A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik USP (Unique Selling Proposition)

Czym jest USP?

Czym jest USP (Unique Selling Proposition)?

Unique Selling Proposition, czyli w skrócie USP, to coś, co wyróżnia Twoją ofertę pośród konkurencji. Są to działania marketingowe, które pozwolą Ci dokładnie określić, dlaczego Twoja oferta jest unikalna, i dlaczego to właśnie po nią powinien sięgnąć klient. Czym charakteryzuje się USP i jaki powinien być?

USP – co to za strategia?

Współcześnie każdy człowiek atakowany jest z wielu stron rozmaitymi ofertami – dotyczy to zarówno produktów, jak i usług. W każdej dziedzinie do wyboru mamy setki różnych produktów, spośród których czasami ciężko dokonać wyboru. Z kolei oferując klientom swój asortyment nie jest łatwo przebić się z ofertą. Jeżeli konsument ma do wyboru trzy niemalże identyczne produkty różnych marek, to który wybierze? Tutaj trzeba zadbać o to, aby pokazać klientowi dlaczego to właśnie Twój produkt ma wybrać. USP, czyli Unique Selling Proposition to właśnie istota Twojego produktu, to co sprawia, że konsument spośród tych trzech produktów wybierze właśnie Twój. Unique Selling Proposition tłumaczymy z angielskiego jako unikalna propozycja sprzedaży, musisz więc określić co wyróżnia Twój produkt i dlaczego to właśnie jego warto kupić. Wbrew pozorom, nie jest to łatwe zadanie. Klient musi poznać konkretną korzyść jaką przyniesie mu zakup Twojego produktu i nie może to być chociażby “doskonała jakość w świetnej cenie”. Musi to być coś naprawdę oryginalnego. USP to podstawa skutecznej sprzedaży, która daje satysfakcjonujące efekty.

Zobacz:  AIDA

strategia USP

Dlaczego Unique Selling Proposition jest Ci potrzebne?

Każdego dnia do konsumentów dociera setki rozmaitych haseł i sloganów reklamowych, które przedstawiają produkty w jak najlepszym świetle. Coraz trudniej jest stworzyć przekaz, który zaskoczy klienta, który sprawi, że sięgnie on chętnie po konkretny produkt. Dlatego tak ważny jest tutaj USP marketing. Jak zidentyfikować tę unikalną propozycję sprzedaży? Należy przede wszystkim głęboko zastanowić się nad tym, co wyjątkowego jest w Twojej ofercie, co ją zdecydowanie wyróżnia na tle innych i oczywiście, jakie korzyści przyniesie klientowi. Dobrze też zidentyfikować te cechy produktu, których na pewno nie ma konkurencja i nie może ich w żaden sposób naśladować. Wyróżnienie się na tle konkurencji jest bardzo ważne. USP powinien być też odpowiedzią na pytanie klienta, co będzie mieć z tego, że kupi Twój produkt lub usługę. Wszelkie hasła i wyrażenia tworzone w ramach USP powinny być zwięzłe i rzeczowe, zawsze pisane językiem korzyści.

Tak właściwie, jakie powinno być USP?

Unikalna propozycja sprzedaży musi być korzyścią jaką zyska konsument po zakupie Twojego produktu. Powinno to być bardzo konkretne stanowisko, głębokie i dobrze przemyślane. USP to nie jest slogan reklamowy, nie wystarczy tutaj hasło, że Twoje produkty są najlepszej jakości na rynku. Żeby stworzyć dobre USP musisz doskonale znać potrzeby swoich klientów. W końcu to dla klientów tworzysz produkt i usługę, i to oni muszą mieć korzyści z zakupu. Zatem bez poznania potrzeb klienta, nie będziesz w stanie zaoferować mu konkretnych, skierowanych w jego stronę korzyści. Musisz pokazać, że Twój produkt jest wyjątkowy, a do tego niestety nie wystarczą zwykłe hasła reklamowe pojawiające się dzisiaj niemalże wszędzie. Jeżeli więc zastanawiasz się USP – co to takiego i jakie powinno być, pamiętaj, jest to cecha, która wyróżnia Twoją ofertę. Powinna być tworzona językiem korzyści. Nie jest to typowe hasło reklamowe, musi być o wiele głębsze i z konkretnym przekazem.

Zobacz:  WebP

tworzenie USP

Unique Selling Point – gdzie warto prezentować unikalne cechy

Jest wiele kanałów i miejsc, w których zaprezentować można unikalną propozycję sprzedaży. W dzisiejszych czasach możesz dotrzeć do klienta na wiele sposobów. Unique Selling Point z powodzeniem zamieścić możesz:

  • w reklamach Facebook Ads i Google Ads,
  • na pop-up’ach, które wyświetlają się w Twoim sklepie internetowym,
  • na landing page,
  • w nagłówku swojej strony internetowej,
  • w treści, lub w temacie newslettera,
  • w koszyku zakupowym.

Każde z tych miejsc jest świetnym sposobem na to, aby dotrzeć z USP do klienta.

Przeczytaj także: Pozycjonowanie stron

Semcore

Zobacz powiązane frazy

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!