A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Dark Post

Co to jest Dark Post?

W tym artykule dowiesz się, czym jest Dark Post i do czego służy. Z pewnością będziesz to mógł wykorzystać w kampaniach reklamowych na Facebooku.

Co to jest Dark Post? – definicja

Dark Post nazywany jest również postem ukrytym lub nieopublikowanym. Jest to niewidoczny dla wszystkich fanów wpis na fanpage’u, czyli profilu firmowym na Facebooku. Dedykowany jest określonej grupie odbiorców. We wspomnianej grupie użytkownicy oglądali wcześniej konkretny produkt w sklepie internetowym. Ten format wykorzystywany jest bardzo często w celach sprzedażowych. Dark Post nosi również nazwy, takie jak „blink post”, „unpublished post”, „black post”.

Wszystkie te terminy określają jednak posty, które służą wyłącznie do tworzenia reklam. Zyskują one zasięg tylko poprzez płatną reklamę. Zasięg bezpłatny w tym przypadku praktycznie nie istnieje. Jeżeli prowadzisz działania reklamowe w obrębie FB, z pewnością warto przyjrzeć się zatem możliwościom i zaletom tego rozwiązania.

Jakie możliwości daje Dark Post?

W sytuacji, gdy jesteś właścicielem sklepu internetowego i planujesz dystrybuować reklamę skierowaną wyłącznie do konkretnej grupy użytkowników, Dark Post jest doskonałym rozwiązaniem. Dla przykładu w Twojej ofercie znajdują się suplementy diety dla sportowców. Część Twoich odbiorców przeglądała w sklepie internetowym gainery, czyli odżywki przydatne przy budowie masy mięśniowej. Możesz zatem skierować swój post wyłącznie do osób, które przeglądały określoną kategorię produktów. Odbiorców, którzy obserwują profil firmowy Twojego sklepu, ale nie chcą budować masy mięśniowej, wspomniana odżywka nie zainteresuje. 

Zobacz:  Corporate Governance

Dark Post jest zatem narzędziem, które pozwala na segregację fanów na Facebooku. Użytkowników, którym wyświetli się wspomniana treść, nazwać można „core target”. Cenną funkcją Facebooka jest możliwość kierowania nawet setek takich postów. Każdy z nich może mieć nieco inną grupę odbiorców.

Jakie zalety dają Dark Posty?

Dark Posty dają możliwość trafnego targetowania. W związku z tym jako właściciel biznesu masz pewność, że trafisz dokładnie do tych użytkowników, którzy interesują się promowaną w kategorią produktów lub usług.

Dodatkowo taka forma komunikacji z Twoimi fanami pozytywnie wpływa na zasięg. Pamiętaj również o tym, że wykorzystując właśnie Dark Posty, ukrywasz swoje działania przed konkurencją. W związku z tym firmy, które rywalizują z Tobą, nie będą mogły na przykład czerpać Twoich pomysłów. Takie treści docenią także ci fani, którzy nie przepadają za spamowaniem reklamami. Dzięki temu, że są one ukryte, trafiają wyłącznie do  użytkowników, którzy nie potraktują ich jako coś, co wyświetla się niepotrzebnie. Jeżeli interesuje Cię docieranie z przekazem reklamowym dokładnie do tych osób, które go oczekują, skorzystaj z usług sprawdzonej agencji marketingowej. Jedną z godnych polecenia w naszym kraju jest Semcore.

Pamiętaj o tym, że Dark Post różni się swoim wyglądem od zwykłego posta. W tym drugim przypadku nie możesz dodać wielu funkcji. Opisywane narzędzie może bowiem zawierać przycisk CTA (ang. Call to Action), nagłówek w dolnej części postu oraz klikalne zdjęcie. Dzięki zastosowaniu Call to Action dajesz możliwość zaangażowania się odbiorców. Ponadto wszystkie reakcje komentarze oraz udostępnienia użytkowników będą widoczne, a w związku z tym będzie można uwzględnić je, przeprowadzając analizę podejmowanych działań marketingowych.

Zobacz:  NPS

Dark Post

Przeczytaj także: SEO oraz reklama Google Ads

Kiedy warto zdecydować się na Dark Posty?

Dark Posty to rozwiązanie, które jest warte uwagi na przykład w sytuacji, gdy komunikat reklamowy, który masz zamiar wypuścić w obieg, nie wpisuje się w ogólną komunikację Twojej firmy. Różni się on bowiem pod względem języka, a także kwestii wizualnych. W związku z tym inna może być jego retoryka oraz przekaz. 

Dark Posty często są bardziej reklamami niż postami w social mediach, które mają za zadanie nawiązać relację z odbiorcą. Ich celem często jest podniesienie współczynnika konwersji i przekonanie użytkownika do tego, aby dokonał zakupu konkretnego produktu lub usługi.

Jak zrobić Dark Post?

Aby stworzyć Dark Post, konieczne jest najpierw wybranie konta reklamowego. To właśnie na nim opublikowany zostanie wpis. Następnie trzeba wybrać „Posty strony” oraz „Utwórz post”. Wtedy też pojawia się możliwość zdecydowania, czy ma to być grafika, film, karuzela, czy link. Możesz również kliknąć „Użyj tego posta tylko w reklamie”. To właśnie ten wariant daje Ci możliwość ukazania treści wyłącznie wybranej grupie użytkowników Facebooka. Następnie ustalasz, jaki budżet chcesz wydać oraz do jakiej grupy docelowej chcesz trafić.

Podsumowując, Dark Posty to niewidoczne posty, które wyświetlają się wyłącznie grupie docelowej. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala podnieść wyniki sprzedażowe, a jednocześnie ukryć swoje reklamy przed konkurencją i nie wyświetlać treści osobom, które potraktują ją jako spam.

Semcore

Zobacz powiązane frazy

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!