PozycjonowanieContent Marketing

Słowa kluczowe – czym są? Poradnik pozycjonowania

19 min czytania
szukanie słów kluczowych

Spis treści

Spis treści

W SEO wybór odpowiednich słów kluczowych to jeden z elementów, który decyduje o sukcesie optymalizacji i osiągnięciu wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Proces selekcji słów kluczowych jest czasochłonny, ale warto poświęcić mu uwagę, by maksymalnie wykorzystać potencjał pozostałych działań marketingowych i strategii SEO.

W tym wpisie omówimy, jak skutecznie dobrać słowa kluczowe, aby poprawić pozycjonowanie organiczne witryny oraz wygenerować wartościowy ruch w zrównoważony sposób. Przydatne w tym zakresie będą narzędzia takie jak Senuto, Planer słów kluczowych, Keywordtool.io, Ubersuggest.io, AnswerThePublic.com, SEMSTORM oraz Surfer SEO, które wspierają tworzenie i analizę bazy słów kluczowych.

Dobrze dobrane słowa kluczowe umożliwią Ci efektywne pozycjonowanie strony internetowej w wyszukiwarce Google. Jeśli zwrócisz należytą szczególną uwagę na to, jakie frazy są używane w meta tagach, linkach oraz treściach na całym serwisie, Twoja strona może pojawić się wyżej w wynikach wyszukiwania, co zwiększa szansę na przyciągnięcie użytkowników i generowanie ruchu w obrębie witryny.

Słowa kluczowe – co to jest i dlaczego to takie ważne?

Słowa kluczowe to frazy, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkach, takich jak Google, aby znaleźć interesujące ich informacje. Umieszczenie odpowiednich słów kluczowych na stronie internetowej ma ogromne znaczenie, ponieważ to dzięki nim witryna może osiągnąć wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, a tym samym przyciągnąć więcej odwiedzających i zwiększyć prawdopodobieństwo konwersji. W dużej mierze determinują więc efektywność pozycjonowania.

Jakie powinny być Twoje słowa kluczowe? Pierwsze kroki

Z pewnością słowa kluczowe powinny być możliwie dobrze dopasowane do charakteru danej witryny, dlatego najpierw określ tematykę swojej strony internetowej. Czy jest to wizytówka firmowa? A może blog poradnikowy? Pomyśl nie tylko o tym, jakie treści zamieszczasz, ale także w jakiej formie.

Skup swoją uwagę również na docelowych odbiorcach serwisu – kto będzie go odwiedzał i jakich informacji może na nim poszukiwać. W tym kontekście najważniejsze będą frazy skupione na intencji użytkowników. Pamiętaj, że poszczególne wyrażenia są wyszukiwane z różną intensywnością. Oznacza to, że nie każde zapytanie, zawierające konkretne słowa kluczowe, jest popularne. Z pewnością należy zadbać o SEO strony internetowej dla fraz regularnie wyszukiwanych. Wówczas wysoka pozycja przełoży się na ruch organiczny.

Istnieje wiele metod wyszukiwania słów kluczowych, zwykle z użyciem narzędzi analitycznych, opierających się głównie (choć nie tylko) o dane historyczne. W dalszej części artykułu znajdziesz więcej informacji o tym, jak powinien przebiegać proces poszukiwania najbardziej adekwatnych i tzw. kalorycznych fraz.

Słowa kluczowe – czym są? Poradnik pozycjonowania

Szukanie słów kluczowych do pozycjonowania (SEO)

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego optymalizacja techniczna serwisu jest tak istotna dla SEO, warto zdać sobie sprawę z tego, jak funkcjonuje algorytm wyszukiwarki. Google „nie wie” bowiem, co dokładnie znajduje się na danej stronie, dopóki nie otrzyma od nas wskazówek. Jedną z nich będzie właściwie zaprojektowana witryna i merytoryczne treści, które poinformują wyszukiwarkę o zawartości strony czy podstron.

W osiągnięciu tego celu pomagają słowa kluczowe: to drogowskazy zarówno dla robotów Google, jak i użytkowników. Dzięki nim domena może osiągać większą widoczność i ruch organiczny – strona internetowa bez odpowiednio dobranych słów nie będzie wyświetlać się na zapytania użytkowników, w rezultacie czego trudno będzie ją odnaleźć. Zwłaszcza w e-commerce ma to ogromną wagę, ponieważ to tu widoczność jest najmocniej skorelowana ze sprzedażą i realizacją planów finansowych firmy.

Podczas szukania słów kluczowych warto skorzystać z podpowiedzi oferowanych przez narzędzia, takie jak np. Google Keyword Planner, Semstorm czy Ahrefs. Listę naszych rekomendacji wraz z opisem platform znajdziesz tutaj.

dobór fraz kluczowych

Jak dobrać słowa kluczowe?

W procesie dobierania słów kluczowych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, które nie zawsze są oczywiste. Poniżej opisujemy najważniejsze z nich i radzimy, jak sobie z nimi poradzić.

