Co to jest przeglądarka internetowa i jak działa?
3 min
3 min
Na skróty
Do przeglądania zasobów w Internecie konieczne jest specjalne oprogramowanie, które zamienia przygotowany przez webdeveloperów kod i grafiki w realny obraz strony internetowej. To tzw. przeglądarka internetowa. Co warto wiedzieć o funkcjonalności i możliwościach tego rodzaju oprogramowania? Jak działa przeglądarka i jakie są najpopularniejsze tego typu programy na rynku?
Zdj 1. Przeglądarka internetowa pozwala na użycie m.in. wyszukiwarki do sprawdzenia zasobów w sieci
Źródło: https://pixabay.com/photos/macbook-laptop-google-display-459196/
Przeglądarka internetowa to narzędzie pracy, rozrywki, nauki czy sposób na komunikację z bliskimi. Wszechstronność tego oprogramowania rozwijała się wraz z rozpowszechnianiem dostępu do Internetu i popularnością kolejnych aplikacji. Co to jest przeglądarka www?
Przeglądarka internetowa to program służący do pobierania i wyświetlania witryn internetowych w postaci graficznej, bazując np. na plikach HTML czy multimedialnych. Nowoczesne przeglądarki zabezpieczają połączenie z siecią, umożliwiają odtwarzanie filmów czy grafik, a także plików w formacie PDF.
W praktyce przeglądarka jest niezbędna do sprawnego korzystania z Internetu. Nawet pobranie przeglądarki wymaga… dostępu do przeglądarki. To jeden z podstawowych programów, który dołączony jest do systemów operacyjnych takich jak Windows od firmy Microsoft czy MacOS dla urządzeń firmy Apple.
Jak wybrać przeglądarkę dla siebie? Zwróć uwagę na zabezpieczenie przed lukami w zabezpieczeniach (o tym piszemy niżej), sprawdź jak oprogramowanie wpływa na wydajność Twojego urządzenia (każda przeglądarka inaczej obciąża procesor czy pamięć) i zweryfikuj szybkość ładowania stron. Pamiętaj, też, że na wybór przeglądarki pod Twoje potrzeby ogromny wpływ ma m.in. estetykę panelu administracyjnego czy funkcjonalność. To subiektywne odczucia.
Działanie przeglądarki internetowej jest bardzo proste. Oprogramowanie komunikuje się z serwerem za pomocą protokołu HTTP lub szyfrowanego HTTPS, po wpisaniu określonego adresu strony internetowej. W tym momencie system pobiera stronę internetową w fizycznej formie, wraz z zawartością. Pliki są automatycznie otwierane i wyświetlane na ekranie docelowego sprzętu.
Strony internetowe można wyświetlać też w formie tekstowej (kod HTML), zapisywać pliki na dysku twardym, zapamiętywać hasła i loginy do wielu stron itd. Na przeglądarce można oglądać filmy online, słuchać muzyki, czytać e-booki. To prawdziwe kombajny.
Przeglądarka może też przesyłać dane na serwer (np. pliki w chmurę albo cookies zawierające informacje o użytkowniku). Zwykle odbywa się to w zaszyfrowanej, stosunkowo bezpiecznej formie, ale często hakerzy znajdują istotne dziury, które wpływają na bezpieczeństwo pobieranych i wysyłanych danych. To groźne, ponieważ cyberprzestępcy mogą wykorzystać luki do przejęcia danych, korzystając z nich np. później do ataku na bankowość elektroniczną.
Aktualnie najpopularniejsza, a według wielu najlepsza przeglądarka to Google Chrome. Narzędzie kompatybilne jest z innymi produktami amerykańskiego giganta. Można je bez problemu połączyć np. z kontem na poczcie Gmail. Chrome ma swoją wersję desktopową oraz aplikację na smartfony i tablety.
Zdj 2. Chrome to jedna z najpopularniejszych przeglądarek na świecie
Źródło: https://pixabay.com/photos/chrome-google-chrome-android-3729545/
Kolejne miejsce na rynku najpopularniejszych przeglądarek zajmuje Safari. To oprogramowanie dedykowane pod urządzenia firmy Apple. Funkcjonuje m.in. na komputerach MacBook czy smartfonach iPhone.
Na kolejnych miejscach są Mozilla Firefox (niegdyś jedna z czołowych przeglądarek internetowych w sieci) oraz Opera. Niewielki udział w rynku ma także następca legendarnego Internet Explorera – Microsoft Edge.
Jak widzisz, do wyboru masz wiele różnych opcji pod względem przeglądarek. Przetestuj kilka rozwiązań i wybierz najkorzystniejsze rozwiązanie dla siebie. Uwaga! Nie należy użytkować wielu przeglądarek naraz. Ich zabezpieczenia mogą się wzajemnie zwalczać, co niekiedy utrudnia swobodne przeglądanie zasobów w Internecie.
Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.