogromna.

Ile kosztuje witryna internetowa?

Skoro wyjaśniliśmy, co to jest witryna internetowa, warto wiedzieć, ile kosztuje jej założenie oraz utrzymanie. Należy jednak pamiętać, że ceny dotyczące abonamentu za domenę, czy hosting różnią się od siebie, zależnie od warunków oraz stawek dostawcy. Zazwyczaj pierwszy rok utrzymania witryny jest tańszy – w ten sposób firmy chcą zachęcić do korzystania ze swoich usług. Przeciętny koszt abonamentu za hosting oraz domenę to około 90 PLN brutto. Po roku cena ta może wzrosnąć do około 150-200 PLN brutto.

Zobacz:  SEM

Koszty wymienione powyżej to praktycznie ”obowiązkowe” minimum w kontekście posiadania własnej strony. Jeżeli nie potrafisz samodzielnie zaprojektować i skonfigurować witryny, konieczna będzie pomoc doświadczonego webmastera. Zależnie od Twoich potrzeb wykonanie prostego serwisu (kilka podstron, mało skomplikowany design oraz UX) to okolice 1000 – 2500 PLN brutto. Cena wzrasta, jeżeli strona ma być niewielka, ale posiadać nowoczesne rozwiązania technologiczne lub nieszablonową szatę graficzną. Sklepy internetowe mogą być droższe, natomiast największe koszty generują skomplikowane portale oraz aplikacje, które mają za zadanie oferować różnego rodzaju funkcjonalności.

Do kosztów witryny internetowej należy doliczyć także abonament za system CMS, o ile administrator korzysta z oprogramowania SaaS (Software as a Service) lub open source wymagającego dodatkowych opłat. Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele rozwiązań darmowych. Najpopularniejszym i godnym zaufania jest WordPress. Przydaje się do tworzenia stron firmowych oraz blogów. Wraz z wtyczką WooCommerce stanie się sklepem online.

Co to jest witryna internetowa?

Witryna internetowa – jak zrobić samodzielnie?

Samodzielne projektowanie witryny nie zawsze wymaga znajomości HTML, CSS czy JavaScript. Oczywiście wiedza w tym zakresie z pewnością będzie pomocna, natomiast wiele współczesnych systemów CMS jest zaprojektowanych w taki sposób, aby ograniczyć bezpośrednią (ręczą) modyfikację kodu źródłowego do minimum. Doskonałym tego przykładem jest wcześniej wspomniany WordPress. Również wiele systemów SaaS działa w taki sposób, jednak są płatne (roczny lub miesięczny abonament).

Z czego składa się witryna internetowa?

Zależnie od tego, w jaki sposób mówi się o witrynie internetowej, to taki serwis może składać się z różnych elementów. Na przykład kod źródłowy tworzy HTML, CSS, JavaScript, czy PHP. W kontekście UX/UI strona składa się z menu, nawigacji, contentu, obrazów lub innych tym podobnych zasobów. Natomiast w ujęciu strukturalnym, witryna to:

  • <header> – zawartość wstępu
  • <body> – zawartość główna
  • <footer> – stopka
Zobacz:  Model biznesowy

Struktura może być znacznie bardziej skomplikowana i posiadać na przykład takie elementy jak nav (nawigacja), czy div (fragment body). Konstrukcja kodu źródłowego jest zależna od tego, w jaki sposób ma prezentować się dany serwis internetowy.

Czym różni się witryna od strony internetowej?

Witryna internetowa jest powszechnie uznawana za dokładnie to samo, co strona internetowa. Terminy te nie powinny być jednak stosowane zamiennie. Termin ”witryna” odnosi się do całego serwisu oraz jego podstron. Natomiast stroną internetową może być konkretny adres URL. Dokładnie taką samą różnicę obserwuje się w języku angielskim, gdzie „web page” oraz „website” nie są synonimami.

Krystian Fijał

Zobacz powiązane frazy

Oceń tekst

Średnia ocen 3 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów - oceń jako pierwszy!