Co za dużo, to niezdrowo – uważaj na kanibalizację słów kluczowych

Każda podstrona w obrębie domeny powinna być pozycjonowana na inne słowa kluczowe. Jeżeli wyrażenia – lub tym bardziej całe treści – będą się powtarzać, istnieje duże ryzyko, że dojdzie do kanibalizacji słów kluczowych. To sytuacja, w której różne adresy URL jednej domeny zaczynają rywalizować ze sobą o wysokie miejsce w Google na te same zapytania. Mówiąc wprost: Twoje podstrony zaczynają stanowić konkurencję dla siebie nawzajem. W efekcie Google może mieć problem z ustaleniem, która podstrona jest lepsza i bardziej dopasowana do intencji internauty. Ostatecznie algorytm może obniżyć pozycję obu, uznając za wartościowy wynik stronę konkurencji.

Twórz i aktualizuj listę słów kluczowych

Dobór rozpocznij od wykonania listy słów kluczowych. Przygotujesz ją przy pomocy wspomnianych już narzędzi SEO. Gdy określisz już, które oddają istotę Twojej działalności, wybierz spośród nich te najbardziej wartościowe z biznesowego punktu widzenia. Będą to m.in. te o największym wolumenie wyszukiwań czy dużym potencjale do konwersji (prowadzące do sprzedaży bądź innej akcji użytkownika, na której Ci zależy).
Tworzenie, ale też bieżące aktualizowanie listy fraz kluczowych, ma duże znaczenie dla skutecznej strategii SEO, ponieważ pozwala na monitorowanie i optymalizację wyrażeń używanych na stronie.

Pamiętaj o konkurencyjności

Podczas doboru słów kluczowych, sprawdź także ich konkurencyjność. Jeżeli dane wyrażenie jest popularne, o wysoką pozycję w Google będzie rywalizować wiele stron internetowych. Oznacza to, że działania SEO będą bardziej wymagające i czasochłonne.

Pamiętaj o pozycjonowaniu lokalnym

Jeśli Twoja firma działa na określonym rynku lub wykonuje usługi stacjonarne, warto do wybranych słów kluczowych dodać nazwę dzielnicy lub miasta. W ten sposób trafisz do tych osób, które z największym prawdopodobieństwem mogą dołączyć do grona Twoich klientów. Pamiętaj tylko o tym, by dopasować je do tekstu w poprawnej językowo formie – treść będzie wtedy wyglądać bardziej profesjonalnie, a Google doskonale radzi sobie z synonimami fraz.

Co mogą wpisywać do przeglądarki lokalni użytkownicy zainteresowani danymi produktami bądź usługami? Mogą to być wyrażenia np. „naprawa obuwia Kraków”, albo „pralnia Poznań”.

Jeśli zainteresował Cię temat słów kluczowych, możesz również zajrzeć do naszego innego artykułu: https://semcore.pl/frazy-kluczowe-sposoby-na-ich-idealne-dobranie/

Rodzaje słów kluczowych

Wiesz już, że słowa kluczowe to swoiste wskazówki dla Google i innych wyszukiwarek. Dzięki nim boty mogą poznać istotne informacje o witrynie, zrozumieć jej tematykę, poznać oferowane usługi i produkty lub lokalizację firmy. Dobór słów kluczowych to zatem istotny krok na drodze do widoczności w Internecie.

Zobacz  Rodzaje wyników wyszukiwania - jak trafić na najwyższe pozycje?

Istotne jest, aby słowa kluczowe były odpowiednie po pierwsze – dla każdej z Twoich grup docelowych, a po drugie – na każdym etapie drogi zakupowej. Dzięki temu można dotrzeć do szerszego grona odbiorców i zwiększyć szanse na sprzedaż. W tym procesie ważna będzie świadomość tego, że istnieją różne rodzaje słów kluczowych i czym charakteryzują się poszczególne z nich.

1. Generyczne słowa kluczowe

To krótkie wyrażenia, składające się maksymalnie z trzech słów. Internauci używają ich zazwyczaj na początku wyszukiwania, kiedy nie wiedzą jeszcze, czego dokładnie szukają. Ze względu na ich znaczną ilość i konkurencyjność, charakteryzuje je niski współczynnik konwersji.

Przykład: kawa.

2. Słowa tzw. długiego ogona (long-tail)

Słowa kluczowe z długim ogonem składają się z więcej niż 3 słów. Są dość specyficzne i mają mniejszą liczbę wyszukiwań niż wiodące słowa kluczowe. Ich główną zaletą jest mniejsza konkurencyjność w stosunku do bardziej generycznych fraz. Co ważniejsze, użytkownicy używający tego typu słów kluczowych są zazwyczaj zdecydowani na dokonanie zakupu – w końcu wiedzą już dokładnie, czego szukają. O ich zaletach przeczytasz więcej również tutaj.

Przykład: najlepsza kawa ziarnista do ekspresu ciśnieniowego.

