AI

ChatGPT-3.5 kontra ChatGPT-4 – kluczowe różnice i możliwości

3 min czytania
ChatGPT-3.5 kontra ChatGPT-4 - kluczowe różnice i możliwości

Już darmowa wersja ChatGPT potrafi zaskoczyć swoimi możliwościami — a GPT-4 przerasta ją pod niektórymi względami o kilkadziesiąt-kilkaset procent. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy dwoma dostępnymi obecnie wcieleniami chatbota od OpenAI? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie — zapraszamy do lektury!

Co potrafi ChatGPT-4? Kilka słów o najbardziej zaawansowanym modelu generatywnym

Myślisz — AI, mówisz — ChatGPT. Inżynierom i programistom z OpenAI udało się osiągnąć niezwykły sukces, skoro to właśnie ich chatbot stał się symbolem panującego boomu na sztuczną inteligencję. Przypomnijmy — gdy GPT (w wersji 3.5) został udostępniony użytkownikom pod koniec 2022 roku, zdobycie miliona użytkowników zajęło mu… zaledwie 5 dni, czego nie przewidziała chyba żadna agencja marketingowa.

Już kilka miesięcy później — bo 14 marca 2023 roku — światło dzienne ujrzała kolejna wersja chatbota, GPT-4. Działa dokładnie na tej samej zasadzie, co GPT-3.5 – tylko że… lepiej. 

Dla porównania — w ramach eksperymentu, obu wersjom ChatGPT dano do rozwiązania amerykański egzamin adwokacki (Uniform Bar Exam). Model GPT-3.5 uzyskał wynik lepszy od zaledwie 10% zdających; GPT-4 pokonał… 90% kandydatów. Gdy zaś „wystartował” w olimpiadzie biologicznej dla uczniów szkół średnich — uzyskał lepszy wynik od 99% uczestników. Podobnych prób było jeszcze kilka — i w każdej z nich czwarta wersja GPT wyprzedzała poprzedniczkę o kilka długości.

Ile kosztuje ChatGPT-4?

W teorii najnowsza wersja chatbota dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów ChatGPT Plus — kosztującego 20 dolarów miesięcznie.

Zobacz  Microsoft radzi: Jak optymalizować stronę pod wyszukiwania AI?

W praktyce — w model GPT-4 wyposażony został także darmowy chatbot od Microsoftu — Copilot. Jeśli więc chciałbyś sprawdzić przynajmniej część jego możliwości, możesz pobrać aplikację mobilną Copilot lub skorzystać z… Binga.

Czy GPT-4 ma dostęp do internetu?

Jedną z najważniejszych zmian, na którą OpenAI zdecydowało się wraz z modelem GPT-4, było „podpięcie” swojego oprogramowania do internetu. Wcześniejsze wersje dysponowały wiedzą szeroką, ale ograniczoną do pewnej daty — często więc opierały się na nieaktualnych informacjach. ChatGPT-4 tego problemu nie ma — i potrafi dowiedzieć się wszystkiego, co możesz znaleźć w Google. 

Kluczowe różnice pomiędzy ChatGPT-3.5 a GPT-4 

Stały dostęp do sieci to tylko jedna z przewag najnowszego modelu GPT. Tym, co jeszcze wyróżnia ChatGPT-4 od swojego poprzednika, jest:

  • multimodalność — GPT-4 potrafi przetwarzać nie tylko tekst, ale także obraz oraz… dźwięk. Dbasz o pozycjonowanie stron internetowych, jednak wciąż nie jesteś w stanie zinterpretować wszystkich danych w Google Analytics — możesz wysłać chatbotowi screenshota interesującego Cię wykresu. Natrafiłeś na ciekawą roślinę i nie wiesz, do jakiego gatunku należy — zrób zdjęcie i pokaż je ChatGPT. Najnowsza wersja chatbota zrozumie także Twój głos; możesz więc rozmawiać z nią nawet za kierownicą lub podczas pracy; 
  • większa pamięć i lepsze przetwarzanie kontekstów — GPT-4 może pochwalić się pojemnością pamięci na poziomie 64 tysięcy słów (GPT-3.5 – tylko 8 tysięcy!); dzięki temu, jest w stanie zapamiętać nawet najdłuższą konwersację i, przy kolejnej rozmowie, odwołać się przekazanych w niej informacji i komunikować w zbliżonym stylu. Oznacza to pogłębione, bardziej dostosowane do intencji użytkownika odpowiedzi;
  • obsługa większej liczby języków — już na starcie GPT-4 mógł wykazać się biegłym zrozumieniem aż 26 języków (w tym polskiego). Radzi sobie z nimi na zróżnicowanym poziomie (przykładowo, wyraźnie lepiej wychodzi mu interpretacja angielskiego i francuskiego niż chińskiego i tajskiego) – ale w każdym języku jest bardziej zbliżony do native’a niż GPT-3.5;
  • wiarygodność odpowiedzi — jeśli korzystałeś z GPT-3.5, z pewnością wiesz, że zdarzały mu się tzw. halucynacje — czyli podawanie zupełnie nieprawdziwych informacji w sposób niezwykle logiczny (i z dużą dozą przekonania o własnej racji!). Według OpenAI — odpowiedzi modelu GPT-4 są o ponad 40% bardziej wiarygodne. I trudno w to wątpić — gdy sieć neuronowa GPT-3.5 korzystała z 175 miliardów parametrów (odpowiednik połączeń nerwowych w ludzkim mózgu), w przypadku GPT-4 jest ich już ponad… 1.75 biliona.
Zobacz  Czym jest guest posting i jaki ma wpływ na SEO?

Podsumowując — ChatGPT w swojej czwartej wersji nie tylko potrafi więcej, niż GPT-3.5, ale także o wiele lepiej radzi sobie w tych obszarach, w których już model z 2022 roku spisywał się na zaskakująco wysokim poziomie.

Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy