A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Favicon

Co to jest Favicon?

Czym jest favicon i czy taki element pełni istotną funkcję na stronie internetowej? W jaki sposób go przygotować i zaimplementować? Wyjaśniamy to zagadnienie oraz przedstawiamy najważniejsze kwestie dotyczące pliku favicon.

Co to jest favicon – definicja

Favicon to niewielka ikona, która wyświetla się w przeglądarce wraz z załadowaniem strony internetowej. Obrazek ten pojawia się również podczas zapisania witryny na pasku zakładek. W dużym uproszeniu, taki element pozwala witrynie wyróżnić się na tle konkurencji. Bardzo często favicon przedstawia logo organizacji, ewentualnie inny element w postaci graficznej, z którym powinna być kojarzona strona internetowa.

Favicon wyświetla się w wielu wyszukiwarkach, na przykład Yandex, czy DuckDuckGo. Z ukazywania tej grafiki obok adresów URL zrezygnowały Google oraz Bing. Ciągle jednak favicon jest dostępny na poziomie zakładek oraz otwartych kart w przeglądarce. Strona internetowa może w ten sposób się wyróżnić, wspierając User Experience.

Jak zrobić favicon?

Zanim dowiesz się, jak dodać favicon, warto poznać informacje dotyczące tego, jak przygotować taką grafikę. Istnieją dwie metody i obie są równie skuteczne. Pamiętaj, że obrazy o formacie JPG lub PNG w tym przypadku nie są dopuszczalne. Należy przygotować plik favicon.ico, który następnie zostanie zaimplementowany do witryny internetowej.

Zobacz:  Google Sites

Pierwszym sposobem jest zaprojektowanie takiej grafiki samodzielnie. Możesz wykorzystać do tego darmowe narzędzie online, takie jak na przykład favicon.ico generator dostępny pod adresem: favicon.cc. Wówczas opracujesz grafikę, która następnie zostanie zaimplementowana na stronie.

Drugim sposobem jest konwersja obrazu do odpowiednich rozmiarów, zgodnych ze standardem favico. Jednocześnie plik powinien być dostępny w formacie ICO. Taki zabieg również możesz wykonać całkowicie za darmo – wystarczy skorzystać z dowolnego favicon convertera dostępnego online. Załaduj dowolną grafikę, a następnie otrzymasz ją w specjalnie przygotowanej wersji, aby dodać ikonę do swojej witryny.

favicon

Jak dodać favicon na WordPress?

Najpopularniejszym systemem CMS w Polsce jest WordPress. Jak dodać favicon do strony, która jest obsługiwana przy pomocy tego oprogramowania? To bardzo prosty zabieg. Według zaleceń WordPressa obraz powinien mieć co najmniej 512 × 512 pikseli. Jeżeli dysponujesz takim plikiem favicon.ico, zaloguj się do swojego konta administratora w systemie CMS. Następnie wykorzystując menu z lewej części ekranu, wybierz opcję: Wygląd, a następnie Dostosuj. Przejdź do zakładki Tożsamość witryny. Jak dodać favicon? W polu Ikona witryny załaduj wybrany przez Ciebie plik. Aby zaakceptować i wdrożyć zmiany naciśnij przycisk Opublikuj. Favicon będzie dostępny do pobrania w kodzie HTML. Wyszukaj nazwę pliku lub frazę „favicon”, a otworzysz plik. Oczywiście należy pamiętać, że dodanie takiego obrazu nie wygląda dokładnie tak samo w każdym przypadku. System CMS pozwala na prostą i wygodną implementację takiego elementu. Jeżeli jednak Twoja strona internetowa obsługiwana jest przez inny rodzaj oprogramowania, przesłanie ikony nie będzie wyglądać dokładnie tak samo.

Zobacz:  Aromamarketing

Jak dodać favicon do strony internetowej na różnych systemach CMS?

Chcesz wiedzieć, jak dodać favicon na innych systemach CMS niż WordPress? Z reguły proces ten nie jest szczególnie skomplikowany – jednak dla osoby początkującej może okazać się odrobinę problematyczny.

W PrestaShop otwórz panel administracyjny. Następnie w menu bocznym przejdź do opcji Wygląd, a później Szablony. Po prawej stronie mieści się sekcja Favicon. Po otworzeniu okna otrzymasz dostęp do zmiany grafiki favicon.

W przypadku Magento należy otworzyć zakładkę Design z menu po lewej stronie interfejsu. Następnie przejdź do opcji HTML Head. Wówczas zmienisz favicon na wybrany przez siebie plik.

Informacje na temat tego, jak zmienić favicon znajdziesz w oficjalnych dokumentacjach poszczególnych systemów CMS. W sieci dostępne są również poradniki traktujące o tym zagadnieniu. Zależnie od budowy takiego oprogramowania, w niektórych przypadkach zamiana grafiki favicon.ico może wymagać ingerencji w kod źródłowy.

Semcore

Zobacz powiązane frazy

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów - oceń jako pierwszy!