Co to jest Google?
Na skróty
W dzisiejszych czasach pytanie: „Co to jest Google?” może wydawać się wręcz karykaturalne, ale wciąż są osoby, które mogą je zadawać. W tym artykule przedstawimy pokrótce zarówno definicję Google, jak i jego historię.
Co oznacza Google?
Google to wyszukiwarka internetowa. Używa ona zastrzeżonego algorytmu, który został zaprojektowany do pobierania i porządkowania wyników wyszukiwania, aby zapewnić najbardziej odpowiednie i niezawodne źródła danych. Misją firmy Google jest „organizowanie informacji z całego świata i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi”. Jest to najczęściej wybierana wyszukiwarka na świecie. Ta pozycja wywołała falę krytyki i zaniepokojenie jej siłą wpływania na przepływ informacji online.
Google jest tak dominujący, że termin „Google” może być również używany jako czasownik, więc gdy ktoś szuka czegoś w Google, może powiedzieć, że to „wygooglował”.
Historia Google
Google zaczęło się jako projekt wyszukiwania Larry’ego Page’a i Sergeya Brina, kiedy pracowali nad swoim doktoratem na Uniwersytecie Stanforda. Opracowany przez nich algorytm wyszukiwarki był wyjątkowy, ponieważ klasyfikował strony nie tylko na podstawie ich treści, ale także liczby innych stron, które prowadziły do nich.
Page i Brin ustalili, że linki do strony są oznaką jej autorytetu online, a zatem algorytm Google zwracał bardziej przydatne wyniki, pomagając Google stać się najczęściej używaną wyszukiwarką. Algorytm ten został opatentowany i nazwany PageRank. Obecna technologia wyszukiwania opiera się na niektórych z tych zasad, ale ewoluowała do tego stopnia, że w grę wchodzi znacznie więcej zmiennych. Chociaż korporacja Google od tego czasu rozwinęła się, aby dostarczać wiele innych produktów poza wyszukiwarką, wyszukiwarka nadal jest najpopularniejszą usługą Google.
Indeksowanie Google
Google indeksuje setki terabajtów informacji ze stron internetowych. W przypadku witryn, które są obecnie niedostępne lub w inny sposób usunięte, Google udostępnia linki do wersji witryny w pamięci podręcznej, utworzonych przez ostatnie indeksowanie tej strony przez wyszukiwarkę. Ponadto Google indeksuje niektóre typy plików, mogąc wyświetlać użytkownikom pliki PDF, dokumenty Word, arkusze kalkulacyjne Excel, prezentacje PowerPoint, niektóre treści multimedialne Flash i zwykłe pliki tekstowe. Użytkownicy mogą również aktywować „SafeSearch”, technologię filtrowania mającą na celu zapobieganie pojawianiu się w wynikach wyszukiwania treści o charakterze jednoznacznie pornograficznym.
Co oprócz wyszukiwarki?
Google może być synonimem wyszukiwania, ale nie ogranicza się tylko do tej funkcji. Jeśli nie jesteś osobą obeznaną z technologią, prawdopodobnie nie wiesz o większości produktów i usług Google. W każdym razie, z ilu produktów i usług Google korzystasz? Typowe odpowiedzi to Gmail, Dysk Google, Mapy Google, Google Chrome, YouTube lub Android. Ale Google to nie tylko podstawowe usługi. Łącznie jest ich ponad trzysta. Do najpopularniejszych należą: Gmail do obsługi poczty e-mail. Kalendarz Google do zarządzania czasem i planowania, Mapy Google do tworzenia map, nawigacji i zdjęć satelitarnych, Dysk Google do przechowywania plików w chmurze, Dokumenty, Arkusze i Prezentacje Google zwiększające produktywność, Zdjęcia Google do przechowywania i udostępniania zdjęć, Google Keep do robienia notatek, Tłumacz Google do tłumaczenia języków, YouTube do oglądania i udostępniania filmów, Google Moja Firma do zarządzania publicznymi informacjami o firmie oraz Duo do interakcji społecznościowych. W marcu 2019 r. Google zaprezentował usługę gier w chmurze o nazwie Stadia. Co więcej, od 2017 roku funkcjonuje wyszukiwanie ofert pracy Google for Jobs, jest to rozszerzona funkcja wyszukiwania, która agreguje oferty z tablic z ofertami pracy i innych witryn. Niektóre usługi Google nie są oparte na sieci. Uruchomiony w 2005 r. program Google Earth umożliwił użytkownikom bezpłatne oglądanie zdjęć satelitarnych w wysokiej rozdzielczości z całego świata za pośrednictwem oprogramowania klienckiego pobranego na ich komputery.
Przeczytaj także: Pozycjonowanie stron