Co to jest indeksowanie?
Na skróty
Wyszukiwarka Google ma ogromne zasoby. Aby jednak jakaś strona internetowa została dodana do jej katalogu, konieczne jest jej zaindeksowanie. Sprawdź, czym dokładnie jest ten proces.
Co to jest indeksowanie — definicja
Indeksowanie strony internetowej to w dużym uproszczeniu dodanie jej do wyszukiwarki. Właśnie w tym celu roboty Google’a odwiedzają strony internetowe, a następnie decydują, czy dana witryna zostanie dołączona do wyników wyszukiwania. Na bazie tego, jak ocenią konkretną stronę, klasyfikują również jej wartość. Jeżeli jednak strona internetowa nie przejdzie tego procesu, nie można mówić o jakimkolwiek pozycjonowaniu.
Aby strona internetowa została szybko zaindeksowana, konieczne jest posiadanie następujących elementów w jej obrębie:
- odpowiednio skonstruowane linki wewnętrzne — tak zwane przyjazne linki,
- unikalne oraz wartościowe treści na stronie,
- bieżące aktualizowanie oraz dokonywanie zmian na witrynie.
Wyszukiwarka Google zazwyczaj sama indeksuje stronę internetową po upływie około kilkudziesięciu godzin od jej udostępnienia.
Indeksowanie strony internetowej w Google — na czym polega?
Indeksowanie strony internetowej w wyszukiwarce Google składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich polega na tym, że witryna zostaje przeskanowana. W momencie, gdy system Google wykryje nowy adres URL, skanuje jego zawartość. Warto wiedzieć, że algorytmy wyszukiwarki sprawdzają zarówno treść witryny, jak i strukturę kodu źródłowego. Na tym etapie strona jest wykryta, ale jeszcze nie znajduje się w indeksie Google.
Drugim etapem jest sama indeksacja. Oznacza to, że roboty Google dodają witrynę do katalogu wyszukiwarki. Jeżeli zależy Ci na tym, aby strona internetowa jak najszybciej została dołączona do jej zasobów, koniecznie zadbaj o wymienione wyżej aspekty witryny.
Gdy adres URL będzie widoczny w Google, możesz rozpocząć pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.
Jak samodzielnie dodać stronę do wyszukiwarki?
Proces indeksowania składa się z opisanych powyżej etapów. Możliwe jest jednak przyspieszenie wspomnianej procedury. Aby było to możliwe, można samodzielnie zgłosić stronę internetową do wyszukiwarki. Bardzo pomocnym narzędziem staje się w takiej sytuacji Google Search Console. GSC jest platformą, która oferuje administratorom witryn mnóstwo udogodnień oraz funkcji, które są niezbędne przy prawidłowym zarządzaniu stroną. Daje również możliwość dodania jej do indeksacji.
Jeżeli zalogujesz się do panelu Google Search Console, w menu pojawi się opcja sprawdzenia dostępności adresu w Google. Możesz wtedy zaznaczyć funkcję, która odpowiada za indeksowanie Twojej witryny. Algorytm wykonuje następnie całą pracę. W ten sposób możliwe jest zaoszczędzenie nawet kilkunastu dni. W skrajnych przypadkach takie działanie w Google Search Console sprawia, że właściciel witryny zyskuje nawet kilka tygodni lub miesięcy.
Sposobem na przyspieszenie indeksacji jest także linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne. Wówczas robot może odnaleźć adres URL i dodać go do swojego indeksu. Indeksowanie jest bardzo ważnym elementem strategii SEO. Jeżeli adres URL nie będzie w Google, niemożliwe jest jego pozycjonowanie.
Podsumowując, indeksowanie strony internetowej to proces, który polega na dodaniu jej do zasobów wyszukiwarki. W przypadku Google’a roboty badają witryny, dodają je do katalogu stron internetowych, a także określają, jaką pozycję mają zająć konkretne witryny internetowe. Czasami zajmuje to kilka dni, a niekiedy znacznie dłużej. Na szczęście dzięki wykorzystaniu narzędzia, takiego jak Google Search Console możliwe jest znaczne przyspieszenie tego procesu. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja strona internetowa zostanie zaindeksowana w Google, a następnie zajmie bardzo wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, skorzystaj z usług sprawdzonej agencji SXO.