3. Semantyczne słowa kluczowe

Są to terminy ściśle powiązane z Twoim głównym słowem kluczowym, co oznacza, że aby uzyskać słowo semantyczne, musisz najpierw wybrać główne słowo kluczowe. Ten rodzaj słów działa wspaniale, gdy jest używany w postach na portalach społecznościowych i we wpisach blogowych.

Przykład: mielona kawa.

4. Lokalne słowa kluczowe

Tego typu słowa są szczególnie przydatne w przypadku małych lokalnych firm, w których przeważają klienci z określonego rejonu. Jest to najłatwiejszy do zidentyfikowania typ słowa kluczowego, ponieważ wynika bezpośrednio z docelowego obszaru działalności. Więcej o lokalnych słowach kluczowych przeczytasz tutaj.

Przykład: kawa Warszawa.

5. Ogólne słowa kluczowe

Wyrażenia składające się z 1-2 elementów. Cechują się wysokim stopniem ogólności, dlatego mają wysoki wolumen wyszukiwania, jednocześnie zwykle niską szansę na konwersję.

Przykład: napoje.

Słowa kluczowe – czym są? Poradnik pozycjonowania

Frazy długiego ogona zawierają znacznie więcej informacji. Ich największą zaletą jest to, że zwykle łatwiej je wypozycjonować, a ponadto są wpisywane przez osoby zainteresowane produktami bądź usługami o konkretnej specyfikacji. Pozycjonując stronę pod frazę „swetry wełniane damskie duże rozmiary”, wiemy, że prawdopodobnie stosunkowo niewiele osób wprowadzi ją do wyszukiwarki – jednak te, które użyją właśnie takich słów kluczowych, będą potencjalnymi klientami, poszukującymi dokładnie tego produktu.

Być może zastanawiasz się teraz nad tym, jakie frazy ostatecznie wybrać. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz dokonywać jednoznacznego wyboru. Możesz połączyć kilka technik, stosując zarówno pozycjonowanie lokalne, pozycjonowanie z frazami długiego ogona, jak również krótkie, ogólnikowe frazy. W ten sposób trafisz do różnych typów odbiorców, zaspokajając potrzeby zarówno tych, którzy dokładnie wiedzą, czego szukają, jak i tych, którzy dopiero zaczynają poszukiwania.

Badanie słów kluczowych

Słowa kluczowe są łącznikiem między tym, czego szukają użytkownicy, a treścią, którą dostarczasz w celu zaspokojenia ich potrzeb. Od terminów, które zdecydujesz się zastosować, będzie zależeć rodzaj ruchu, jaki uzyskasz. Aby skutecznie dobrać słowa kluczowe pod pozycjonowanie, niezbędne jest przeprowadzenie badania słów kluczowych.

Badanie słów kluczowych SEO pozwala lepiej zrozumieć rynek docelowy, potrzeby odbiorców i sposób, w jaki poszukują treści, produktów lub usług w Internecie. Niezależnie od tego, czy jesteś blogerem, właścicielem witryny czy marketerem internetowym, ten krok jest podstawą optymalizacji SEO lub – szerzej – SXO. Dzięki badaniu słów kluczowych będziesz w stanie skutecznie dopasować treści swojej witryny do potrzeb grupy docelowej. Ponadto wyszukiwarki będą w stanie lepiej zrozumieć kontekstowe znaczenie Twojej strony, co zwiększy szanse na pozyskanie ruchu o pożądanej jakości.

Na rynku dostępnych jest wiele technik oraz narzędzi – darmowych i płatnych – do tworzenia słów kluczowych. Najbardziej efektywne są te z nich, które proponują własne słowa kluczowe i są w stanie porównać je np. pod kątem popularności, konkurencyjności czy kosztu kliknięcia.

Poniżej znajdziesz zestawienie takich rozwiązań:

Google Keyword Planner

Jedno z najpopularniejszych narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych, szczególnie dla tych, którzy chcą skorzystać z danych bezpośrednio od Google. Na początku szczególnie przydatna jest funkcja „Poznaj nowe słowa kluczowe”, która podaje wariacje wpisanej przez Ciebie frazy lub generuje zestawienie powiązanych ze stroną słów kluczowych na podstawie jej adresu URL. Google Keyword Planner umożliwia także analizę popularności fraz, szacowanie kosztów kampanii reklamowych oraz badanie sezonowości wybranych słów kluczowych. Narzędzie jest bezpłatne, ale wymaga założenia konta Google Ads.

Słowa kluczowe – czym są? Poradnik pozycjonowania

Ubersuggest

Wszechstronne narzędzie do analizy słów kluczowych, rozwinięte przez Neila Patela. Oferuje nie tylko propozycje nowych fraz, ale także analizy dotyczące konkurencji, ruchu organicznego czy pomysły na treści. Dodatkowo jest łatwe w użyciu, a jego darmowa wersja oferuje wystarczająco dużo funkcji dla małych i średnich stron internetowych. Ubersuggest jest dostępne również w formie bezpłatnego rozszerzenia do Chrome.

