A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Metoda SMARTER

Co to jest metoda SMARTER?

Wiele osób wyznacza sobie cele, do których wytrwale dąży. Dotyczą zarówno codziennej pracy, jak i rozwoju osobistego oraz życia prywatnego. Metoda SMARTER powstała po to, aby było to efektywne.

Co to jest metoda SMARTER — definicja

Metoda SMART oraz SMARTER to niesamowicie użyteczne koncepcje formułowania celów. Ta druga jest tak naprawdę rozszerzeniem tej pierwszej. SMART jest akronimem, który został utworzony od pierwszych liter angielskich słów, które wskazują najważniejsze cechy poprawnie wyznaczonego celu:

  • S jak sprecyzowany,
  • M jak mierzalny,
  • A jak atrakcyjny,
  • R jak realistyczny,
  • T jak terminowy.

Sprecyzowany oznacza, że cel musi być konkretny i jednoznaczny. Nie może również pozostawiać miejsca na dowolność interpretacji. Mierzalny to znaczy taki, które daje możliwość sprawdzenia postępów na drodze do jego realizacji. Atrakcyjny oznacza taki, który niesie ze sobą wymierne korzyści. Realistyczny, czyli możliwy do osiągnięcia, a terminowy to znaczy z określoną datą. 

Jak łatwo zauważyć, brakuje tutaj jeszcze liter E oraz R. Metoda SMARTER zawiera dodatkowo:

  • E jak ekscytujący,
  • R jak Recorded, czyli zapisany.

Cel powinien ekscytować. Wtedy też łatwiejsze jest zmotywowanie się do niego. Z kolei, gdy cel zostaje zapisany, masz pewność, że o nim nie zapomnisz.

Metoda SMARTER

Przeczytaj także: Cennik Pozycjonowania

SMARTER — dlaczego planowanie to nie strata czasu?

Planowanie działań pozwala odpowiednio sformułować cele. Ogólne zamiary i dążenia nie stawiają przed Tobą konkretnych kroków, które masz do wykonania. Dopiero w sytuacji, gdy rozbijesz” długofalowy cel na małe etapy, będziesz widział sens Twojej drogi i każdego dnia wiedział, co masz do zrobienia. Czym innym jest na przykład chęć perfekcyjnego posługiwania się językiem niemieckim, a czym innym jest wytyczenie sobie ścieżki edukacyjnej. Tym sposobem podejść można do każdego celu w Twoim życiu. To również może przełożyć się na większe dochody generowane przez firmę. Wystarczy, że na przykład określisz, jaki zysk chcesz generować za dokładnie 2 lata. 

Zobacz:  Marketing Internetowy

W takiej jednak sytuacji warto skorzystać ze wsparcia sprawdzonej agencji marketingowej. Ona również dokładnie planuje swoje działania, ale jej nadrzędnym celem jest wspieranie w rozwoju przedsiębiorstw. Planowanie marketingu internetowego we współpracy z ekspertami podobnie jak metoda SMARTER absolutnie nie jest stratą czasu. 

Metoda SMARTER — przykłady zastosowania

Podaliśmy przykład związany z nauką języka obcego. To jednak tylko jeden z bardzo wielu. Metoda małych kroków, SMARTER, pozwala szczegółowo rozpisać konkretne dążenia. Dla przykładu Twoim celem może być przebiegnięcie maratonu. W związku z tym zgodnie z zasadą, że cel ma być mierzalny, planujesz treningi trzy razy w tygodniu, a następnie ustalasz, że będziesz zapisywać swoje wyniki. W dalszej kolejności ustalasz również, w których zawodach dokładnie weźmiesz udział i kiedy się one odbędą. Dzięki temu każdego dnia wiesz, na jakim etapie swojej ścieżki do osiągnięcia celu jesteś. Masz również świadomość tego, że zbliża się termin zawodów. Konsekwentne dążenia muszą być zaplanowane także w sytuacji, gdy decydujesz się na przykład nauczyć programowania w języku Java. Tutaj również możliwy jest podział całego procesu na małe etapy, które stopniowo przybliżą Cię do osiągnięcia celu. Błąd bardzo wielu osób to niesprecyzowanie swoich dążeń, a także niestawianie przed sobą małych kroków. Metoda SMARTER jest w takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem.

Podsumowując, metoda SMARTER pozwala osiągać coraz to bardziej ambitne cele zgodnie ze swoimi zasadami. Wyznaczanie sobie ich i planowanie każdego dnia to metoda małych kroków. Jest nieodzownym elementem pracy ludzi sukcesu i firm, które generują duże zyski i zdobywają renomę na sporych obszarach. Niewątpliwie agencje marketingowe również wykorzystują tę metodę, aby skutecznie wdrażać działania dla swoich klientów. Jeżeli masz firmę, możesz się o tym przekonać. 

Semcore

Zobacz powiązane frazy

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!