A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik User agent

Czym jest user agent?

User agent to nagłówek identyfikujący. Jest wysyłany specjalnym protokołem HTTP (z ang. Hypertext Transfer Protocol) przez konkretny program – bota lub standardową przeglądarkę. Proces ten odbywa się w celu nawiązania połączenia z odpowiednim serwerem www. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje o user agent od Google’a, które przydadzą się Tobie nie tylko podczas działań SEO!

User agent od Google – co warto o nim wiedzieć?

Strony, które odwiedzamy wiedzą, że używamy konkretnego urządzenia właśnie dzięki tzw. user agentowi. Jest on bardzo przydatny, ponieważ możemy dobrać wysyłaną nam witrynę do możliwości naszego sprzętu. Pomimo tego, że user agent od Google oferuje praktyczne możliwości, jest narzędziem służącym do identyfikacji użytkowników. Umożliwia on także witrynom manipulować internautami, aby zniechęcić ich do korzystania z poszczególnych przeglądarek.

Jak zmienić user agent przeglądarki w Google Chrome?

W celu zmiany user agent przeglądarki w Google Chrome należy wejść w menu, wybrać opcję „Więcej narzędzi”, a następnie „Narzędzia programistyczne”. Teraz klikamy przycisk menu po prawej stronie zakładki „Konsola” i używamy funkcjonalności „Warunki Sieciowe” (u dołu panelu „Narzędzia dla Programistów”).

Zobacz:  Meta Robots

W zakładce „Warunki sieciowe” musimy odznaczyć pole „Wybierz automatycznie” znajdujące się obok pozycji „Klient użytkownika”. Ustawienie to jest tymczasowe i działa wyłącznie z otwartym oknem „Narzędzia dla programistów”.

Zapamiętaj!
Zmiana user agent przeglądarki w Google Chrome dotyczy wyłącznie bieżącej karty.

Jak zmienić user agent przeglądarki w Firefoksie?

Zmiana user agent przeglądarki w Firefoksie jest bardzo prosta. Na początku musimy uzyskać dostęp do strony about: config. Aby to zrobić należy wpisać about: config w oknie wyszukiwarki, a następnie kliknąć klawisz „Enter”. Teraz wystarczy utworzyć preferencję general.useragent.override. W tym celu używamy prawego przycisku myszy, klikając na about: config i wskazujemy polecenie „New”, następnie wybierając „String”.

Ostatnim krokiem jest wpisanie odpowiedniej komendy do okienka, które wyświetli się przy dodawaniu general.useragent.override. W przypadku Mozilli Firefox 5.0 wygląda to w następujący sposób: Mozilla / 5.0 (zgodny, Googlebot / 2.1; + http: //www.google.com/bot.html).

Zapamiętaj!
Zmiana user agent przeglądarki w Firefoksie dotyczy wszystkich otwartych kart i trwa przez cały czas, nawet po ponownym uruchomieniu klienta.

Jak zmienić user agent przeglądarki w Microsoft Edge?

W celu zmiany user agent przeglądarki w Microsoft Edge należy kliknąć przycisk „F12” na klawiaturze. Wówczas wybieramy sekcję „Narzędzia deweloperskie”, a następnie kartę „Emulacja” (w zależności od wersji przeglądarki, nazwa może się nieco różnić). Alternatywnie klikamy opcję „Niestandardowy” i wpisujemy wybrany user agent w odpowiednim polu (tak samo, jak miało to miejsce w przypadku Firefoksa opisanego powyżej).

Zobacz:  Meta tagi

Zapamiętaj!

User agent w Microsoft Edge jest ustawieniem tymczasowym, dotyczącym wyłącznie bieżącej karty, wówczas, gdy okienko F12 jest otwarte.

Jakie są rodzaje user agent?

user agent

Przykładowymi rodzajami nagłówka identyfikującego, wysyłanego za pomocą protokołu HTTP przez przeglądarkę lub bota są m.in.:

  •  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3);
  • Googlebot/2.1 (+http://www.googlebot.com/bot.html);
  • Mozilla/5.0 (compatible; Yahoo! Slurp).

User agent w zależności od wybranej przeglądarki wygląda nieco inaczej.

Przeczytaj także: Pozycjonowanie

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania zadawane w tematyce user agent.

#1 Czy warto blokować user agent?

Uważamy, że tak, ponieważ zablokowanie user agent pozwala zachować większą prywatność w sieci.

#2 Jak zablokować user agent?

User agent możemy zablokować za pomocą pliku robots.txt, znacznika meta robots lub pliku .htaccess.

Semcore

Zobacz powiązane frazy

Oceń tekst

Średnia ocen 4 / 5. Liczba głosów: 22

Brak głosów - oceń jako pierwszy!