Automatyczne testy użyteczności – jak je wykonywać?
4 min
4 min
Na skróty
Jeżeli zależy ci na tym, aby sprawdzić jak bardzo dana strona, aplikacja lub oprogramowanie, będą użyteczne dla użytkowników, skorzystaj z automatycznych testów użyteczności. To metoda, której olbrzymią zaletą jest dokładność uzyskanych wyników oraz szybki czas realizacji. Idealnie sprawdzi się w momencie, kiedy produkt musisz przetestować jak najszybciej. Jak wykonywać testy automatyczne i czym różnią się od testów ręcznych? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Decydując się na wykonanie testów użyteczności wybrać możemy dwie możliwości – automatyczne testy użyteczności oraz testy ręczne. Jak sama nazwa wskazuje, test ręczny wykonywać będziemy manualnie. Tak więc do przeprowadzenia takich badań konieczne są zasoby ludzkie. Z kolei automatyczne testy użyteczności wykonuje się przy wykorzystaniu specjalnego, odpowiednio przystosowanego oprogramowania oraz stworzonych do tego skryptów. Zasadniczą różnicą, która wysuwa się na pierwszy plan, jest oczywiście czas. Testy automatyczne można wykonać w zdecydowanie krótszym czasie, aniżeli ręczne. To dlatego właśnie, kiedy zależy nam na czasie, musimy dokonać szybkiej analizy, lepiej będzie wybrać metodę automatyczną. W przypadku testów ręcznych, trzeba też zwrócić uwagę na to, że obarczone są zdecydowanie większym ryzykiem pojawienia się błędów, ponieważ wykonywane są przez człowieka. Natomiast wykorzystując skrypty w automatycznych testach użyteczności mamy gwarancję zdecydowanie bardziej dokładnego badania, które obarczone jest mniejszym ryzykiem błędu. Mówiąc o różnicach pomiędzy tymi metodami, nie można nie wspomnieć o testach UX, a dokładniej o wynikach badań i ich wpływie na późniejszą użyteczność serwisu. Test manualny wykonywany przez człowieka pozwoli w efekcie dobrać rozwiązania, które będą optymalnie dopasowane do danego serwisu. W przypadku testów prowadzonych automatycznie, wyniki w tym zakresie mogą nie być dokładne, a w efekcie dana strona nie będzie tak dobrze dopasowana do potrzeb użytkowników. Ocena UX wykonywana przez człowieka pozwala na optymalizację testowanego produktu właśnie bardziej pod kątem późniejszego użytkowania przez ludzi.
Ręczne i automatyczne testy użyteczności różnią się też zastosowaniem. Warto więc wiedzieć, kiedy dana metoda będzie tym skuteczniejszym rozwiązaniem. Testy manualne świetnie sprawdzą się tam, gdzie niezbędna jest intuicja testera, jego doświadczenie lub konkretna wiedza. Będą też doskonałe w sytuacjach, kiedy test realizowany jest bez konkretnego scenariusza. Wtedy bowiem to człowiek musi myśleć jak dany test poprowadzić. Jednak jeżeli pracujemy z bardzo dużą ilością danych to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą testy automatyczne. Podobnie, jeśli testowanie wymaga zaangażowania dużej grupy użytkowników. Testowanie automatyczne to również najlepszy wybór, kiedy w teście korzystamy z zadań powtarzalnych. Pomiędzy obiema metodami testowania dostrzec można sporo różnić. Jednak każda z nich znajdzie zastosowanie w zależności od tego, co chcemy testować i na czym nam bardziej zależy – czy na czasie, czy też może na dokładności badania. Decydując się na testy użyteczności należy dokładnie przemyśleć, który rodzaj testów będzie lepszym rozwiązaniem dla sprawdzenia danego produktu.
Kolejną różnicą są kwestie kosztów jakie wyłożyć trzeba na poszczególne rodzaje testów. I tak w przypadku testów automatycznych, na początku wymagać będą one większego wkładu. Przygotować bowiem trzeba rozmaite narzędzia, które posłużą do badań. Z kolei w testach manualnych zbieramy tylko odpowiednią grupę badawczą. Niemniej jednak biorąc pod uwagę zwrot z poszczególnych metod w dłuższej perspektywie czasu, to właśnie automatyczne testy będą ostatecznie korzystniejsze. W końcu w przypadku testów ręcznych zainwestować trzeba w zasoby ludzkie, które niezbędne są do wykonania takich badań.
