Na skróty
W czasach, gdy liczba włamań i nielegalnych działań rośnie z każdym dniem, właściciele stron internetowych i użytkownicy przywiązują coraz większą wagę na kwestię bezpieczeństwa. W rezultacie certyfikat SSL stał się niezbędnym elementem każdej witryny. Nie tylko służy jako nieoceniona pomoc w zakresie bezpieczeństwa, ale też poprawia pozycję w wynikach wyszukiwania. Sprawdź, czy warto zainstalować darmowy certyfikat SSL, a może lepiej za niego zapłacić.
Wspomniana usługa daje wszystkim serwisom dostęp do HTTPS. Wyróżniamy tutaj dwie kategorie. Darmowy certyfikat SSL z podpisem własnym nie jest wystawiany przez żaden urząd certyfikacji. Podpisuje go sam wystawca. Można też skorzystać z certyfikatu wystawionego przez urząd certyfikacji, dzięki czemu wzbudzimy większe zaufanie wśród użytkowników. Zaglądając na nową stronę, warto kliknąć kłódkę. Koło adresu URL znajdziesz informację o tym, czy korzysta z certyfikatu, kto go wystawił i w jakim okresie obowiązuje. Co ważne, jeśli chodzi o poziom szyfrowania, darmowy certyfikat SSL niczym się nie różni od płatnej usługi, nie oferuje jednak żadnych udogodnień. W niektórych sytuacjach jest wręcz niewskazany.
Możesz go kupić bezpośrednio na stronie internetowej CA lub od podmiotów zewnętrznych, zwanych sprzedawcami. Płatny certyfikat SSL jest wystawiany i podpisywany przez zaufany urząd certyfikacji (CA). Dla wielu zaawansowanych technicznie właścicieli witryn darmowy certyfikat SSL to dobry wybór. Jeśli wiesz, jak go zainstalować i jak nim później zarządzać, możesz spokojnie zdecydować się na takie rozwiązanie. Z drugiej strony wybierz płatny certyfikat SSL, jeśli należysz do jednej z wymienionych niżej grup:
Jeśli nie dysponujesz dużym budżetem, zdecyduj się na tani SSL. Profesjonalna agencja pomoże Ci wybrać odpowiedni certyfikat. Blogerzy, sklepy e-commerce i portfele elektroniczne, wszystkie te firmy muszą chronić swoje strony internetowe i użytkowników przed cyberatakami, zagrożeniami i lukami w zabezpieczeniach. Gama płatnych certyfikatów SSL została dostosowana i zróżnicowana przez CA do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu z usługi mogą skorzystać zarówno podstawowe strony internetowe, jak i przedsiębiorstwa, czy banki.
Ograniczony jest do walidacji domeny. Bezpłatny SSL sprawdzi się więc doskonale w przypadku małej witryny lub bloga. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla większej strony, która zbiera dane swoich użytkowników. Ponadto nie nadaje się do handlu elektronicznego. Zrezygnuj z darmowego certyfikatu SSL, jeśli chcesz zabezpieczyć dane osobowe i kart kredytowych. Jeśli chcesz zdobyć zaufanie klientów, postaw na autentyczność i wysoką jakość. Dodatkowo bezpłatna usługa obowiązuje przez określony czas, zwykle 90 dni. Z drugiej strony tani certyfikat SSL jest ważny przez 1-2 lata, więc nie musisz go tak często wystawiać i instalować. Warto również zaznaczyć, że zaufany CA zapewnia lepszą jakość obsługi klienta. Jeśli wystąpi jakiś problem, masz pewność, że zostanie rozwiązany w odpowiednim czasie. Wybierając bezpłatny SSL, nie licz na całodobowe wsparcia, w formie czatu, e-maila, czy telefonu. Jak wspomniano wcześniej, bezpłatne certyfikaty służą jedynie do weryfikacji na poziomie domeny. Jeśli chcesz skorzystać z OV i EV, nie masz innego wyjścia, jak skorzystać z taniego SSL. Wspomniane opcje gwarantują wysoki poziom zabezpieczeń.
Jeśli masz małą stronę lub blog, możesz wybrać bezpłatny SSL. Jeżeli jednak zamierzasz gromadzić dane osobowe i finansowe, zdecyduj się na certyfikat z walidacją organizacji lub rozszerzoną weryfikację. W ten sposób udowodnisz klientom, że działasz legalnie. Masz wtedy gwarancję odpowiedniego szyfrowania i ochrony. Jeśli okres ważności minie, pamiętaj, by odnowić SSL. Dzięki temu masz pewność, że jego komponenty są aktualne i zgodne z normami branżowymi. Decydując się na płatną wersję certyfikatu, możesz liczyć na pomoc wykwalifikowanych ekspertów technicznych. Biorąc pod uwagę poziom szyfrowania obiecany przez CA, użytkownicy mogą oczekiwać pełnej ochrony przed naruszeniem danych. Jeśli jednak do niego dojdzie, pamiętaj, że jesteś ubezpieczony. Możesz wtedy otrzymać kwotę od 10 000 do 1,5 mln USD, w zależności od rodzaju posiadanego certyfikatu. W debacie na temat bezpłatnych i płatnych SSL wyłania się wyraźny zwycięzca. Postaw na płatny certyfikat SSL i uzyskaj wsparcie, gwarancje i skalowalność, na jakie zasługuje Twoja organizacja.
Płatny certyfikat SSL występuje w różnych wariantach, przy czym każdy ma inny poziom walidacji i służy unikalnemu celowi. Najbardziej podstawowy oferuje walidację domeny DV. Sprawdzany jest tylko w rejestrze domeny. Zapewnia literę “s” w połączeniu HTTPS, a CA nie wymaga drobiazgowego procesu walidacji. SSL z rozszerzoną weryfikacją (EV) budzą największe zaufanie u użytkowników. Włącza zieloną kłódkę obok adresu URL, dzięki czemu od razu przyciąga uwagę. Musisz jednak przejść rygorystyczny proces weryfikacji, by uzyskać jeden z nich. Decydując się na bezpłatny SSL, nie możesz skorzystać z takiej możliwości. Certyfikaty OV są zgodne ze standardami X.590.RFC, które zawierają informacje niezbędne do weryfikacji organizacji. CA uwierzytelnia tożsamość organizacji przed wystawieniem certyfikatu, co może zająć kilka dni. Oprócz wspomnianych wcześniej wariantów użytkownicy mogą również kupować tani SSL dla jednej domeny, z symbolem wieloznacznym i dla wielu domen, które zapewniają bezpieczeństwo witryny na najwyższym poziomie. Bezpłatny SSL a może płatny certyfikat SSL? Chcesz wzbudzić zaufanie użytkowników? W takim razie zapewnij im dodatkową ochronę. Zainwestuj w swoją witrynę i skontaktuj się z naszą agencją!