Keyword Tool

Keyword Tool to idealne rozwiązanie, gdy brakuje Ci inspiracji i szukasz generatora słów kluczowych – jest szczególnie przydatne dla osób, które chcą znaleźć frazy długiego ogona (long tail keywords). Narzędzie oferuje setki propozycji słów kluczowych na podstawie danych z Google Autocomplete. Dostępne w wersji darmowej, która oferuje podstawowe funkcje, oraz w wersji płatnej, która umożliwia dostęp do bardziej zaawansowanych analiz.

Senuto

Oparta na modelu SaaS polska platforma analityczna SEO, która dostarcza dane umożliwiające łatwe śledzenie i zarządzanie pozycją witryny w wyszukiwarkach. Baza słów kluczowych pozwala znaleźć zarówno frazy generyczne, jak i słowa kluczowe o długim ogonie oraz te powiązane semantycznie. Dzięki danym z rodzimego rynku Senuto jest szczególnie przydatne dla firm działających w kraju. Narzędzie pozwala także na generowanie szczegółowych raportów, tworzenie własnego zestawu fraz i zapewnia dostęp do licznych statystyk oraz filtrów sortowania wyników.

SEMSTORM

SEMSTORM to narzędzie dostępne zarówno w wersji bezpłatnej, jak i płatnej, które pomoże Ci w badaniu słów kluczowych o długim ogonie. Po wprowadzeniu dowolnego słowa kluczowego, oprogramowanie generuje liczne podpowiedzi. Możesz wybrać konkretny kraj lub region, a także miasta (maksymalnie pięć), aby skutecznie promować lokalny biznes za pomocą słów kluczowych. Sugestie prezentowane są w formie wizualnej, dzięki czemu ich analiza pochłania mniej czasu.

Ahrefs

Generator słów kluczowych od Ahrefs to zestaw narzędzi do wyszukiwania propozycji słów kluczowych dla dowolnej niszy. Baza słów kluczowych jest w tym przypadku naprawdę ogromna – zawiera obecnie ponad 16 miliardów zapytań. Choć Ahrefs jest narzędziem płatnym, możesz skorzystać z – nieco tańszego niż standardowa cena – 7-dniowego okresu próbnego. Ponadto Ahrefs oferuje swoim użytkownikom darmowe materiały szkoleniowe i pomocną społeczność oraz dział obsługi klienta.

Answer The Public

Jeśli potrzebujesz wskazówek dotyczących pytań i fraz wpisywanych przez użytkowników w wyszukiwarkę, wypróbuj Answer The Public. Narzędzie to pomoże Ci zrozumieć, jakie problemy lub potrzeby mają Twoi potencjalni klienci, co wesprze proces tworzenia adekwatnych treści. Answer The Public jest dostępne zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej.

Słowa kluczowe – czym są? Poradnik pozycjonowania

Podobne pytania, czyli „People Also Ask” („Inni wyszukiwali również”)

Źródłem informacji o frazach może być także sama wyszukiwarka Google. Szukając słów kluczowych, wykorzystaj sekcję z podobnymi wyszukiwaniami innych internautów. Znalezione tam zapytania z powodzeniem możesz potraktować jako inspirację dla własnej listy fraz.

Zobacz  Jak rekrutować pracowników do działu SEO?

podobne pytania

„Więcej pytań”

Aby zrozumieć, czego w Internecie szuka osoba zainteresowana danym produktem lub usługą, możesz także posłużyć się funkcją „Więcej pytań”. Pojawia się ona często (choć nie zawsze) wśród organicznych wyników wyszukiwania i wyświetla listę powiązanych pytań, nawiązujących do określonej frazy.

Jeśli np. wpiszesz w wyszukiwarkę „rowerek biegowy”, otrzymasz listę pytań:

  • Od jakiego wieku jest rowerek biegowy?
  • Czy rowerki biegowe są zdrowe?
  • Czy rowerek biegowy jest dobry?
  • Czy warto kupić dziecku rowerek biegowy?

Synonimy słów kluczowych

Używanie synonimów to także skuteczny sposób na to, by wygenerować więcej fraz kluczowych. Możesz zastanowić się nad nimi samodzielnie, skorzystać z narzędzi do generowania synonimów lub skorzystać z któregoś ze słowników synonimów dostępnych online.

Oczywiście, nie jest to rozwiązanie bezpośrednie, ale ta metoda również może wspomóc proces poszukiwania słów kluczowych.

Sugestie słów kluczowych

Narzędzia do analizy słów kluczowych są przydatne, jednak dodatkowych sugestii możesz szukać bezpośrednio w ekosystemie Google. W tym zakresie doskonale sprawdzi się Google Search Console, a także Google Trends. Możesz także spróbować wyszukać interesujące Cię frazy w Google i analizować wyświetlane propozycje.

Słowa kluczowe – czym są? Poradnik pozycjonowania

Jak określić słowa kluczowe dla danej branży?

