Na skróty
Na pewno często zastanawiasz się, w jaki sposób możesz usprawnić funkcjonowanie swojego biznesu. Ciągle szukasz gotowych rozwiązań, które sprawią, że Twoja firma będzie bardziej wydajna, a sklep internetowy łatwiejszy w obsłudze. Prawdopodobnie pomoże Ci w tym oprogramowanie SaaS. Przeczytaj, jakie są zasady jego użytkowania i jak może Ci się przydać.
Skrót SaaS oznacza software as a service, czyli oprogramowanie jako usługa. To rozwiązanie technologiczne opiera się na założeniu, że oferowane oprogramowanie nie jest instalowane bezpośrednio na komputerach korzystających z niego osób, ale na prywatnym serwerze dostawcy, który wynajmuje je na zasadzie subskrypcji. Jeżeli zatem zdecydujesz się na skorzystanie z takiej usługi, otrzymasz dostęp do chmury i to w jej obrębie będziesz prowadzić działania. Obowiązek aktualizacji oraz naprawy błędów danego oprogramowania SaaS będzie spoczywać na jego dostawcy. To on zajmie się także zapewnieniem pomocy technicznej oraz odpowie na Twoje pytania i wątpliwości związane z przedmiotem subskrypcji. Jedynym warunkiem, jaki musisz spełnić, by mieć możliwość pracy w chmurze, jest stabilne połączenie z internetem.
Oprogramowanie SaaS może wspomóc pracę Twojego biznesu na różnych poziomach. Wielu dostawców oferuje rozwiązania z zakresu szeroko pojętego zarządzania zasobami ludzkimi. Przy pomocy technologii SaaS możesz w łatwy sposób usprawnić komunikację pomiędzy wszystkimi pracownikami. Aby wymienić się informacjami, nie będą musieli odchodzić od biurka. Zamiast tego mogą skontaktować się z odpowiednim działem w chmurze, przy pomocy profesjonalnego komunikatora. Oprogramowanie SaaS daje Ci także możliwość zorganizowania telekonferencji dla poszczególnych zespołów lub dla wszystkich pracowników firmy. Nowy wymiar zyska również komunikacja zewnętrzna Twojego biznesu, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom z dziedziny obsługi klienta. Technologia SaaS oferuje ponadto pomoc w prowadzeniu księgowości czy wystawianiu faktur. To także wszystkie te narzędzia, które są podstawą funkcjonowania Twojej firmy, jak aplikacje biurowe w postaci edytorów tekstów lub arkuszy kalkulacyjnych, czy systemy analityczne. W chmurze możesz bez ograniczeń tworzyć wszelkie plany oraz strategie biznesowe i decydować o tym, które zespoły otrzymają do nich dostęp. Jeżeli działasz w branży e-commerce, SaaS sprawi, że stworzenie i zarządzanie sklepem online będzie wyjątkowo proste.
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o wprowadzeniu technologii SaaS do swojego biznesu, prawdopodobnie dopadną Cię wątpliwości związane z bezpieczeństwem takich metod pracy. To naturalne, większość osób ma tego typu rozterki w kwestii nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Niczym nie musisz się jednak martwić, ponieważ usługi SaaS nie generują dodatkowego ryzyka. Ich dostawcy wykorzystują profesjonalne systemy zabezpieczeń. Wprowadzane przez Ciebie informacje są zaszyfrowane, a dostęp do nich mają jedynie upoważnione osoby. Co więcej, oprogramowanie SaaS zazwyczaj oferuje także back-up, co niweluje ryzyko utraty ważnych danych. W przypadku, gdy zniszczeniu ulegnie jeden z laptopów służbowych w Twojej firmie, wszystkie utworzone na nim pliki w łatwy sposób odzyskasz, jeśli pracownik zapisał je wcześniej w chmurze. By zachować wszelkie środki ostrożności, przed zakupem subskrypcji konkretnego oprogramowania upewnij się, że jego dostawca posiada certyfikaty bezpieczeństwa i zapoznaj się z opiniami innych klientów.
Technologie SaaS szczególnie doceniają ci biznesmeni, którzy zajmują się sprzedażą online. Z takiego rozwiązania korzystają zarówno początkujący, jak i doświadczeni handlowcy. W e-commerce SaaS przydaje się przede wszystkim do szybkiego stworzenia sklepu internetowego oraz łatwego zarządzania jego zasobami. Możesz bez obaw podjąć się tego zadania nawet wówczas, gdy nie posiadasz wiedzy informatycznej. W oparciu o oprogramowanie SaaS działa wiele znanych platform sprzedażowych jak Shoper, IdoSell czy Shoplo. Jeżeli wykupisz subskrypcję u jednego z tych dostawców, otrzymasz gotowy szablon, a Twój sklep będzie działał praktycznie od razu. Gdy napotkasz na przeszkodę natury technicznej, otrzymasz profesjonalną pomoc bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Nie musisz martwić się też o sprawy związane z hostingiem oraz serwerami. Dostawca weźmie na siebie także wszelkie aktualizacje oraz zadba o to, by Twój sklep spełniał obowiązujące normy prawne. Co równie ważne, sklepy działające w chmurze można z łatwością pozycjonować, tak by zajmowały wysokie pozycje w rankingach wyników wyszukiwania Google.
Skoro wiesz już, jakie są zasady korzystania z oprogramowania SaaS oraz w jakich dziedzinach znajduje ono zastosowanie, pozostaje pytanie o to, czy Twój biznes go potrzebuje. Na jego korzyść przemawia wiele argumentów. Jest to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla małych i średnich firm, które dzięki technologiom SaaS mają możliwość korzystania z profesjonalnego oprogramowania, na które inaczej nie mogłyby sobie pozwolić ze względów finansowych. Równie często w chmurze pracują jednak także duże korporacje. Wśród największych zalet subskrypcji tego typu należy wymienić przede wszystkim krótki proces wdrożenia, wsparcie techniczne ze strony dostawcy usługi oraz stosunkowo niską cenę. Już po kilku dniach pracy w chmurze zauważysz, w jak dużym zakresie ułatwia ona funkcjonowanie Twojego biznesu. Całą dokumentację od teraz możesz gromadzić w jednym miejscu i mieć do niej dostęp gdziekolwiek jesteś, pod warunkiem połączenia z internetem. To idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy często podróżujesz służbowo lub gdy Twoja firma ma więcej niż jedną siedzibę, a zespoły z różnych lokalizacji muszą wymieniać się informacjami.