A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Data Driven Marketing

Co to jest Data Driven Marketing?

W tym artykule dowiesz się, czym jest Data Driven Marketing. Poznasz również podstawowe informacje na temat jego wykorzystania.

Co to jest Data Driven Marketing – definicja

Data Driven Marketing jest procesem wykorzystywanym przez specjalistów od marketingu. Pozwala on na uzyskanie wglądu, a także identyfikowanie trendów, które dotyczą konsumentów i ich zachowań. Wspomniane określenie oznacza również oparcie działań promocyjnych na dostępnych informacjach oraz na kontroli rezultatów, która jest przeprowadzana za pomocą narzędzi automatycznie zbierających dane. 

Przykładem Data Driven Marketingu może być analiza, które wiadomości są najchętniej otwierane przez odbiorców. Następnie na bazie takiej analizy specjaliści przygotowują kolejne treści, które są przesyłane do potencjalnych klientów.

Data Driven Marketing (DDMA) to usługa, która szczególnie często wykorzystywana jest w internecie. Wszystko dzięki zaawansowanym możliwościom analitycznym. W związku z tym możliwe jest idealne sprofilowanie grupy odbiorców. Treści marketingowe, które są adresowane do słabo dobranego targetu, nie tylko słabo konwertują, ale również mogą frustrować użytkowników. Na szczęście dzięki Data Driven Marketingowi coraz rzadziej dochodzi w internecie do takich sytuacji. Agencje marketingowe doskonale wiedzą, jaki jest profil odbiorców firm, dla których realizują usługi. Przykładem skutecznego usługodawcy w naszym kraju jest agencja SXO Semcore.

Zobacz:  Analiza Space

Dlaczego warto pracować w oparciu o dane?

W wielu branżach konkurencyjność jest gigantyczna. Firmy robią wszystko, aby zbudować przewagę nad innymi przedsiębiorstwami. W związku z tym podejmowanie decyzji staje się coraz trudniejsze. Wymaga bowiem obierania szczegółowych celów, opracowywania planów oraz strategii.

Najważniejszą zaletą opisywanej usługi jest możliwość weryfikacji, czy podejmowane działania przynoszą zamierzone rezultaty. Dla przykładu przygotowywanie komunikatów reklamowych, a także targetowanie reklam w Google Ads lub w mediach społecznościowych wymaga przenikliwych i szczegółowych badań analitycznych. Tylko wtedy reklamodawca ma gwarancję, że nie przepali budżetu, a jednocześnie podniesie się poziom sprzedaży w jego firmie.

Warto pracować na podstawie danych również z tego powodu, że takie działanie pomaga specjalistom weryfikować to, co już udało się zrobić. W związku z tym zarówno klienci, jak i osoby przełożone mogą ocenić jakość wykonanej usługi. Data Driven Marketing to przede wszystkim konkretne i przejrzyste raporty, które zostają stworzone w odniesieniu do wyestymowanych wcześniej celów marketingowych.

Data Driven Marketing

Przeczytaj także: Pozycjonowanie

Jakie dane wykorzystuje Data Driven Marketing?

Kampanie marketingowe pozwalają na zbieranie różnego rodzaju danych. Wiele zależy między innymi od tego, jak duży jest projekt oraz od tego, ile kanałów komunikacji wykorzystuje dostawca usługi. Dla przykładu agencje marketingowe bardzo często korzystają z następujących informacji:

  • liczba wyświetleń oraz reakcji

Cost Per Click to koszt, który jest ponoszony za każde kliknięcie reklamy. Click through rate to współczynnik klikalności w stosunku do wyświetleń przekazu marketingowego. Współczynnik konwersji ilustruje z kolei, jaki procent użytkowników podjął pożądane działanie. W branży e-commerce jest to najczęściej zakup konkretnego produktu lub usługi. Z kolei liczba sesji na stronie internetowej wskazuje, jak wiele osób zdecydowało się odwiedzić witrynę. To jeden z kluczowych parametrów w firmach, które oferują usługi SEO (ang. Search Engine Optimization), czyli związanych z optymalizacją stron internetowych pod algorytmy wyszukiwarek. Liczba wyświetleń oraz reakcji to współczynnik, który obrazuje zaangażowanie odbiorców przekazu reklamowego. Dzięki niemu możliwe jest między innymi określenie, jak dobrze dobrana została grupa odbiorców.

Zobacz:  NPS

Marketing internetowy a Data Driven Marketing

Jak wspomnieliśmy możliwości Data Driven Marketingu są wykorzystywane w dużej mierze w marketingu internetowym. To właśnie dzięki opisywanej usłudze istnieje możliwość monitorowania oraz przetwarzania informacji z maksymalną skutecznością. Dzisiejsza technologia sprawia, że możliwe jest szczegółowe analizowanie aspektów, takich jak na przykład:

  • ruchy kursora,
  • tempo ruchów,
  • częstotliwość odwiedzin,
  • czas trwania odwiedzin,
  • lokalizacja

I tysięcy innych sygnałów. Każdy z nich jest ważny dla analityków marketingu internetowego. To na ich podstawie możliwe jest opracowanie długofalowych strategii.

Podsumowując, Data Driven Marketing to usługa, która pozwala dotrzymać kroku dynamicznym i nieprzewidywalnym czasom, w których wykorzystywana jest zaawansowana i inteligentna technologia. Opisywana analiza danych jest z powodzeniem stosowana w wielu dziedzinach życia i branżach, a jedną z nich jest marketing internetowy.

Maja Filipiak

Zobacz powiązane frazy

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów - oceń jako pierwszy!