Wyszukiwanie fraz, które umożliwią lepsze pozycjonowanie Twojego biznesu, należy zacząć od zgromadzenia ogólnych słów kluczowych, tzw. „seed keywords”. Będą się one różnić w zależności od branży, w której działasz. Jeśli np. prowadzisz sprzedaż samochodów w Warszawie, takimi ogólnymi słowami mogą być „samochody Warszawa” czy „sprzedaż aut”. To jednak dopiero punkt wyjścia, ponieważ tego rodzaju frazy są już dawno używane przez największe firmy na rynku, a co za tym idzie – stały się bardziej konkurencyjne. Użycie narzędzi do analizy słów kluczowych pozwoli na ich doprecyzowanie i odnalezienie fraz z większym potencjałem.

Słowa kluczowe – czym są? Poradnik pozycjonowania

Jeszcze raz przypominamy w tym miejscu o używaniu fraz tzw. długiego ogona. Według badań przeprowadzonych przez Ahrefs, aż 29% fraz kluczowych, których częstotliwość wyszukiwań wynosi ponad 10 tysięcy, zawiera trzy lub więcej słów. Z reguły są one nieco mniej popularne niż krótsze odpowiedniki, ale mają większe szanse na wygenerowanie kliknięcia. Do ich odkrywania warto stosować narzędzia analityczne, a także korzystać z podpowiedzi Google i ramki „podobne wyszukiwania”.

Kolejnym krokiem może być również analiza stron konkurencji. Kiedy już wiesz, jakich słów kluczowych chcesz używać, wpisz je w Google i sprawdź witryny, które pojawiają się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania. Na początku unikaj porównywania swojej strony do gigantów rynkowych. Zamiast tego, skup się na stronach, które mogą dysponować budżetem podobnym do Twojego i stanowią bezpośrednią konkurencję. Dzięki tej metodzie poznasz kolejne warianty „seed keywords” i odkryjesz frazy o wysokim potencjale, które nie są jeszcze używane przez Twoich konkurentów.

Analiza słów kluczowych – samodzielnie czy z agencją SEO?

Analiza słów kluczowych to złożone zadanie. Gra jest jednak warta świeczki, ponieważ odpowiednio przeprowadzona analiza pozwala określić najbardziej „kaloryczne” frazy kluczowe, mogące zwiększyć widoczność Twojej strony i tym samym ruch na niej.

Czy analiza słów kluczowych jest możliwa do przeprowadzenia w pojedynkę? Teoretycznie tak, jednak warto pamiętać, że aby proces ten był naprawdę skuteczny, wymaga on nie tylko dostępu do narzędzi, ale także odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i znajomości najnowszych trendów w SEO. Samodzielna analiza może więc prowadzić do wyboru mniej trafnych słów kluczowych, co z kolei skutkuje mniejszą efektywnością działań pozycjonerskich.

Agencje SEO są natomiast w stanie dokładnie ocenić konkurencyjność wybranych fraz, dostosować je do specyfiki Twojej branży oraz zapewnić, że nie tylko przyciągną one użytkowników, ale również zwiększą konwersję. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że tego typu firmy dysponują zespołem ekspertów, którzy codziennie pracują nad optymalizacją stron i posiadają dostęp do bardziej zaawansowanych narzędzi analitycznych. Dlatego, aby maksymalizować korzyści, warto rozważyć współpracę z profesjonalistami.

Mam już słowa kluczowe. Co dalej?

Jeśli masz już gotową listę słów kluczowych, czas zająć się ich pozycjonowaniem. W jaki sposób się do tego zabrać?

Jednym z najchętniej wykorzystywanych sposobów jest prowadzenie bloga firmowego i publikowanie wpisów uwzględniających wybrane frazy. W ten sposób nie tylko dostarczasz użytkownikom wartościowe treści, ale też zwiększasz widoczność swojego biznesu w sieci. Pamiętaj jednak, aby teksty nie były pisane wyłącznie z myślą o umieszczeniu fraz kluczowych, ale przede wszystkim o odbiorcy – algorytm Google zwraca coraz większą uwagę na unikalny content, który wnosi coś do życia czytelnika.

Jak pozycjonować słowa kluczowe w witrynie?

Dane słowo kluczowe musi być odpowiednio pozycjonowane, aby stało się widoczne w wyszukiwarce jako odpowiedź na zapytanie użytkownika. Ustalenie semantyki treści i poprawne rozmieszczenie fraz na stronie internetowej jest jednym z najważniejszych kryteriów optymalizacji dla Google. W tym celu warto poznać podstawy hierarchii treści.

