Co to jest DNS?
Na skróty
Gdy w przeglądarce użytkownik wpisuje nazwę strony internetowej, na ekranie zaczyna pojawiać się zawartość witryny. Dzieje się tak dzięki DNS. Co to oznacza i jak takie rozwiązanie działa w praktyce?
DNS jak działa?
Co to DNS? Skrót ten oznacza Domain Name System. Protokół DNS sprawia, że nazwa strony internetowej jest przekształcana na dane liczbowe. Takie zasoby są zrozumiałe dla komputera, dlatego w przeglądarce zaczyna wyświetlać się strona internetowa. Serwer DNS po prostu wyszukuje adres IP danej witryny na podstawie tego, co użytkownik wpisał w swojej przeglądarce.
Rekordy DNS – co czego służą?
Poprzez rekordy DNS rozumiemy szereg reguł, umożliwiających konfigurację domeny. To właśnie one są wykorzystywane do „tłumaczenia” nazwy strony na adres IP. Rekordy DNS składają się z kilku elementów, a są nimi:
- nazwa
- typ
- TTL
- priorytet
- wartość
Wiele osób zajmujących się tworzeniem i optymalizacją stron – szczególnie specjaliści SEO – zastanawiają się, czy DNS może mieć wpływ na Google oraz pozycjonowanie. Okazuje się, że tak. Jeżeli serwery DNS działają powoli, wydłużają czas ładowania witryny. Ostatecznie witryna może więc tracić widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania, ponieważ prędkość wczytywania zasobów jest dla Google czynnikiem rankingowym. Również ewentualne przerwy i utrudniania związane z działaniem serwerów DNS mogą mieć negatywny wpływ na SEO.
Co to jest DNS w praktyce?
W praktyce łatwo przedstawić co to DNS. Gdy jako użytkownik korzystasz z wyszukiwarki, po wpisaniu adresu URL w odpowiednie pole, oprogramowanie nawiązuje komunikację z lokalnym serwerem. Wówczas przeglądarka prosi o przekonwertowanie nazwy domeny na adres IP. Na całym świecie dostępnych jest 13 serwerów (roor-servers). Lokalne serwery wysyłają do nich swoje zapytanie. W ramach odpowiedzi otrzymują adres IP przypisany do danej domeny. Przeglądarka otwiera ją i użytkownik widzi na ekranie witrynę. Choć całość brzmi jak długi proces, całość trwa bardzo krótką chwilę. W skrócie – dzięki DNS przeglądarka wie, jaki adres IP jest przypisany do konkretnej nazwy domeny.
Serwer DNS – co to?
Nad serwerami DNS pieczę sprawują dwie organizacje. To IANA oraz ICANN. Warto jednak mieć na uwadze, że instytucje te nie odpowiadają za sprzedaż i zakup domen. Ich zadaniem jest dbanie o porządek oraz wydajność serwerów DNS. Dzięki nim strony internetowe mogą się szybko ładować, sprawnie przetwarzając nazwę domeny na adres IP.
Serwer DNS nie odpowiada
Co robić, gdy serwer DNS nie odpowiada? Problem ten zwykle pojawia się z dwóch przyczyn. Pierwszą z nich są błędy serwera DNS u dostawcy usług internetowych. Drugim natomiast może być kłopot z usługą klienta DNS na komputerze. Jeżeli dostawca internetu nie zanotował żadnych problemów po swojej stronie, zweryfikuj działanie swojego sprzętu. Należy uruchomić klienta DNS – w systemie Windows wystarczy wpisać polecenie: services.msc. Następnie znajdź opcję „DNS Client” i sprawdź, czy jest włączona. Możesz ją również uruchomić ponownie.
DNS – jak ustawić
Ustawienia serwera DNS warto skonsultować ze specjalistą, na przykład dostawcą usług internetowych. Możesz skierować komputer pod takie adresy jak:
- Google: 8.8.8.8 i 8.8.4.4
- Cisco OpenDNS: 208.67.222.222 i 208.67.220.220
- Quad9: 9.9.9.9
Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy będą one optymalnym rozwiązaniem w Twoim przypadku, gwarantującym wydajność.
Jak zmienić DNS
Jeżeli serwer DNS nie odpowiada, a klient jest poprawnie skonfigurowany na Twoim urządzeniu, możesz spróbować ręcznie zmienić adres w ustawianiach swojej sieci, wpisując wybrany przez siebie adres. Taką zmianę warto skonsultować z dostawcą usług internetowych. Korzystanie z niektórych adresów DNS będzie spowalniać połączenie sieciowe, co negatywnie wpłynie na komfort.
Jak sprawdzić DNS sieci
Aby sprawdzić DNS strony internetowej, skorzystaj z darmowych narzędzi, takich jak DNS checker. Wówczas narzędzie przedstawi informacje dostępne w swojej bazie. Korzystanie z oprogramowania DNS checker jest proste, dodatkowo aplikacja ukazuje adresy serwerów publicznych IPv4 oraz IPv6.