Mówiąc o różnicach między ręcznym i automatycznym testowaniem, nie sposób nie wspomnieć o wiedzy wymaganej do realizacji poszczególnych metod. W testowaniu automatycznym konieczne będzie przygotowanie odpowiednich skryptów. Co za tym idzie, niezbędni będą specjaliści z wiedzą programistyczną, którzy takie skrypty są w stanie przygotować. W przypadku badań manualnych taka wiedza nie będzie potrzebna. Tutaj bowiem testowanie odbywa się poprzez faktyczną pracę ludzką, nie trzeba przygotowywać specjalistycznych narzędzi i skryptów. Jak widać powyżej, różnic pomiędzy tymi dwoma metodami testowania jest całkiem sporo. Decydując się na testy użyteczności metodę trzeba więc dobrać biorąc pod uwagę szereg aspektów. Bo w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem mogą być testy manualne. W końcu kto inny lepiej oceni użyteczność produktu, jeżeli nie sam potencjalny klient. Z drugiej jednak strony, testy automatyczne to zdecydowanie szybsza metoda, dzięki której zbadać można bardzo szeroki zakres danych. Idealnie więc sprawdzi się tam, gdzie szczególnie zależy nam na czasie.
Automatyczne testy użyteczności wykonuje się po to, aby szczegółowo sprawdzić UX danego produktu. Może to być strona internetowa, oprogramowanie, aplikacja, usługa. W projektowaniu, które zorientowane jest na użytkownika tego typu testy to niezbędny etap, bo w końcu każda witryna powinna działać tak, aby użytkownik chętnie z niej korzystał. To właśnie dzięki testom użyteczności dowiesz się co jeszcze trzeba w twoim produkcie poprawić. Testy automatyczne wykonuje się zwłaszcza wtedy, kiedy testowanie będzie obejmować bardzo dużą liczbę danych. Również, jeżeli zależy nam na szybkim przeprowadzeniu testów, bo te można zrealizować w czasie krótszym aniżeli testy ręczne. Jest to więc optymalne rozwiązanie kiedy zależy nam na tym, aby szybko sprawdzić użyteczność wielu rozwiązań.
Wykorzystanie automatycznych testów w strategii UX to doskonały sposób na to, aby wykryć problemy w UX twojej strony, aplikacji lub innego produktu. W końcu UX powinien być przyjazny dla użytkownika, a wszystko to, co przeszkadza na stronie, przyczynia się do spadku ruchu. Testy automatyczne dają możliwość zebrania bardzo dużej liczby danych, a co za tym idzie w efekcie otrzymasz bardziej szczegółowe badanie w zakresie UX. Jeżeli zależy ci na tym, aby porównać UX wielu stron www, to właśnie metoda automatyczna sprawdzi się doskonale. Mając szczegółowy raport z testów możesz poprawić UX, zwiększając tym samym ruch na swojej stronie. Przeprowadzanie testów użyteczności w ramach strategii UX pozwala na wyeliminowanie wielu elementów, które po prostu przeszkadzają użytkownikom. Zastępując je tym samym rozwiązaniami, które będą optymalnie dopasowane do ich potrzeb.
Automatyczne testy użyteczności wykonujemy przy wykorzystaniu stworzonych wcześniej skryptów, bądź też specjalnych narzędzi. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych testów użyteczności tj. ręcznych i zdalnych, na początku musimy przygotować pewne założenia. Niezbędne będzie też przygotowanie całej procedury, albowiem każdy etap badania powinien być zrealizowany solidnie. Wykorzystując poszczególne narzędzia w testach automatycznych, w efekcie otrzymamy szczegółowe wyniki, które z pewnością przyczynią się do poprawienia użyteczności testowanego produktu. Wykonanie automatycznych testów najlepiej zawsze zlecić profesjonalnej agencji. Dysponuje ona bowiem odpowiednimi zasobami, dzięki którym przeprowadzenie pożądanych badań będzie możliwe na najwyższym poziomie. Ponadto, tylko specjaliści są w stanie przeprowadzić skrupulatną końcową analizę otrzymanych wyników. A to właśnie dokładna analiza pozwoli ocenić, co w danym produkcie trzeba zmienić lub poprawić. Jakie rozwiązania poprawią wyniki odwiedzin strony, albo który element aplikacji sprawia, że nie jest chętnie wybierana przez użytkowników. Automatyczne testy użyteczności to doskonała metoda sprawdzenia właśnie tego typu problemów.