Rozmieszczenie słów kluczowych w tekście

Powszechnie przyjmuje się, że wyszukiwarki przywiązują wagę do miejsca, w którym dodaje się słowa kluczowe. Ma to bardzo duży wpływ na zdolność strony do pozycjonowania się na kluczowym wyrażeniu. Najważniejszymi „lokalizacjami” dla słów kluczowych są:

  • tytuł: określony przez tag <title>, jest prawdopodobnie najważniejszy dla pozycjonowania strony,
  • znacznik H1: ma postać <h1>. To główny nagłówek, którego zadaniem jest przedstawienie zawartości danego wpisu. W przeciwieństwie do tagu <title>, który definiuje tytuł strony w przeglądarkach i wynikach wyszukiwania, znacznik <h1> znajduje się w treści strony i jest używany do organizacji i strukturyzacji treści,
  • znacznik H2: o postaci <h2>. Służy do definiowania głównych sekcji lub podrozdziałów w treści strony. Wprowadza podtematy, które rozwijają główny temat przedstawiony w nagłówku <h1>,
  • znacznik H3: z tagiem <h3>. Używany do dalszego dzielenia treści na bardziej szczegółowe fragmenty. Pomaga w precyzyjnym budowaniu hierarchii informacji na stronie. Nagłówki <h3> są nieocenione zwłaszcza w przypadku rozległych artykułów, gdyż ułatwiają użytkownikom nawigację i odnalezienie konkretnych informacji,
  • treść: warto zadbać o to, aby była ona adekwatna do tego, co internauta spodziewa się znaleźć na stronie, gdy czyta jej tytuł bądź główny nagłówek. Zdecydowanie polecamy umieszczenie głównej (lub bardzo bliskiej głównej) frazy kluczowej w pierwszym akapicie tekstu na stronie (tj. pod H1),
  • tag meta opisu: w większości dobrze zaprojektowanych CMS-ów istnieje możliwość indywidualnego zarządzania tym tagiem dla każdej strony. Tag meta description nie ma bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie strony internetowej, jednak uznaje się, że może silnie wpływać na współczynnik klikalności (CTR).

Słowa kluczowe – czym są? Poradnik pozycjonowania

Nie tylko treść – rola grafiki w pozycjonowaniu

Aby poprawić pozycjonowanie swojej strony, warto zadbać o odpowiednie opisanie obrazów za pomocą atrybutu ALT. Jest on szczególnie istotny, gdy obraz jest klikalny. Tekst alternatywny nie tylko umożliwia osobom niedowidzącym wyświetlenie opisu w specjalistycznych przeglądarkach, ale również dodaje kontekst do grafik, co umożliwia ich lepsze zrozumienie przez Google i inne wyszukiwarki. W efekcie, obrazy mogą być bardziej widoczne w wynikach wyszukiwania obrazem.

Jak wybrać odpowiednią frazę dla podstrony?

Wybrane słowa kluczowe muszą być dopasowane do potrzeb użytkowników, a jednocześnie odnosić się do rzeczywistej zawartości danej podstrony. Użytkownik wpisujący frazę „laptop do 3000 zł” szuka bardzo konkretnej grupy produktów i prawdopodobnie jest gotowy dokonać zakupu. Taka osoba nie będzie zainteresowana artykułem o tym, jak zainstalować system lub sformatować laptopa. Wykorzystanie frazy „laptop do 3000 zł” w tekście np. na temat defragmentacji dysku również nie będzie najlepszym pomysłem.

Fundamentalną częścią wyszukiwania i dobierania słów kluczowych jest ich przypisanie do odpowiednich podstron. Dzięki temu, przeprowadzając samodzielną optymalizację, nie dokonasz tzw. kanibalizacji fraz, która powoduje, że na konkretne wyrażenie w wyszukiwarce konkurować będzie ze sobą kilka podstron Twojej witryny. Aktualizacja Site Diversity Update sprawiła, że algorytm w takiej sytuacji stara się wyświetlić pojedynczy adres – ten, który jest „silniejszy” i lepiej dopasowany do użytkownika. Choć w praktyce zdarza się, że Google wyświetli więcej podstron tej samej domeny, kanibalizując treści tworzysz sztuczną rywalizację między elementami własnej strony.

Zobacz  SEO dla księgarni online – które działania poprawią widoczność Twojego sklepu?

Ignorowanie tego problemu może prowadzić do znacznego spadku konwersji: użytkownicy będą odwiedzać stronę, ale niekoniecznie znajdą to, czego szukają, więc szybko ją opuszczą, zostawiając Cię z wysokim współczynnikiem odrzuceń.

przykladowy sklep

Efektywne dobieranie słów kluczowych dla podstron

Dobieranie fraz dla podstron warto rozpocząć w arkuszu kalkulacyjnym. Każdy adres URL powinien mieć przypisane unikalne słowa kluczowe, które nie będą powtarzać się w żadnym innym wierszu. W ten sposób, już na etapie planowania optymalizacji, unikniesz problemu kanibalizacji treści, o którym pisaliśmy wcześniej.

Taka lista przydaje się przez cały okres prowadzenia działalności online, dlatego warto ją zapisać, a w przyszłości (gdy pojawią się nowe podstrony) modyfikować i aktualizować. To rozwiązanie pomoże również podczas kampanii link buildingu. Lista zawsze podpowie, jakim anchorem podlinkować adres URL dla najlepszego efektu. Do wygenerowania listy podstron posłużyć może dowolny robot sieciowy, na przykład Screaming Frog lub DeepCrawl. Można zrobić to także ręcznie.

Czy można optymalizować podstronę pod wiele fraz?

Tak, jedna podstrona może być zoptymalizowana pod wiele fraz kluczowych. W tym kontekście pozycjoner i/lub właściciel strony internetowej nie mają żadnych ograniczeń. Zwykle jednak wybiera się tylko kilka szczególnie wartościowych fraz, aby to właśnie one generowały ruch. Większa liczba słów kluczowych powoduje bowiem konieczność pozyskiwania także większej liczby linków. Ponadto content na podstronach musi być wtedy dłuższy, by zwyczajnie „pomieścił” pozycjonowane wyrażenia.

Dla podstron dobiera się takie frazy, które są jak najczęściej wyszukiwane przez użytkowników. Częstotliwość wyszukiwań przekłada się jednak również na konkurencyjność fraz – im ona wyższa, tym więcej czasu i wiedzy należy włożyć w ich pozycjonowanie. Spójrz, jak wygląda to na przykładzie:

  • Laptop: 1 480 000 000 wyników w Google – około 70 tysięcy wyszukiwań miesięcznie,
  • Laptop do gier: 2 060 000 wyników w Google – około 9 tysięcy wyszukiwań miesięcznie,
  • Laptop do pracy biurowej: 31 600 wyników w Google – około tysiąc wyszukiwań miesięcznie.

Jak zatem widzisz, w szukaniu słów kluczowych priorytetem jest nie tylko znalezienie odpowiednio dopasowanych fraz, ale także ich przemyślana selekcja, między innymi właśnie pod względem konkurencyjności.

Konkurencyjność słów kluczowych

Strategia słów kluczowych musi być zaplanowana w taki sposób, aby wziąć pod uwagę także konkurencyjność. Słowa kluczowe wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarce są wyszukiwane częściej lub rzadziej. Te z dużym popytem cieszą się zainteresowaniem wielu serwisów, dlatego ich pozycjonowanie wymaga więcej czasu, a często również znaczącego budżetu. Staraj się używać słów kluczowych na każdej podstronie tak, aby dany adres URL mógł pojawiać się w wynikach wyszukiwania dla różnych zapytań, w tym dla bardziej szczegółowych fraz. Używaj również powiązanych ze sobą słów i synonimów, aby zwiększyć szanse na dotarcie do szerszego grona użytkowników.

Podczas planowania strategii SEO, warto porównać częstotliwość wyszukiwań z klikalnością. Klikalność pokazuje, jaki procent zapytań prowadzi do faktycznego wejścia na stronę. Dzięki temu możesz ocenić, czy warto pozycjonować swoją witrynę na daną frazę. Narzędzia analityczne pozwalają również sprawdzić, ile kliknięć generuje ruch organiczny, a ile płatne reklamy. Na podstawie tych danych można zdecydować, czy warto inwestować w pozycjonowanie danej frazy poza płatnymi kampaniami. Jeśli większość kliknięć pochodzi z linków sponsorowanych, wyprzedzenie ich w wynikach organicznych może być trudne.

Słowa kluczowe – czym są? Poradnik pozycjonowania

Jak sprawdzić konkurencyjność słów kluczowych?

Konkurencyjność fraz możesz sprawdzić np. przy pomocy narzędzia Ahrefs. Dzięki temu dowiesz się, jak trudne może być wypozycjonowanie danego słowa kluczowego. Wskaźnik konkurencyjności, w zależności od użytego narzędzia, może nazywać się inaczej (np. keyword competition, keyword difficulty, SEO difficulty). Im wyższa jego wartość, tym więcej czasu i budżetu pochłonie strategia oparta na takim słowie kluczowym. Zależność jest prosta: im więcej witryn o dużym autorytecie używa danej frazy, tym trudniejsza będzie ona do wypozycjonowania. To szczególnie istotna wskazówka dla mniejszych projektów, któna początku nie mogą rywalizować z dużymi graczami.

Niektóre z narzędzi wizualizują także, jak wiele pracy należy włożyć w przypadku konkretnych poziomów konkurencyjności. Przykładowo, Ahrefs informuje o przybliżonej liczbie backlinków z różnych stron, która może być potrzebna do osiągnięcia widoczności na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Staraj się więc wybierać słowa kluczowe, na które realnie możesz się pozycjonować.

Słowa kluczowe – czym są? Poradnik pozycjonowania

Uwzględnij sezonowość fraz kluczowych

Nie zapomnij uwzględnić sezonowości w analizie słów kluczowych. Niektóre frazy generują stały ruch, podczas gdy inne mają okresowe wzrosty i spadki popularności. W dobie pandemii dużo mniej osób wyszukiwało oferty wycieczek zagranicznych, a w okolicach Walentynek znacząco wzrasta sprzedaż bukietów czy maskotek. Jeśli Twoja branża jest podatna na sezonowość, uwzględnienie tego w strategii SEO może dać Ci przewagę nad konkurencją, ponieważ frazy sezonowe są zazwyczaj mniej konkurencyjne.

W dzisiejszym społeczeństwie informacyjnym większość osób szuka odpowiedzi w Internecie, w tym także na tematy związane z ich najbliższym otoczeniem. Według badań przeprowadzonych przez Red Website Design, 4 na 5 użytkowników korzysta z wyszukiwarek internetowych, aby znaleźć informacje na temat lokalnych biznesów. Osoby poszukujące usług w swojej okolicy zazwyczaj mają już sprecyzowane potrzeby i znajdują się w zaawansowanym etapie procesu zakupowego, dlatego są one szczególnie wartościowe. Te same badania wskazują, że 76% lokalnych wyszukiwań wykonanych na smartfonach prowadzi do wizyty użytkownika w danym miejscu w ciągu jednego dnia. Dane te pokazują, jak istotne jest pozycjonowanie na frazy lokalne i jak szybko może ono przynieść realne zyski.

Słowa kluczowe – czym są? Poradnik pozycjonowania

Jak znaleźć odpowiednie lokalne słowa kluczowe?

Proces wyszukiwania lokalnych słów kluczowych nie różni się zasadniczo od standardowego. Kluczową różnicą jest uwzględnienie lokalizacji, takiej jak region, miasto czy dzielnica, w której działa Twój biznes. Google od kilku lat wspiera tego typu wyszukiwania za pomocą algorytmu o nazwie „Gołąb”. Algorytm ten korzysta z danych lokalizacyjnych smartfonów i dopasowuje wyświetlane wyniki na podstawie bliskości danych usług bądź produktów względem użytkownika. Wykorzystanie odpowiednich fraz regionalnych pomoże Twojemu biznesowi stać się bardziej widocznym i przyciągnąć klientów z okolicy.

Jednym z przydatnych, darmowych narzędzi, które możesz wykorzystać do analizy lokalnych słów kluczowych, jest Google Trends. Narzędzie to pozwoli Ci sprawdzić popularność wyszukiwanych fraz w kontekście konkretnej lokalizacji i przedziału czas. Dzięki temu lepiej zrozumiesz poziom zainteresowania usługą czy produktem w danej okolicy, a także dowiesz się więcej o ich sezonowości.

Słowa kluczowe – podsumowanie

Odpowiedni dobór słów kluczowych jest podstawowym krokiem przed rozpoczęciem działań związanych z pozycjonowaniem strony. Przy ich wyborze należy zadbać, aby były one ściśle związane z tematyką strony oraz odpowiadały na potrzeby odbiorców. Słowa kluczowe powinny być takie, które są aktywnie wyszukiwane przez użytkowników i przyciągają na witrynę wartościowy ruch. Docelowo powinny przyciągać przede wszystkim te osoby, które są gotowe do dokonania zakupu, skorzystania z usług lub regularnego odwiedzania strony. Warto również rozważyć pozycjonowanie lokalne oraz wykorzystanie słów kluczowych długiego ogona (long tail), które mogą pomóc w dotarciu do bardziej precyzyjnych grup odbiorców.

Po wdrożeniu strategii słów kluczowych, niezwykle ważne jest, aby regularnie monitorować wyniki i dostosowywać je w razie potrzeby do nowych okoliczności. Korzystaj z narzędzi analitycznych, aby śledzić, które frazy przynoszą najlepsze rezultaty i generują największy ruch. Pamiętaj, że rynek i zachowania użytkowników mogą się zmieniać, więc elastyczne podejście i regularna aktualizacja słów kluczowych są niezbędne do utrzymania efektywności działań SEO. Utrzymywanie aktualności słów kluczowych pomoże Ci nie tylko w lepszym pozycjonowaniu strony, ale także w lepszym dostosowaniu jej do potrzeb Twoich odbiorców.

FAQ dotyczące słów kluczowych

Kiedy należy przeprowadzić analizę słów kluczowych?

Analizę słów kluczowych warto przeprowadzić przed zbudowaniem witryny, ale też przeprowadzać ją regularnie w ramach aktualizowania treści zawartych na stronie internetowej.

Jak przeprowadzić dobór słów kluczowych?

Słowa kluczowe, zawierające informacje o tym, co znajduje się pod konkretnym adresem URL, dobieraj przy pomocy specjalistycznych narzędzi np. Google Keyword Planner, Keyword Tool, Ahrefs, Senuto czy SEMrush.

Jak dobierać słowa kluczowe na stronie internetowej?

Słowa kluczowe najlepiej dobierać na podstawie analizy przeprowadzonej przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Zwróć przy tym szczególną uwagę na intencje wyrażenia, popularność fraz oraz ich konkurencyjność.

Czy słowa kluczowe można dobrać samodzielnie?

Słowa kluczowe mogą być dobierane samodzielnie, o ile posiadasz odpowiednią wiedzę oraz dostęp do właściwych narzędzi analitycznych. W przeciwnym wypadku skorzystaj z pomocy profesjonalnej agencji SEO.

Absolwent zarządzania. Łączy SEO i content marketing w jednolitą całość. Pozycjonowanie stron traktuje w kategorii strategii marketingowej, która ma znaczenie na każdym etapie ścieżki zakupowej użytkownika. Prywatnie fascynuje się psychologią zachowań konsumenckich.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 4.6 / 5. Liczba głosów: 17

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy