Twórz content na strony WWW, zawsze bierz pod uwagę, kim są Twoi czytelnicy. Być może jesteś specjalistą z danej dziedziny i w tekstach używasz branżowego słownictwa? Treść wydaje Ci się oczywista, ale czy tak samo odbiera ją czytelnik? Sprawdź, dlaczego warto stosować plain language w tekstach do internetu i co to właściwie oznacza.
Co oznacza plain language?
Lubisz czytać treści, w których musisz co chwilę sprawdzać znaczenie poszczególnych słów? A wręcz zupełnie nie rozumiesz, o co w nich chodzi? Z pewnością nie. Wielu twórców zapomina, do kogo piszą. Jeśli tworzysz content skierowany do innych specjalistów, możesz używać fachowego słownictwa. Jeżeli jednak kierujesz przekaz do osób spoza branży, dostosuj do nich swój język. Aby pokazać eksperckość, nie musisz używać profesjonalnego słownictwa. Sztuką jest opisanie trudnych tematów za pomocą prostych słów.
Tutaj pojawia się plain language, czyli technika komunikacji, której celem jest stworzenie łatwo zrozumiałego przekazu. Jej polskim odpowiednikiem jest „prosta polszczyzna”.
Co ciekawe, w Polsce działa nawet Pracownia Prostej Polszczyzny, która promuje prosty język publiczny. Działający w niej specjaliści zajmują się upraszczaniem języka urzędowego, np. w bankach, tak aby dokumenty były bardziej przejrzyste. W ramach współpracy z Pracownią formularze uprościł także ZUS. Co więcej, okazało się, że pisma w wersji uproszczonej są skuteczniejsze – reaguje na nie więcej adresatów.
Źródło: https://blog.presidiocomms.com/blog/what-is-plain-language-and-why-does-it-matter
Standard plain language powstał z myślą o urzędach, ale jak najbardziej możesz go także wdrożyć w Twoim biznesie.
Prosta polszczyzna – czyli jaka?
Postawienie na plain language oznacza, że tworzysz treść, która jest zrozumiała dla szerokiego grona odbiorców, a w zasadzie – prawie każdego. Ważne w tym wszystkim jest pisanie w taki sposób, aby content był konkretny i jasny. To oznacza, że łatwo się go czyta, a dany odbiorca nie musi po kilka razy analizować danego zdania, aby zrozumieć, o co w nim chodzi. Oczywiście, nie powinny pojawiać się w nim trudne słowa. Odbiorca nie chce odrywać się od lektury, aby sprawdzać znaczenie poszczególnych określeń.
Czy prosta polszczyzna znajduje zastosowanie w przypadku treści skierowanych do internautów? Zdecydowanie tak – jest wręcz niezbędna. Poniżej możesz sprawdzić, ile wynosi średni czas spędzany na jednej stronie przez użytkownika, w zależności od branży. Jeśli trafi w witrynie na skomplikowany tekst, prawdopodobnie nie spędzi na niej nawet zakładanych 54 sekund – poszuka informacji w innej witrynie.
Źródło: https://blog.hubspot.com/marketing/chartbeat-website-engagement-data-nj
Google wręcz zaleca, aby treści były łatwe w odbiorze i starannie przygotowane. Gdzie warto stosować prostą polszczyznę? W opisach produktów, wpisach blogowych, instrukcjach, FAQ czy mailingu.
Źródło: https://developers.google.com/search/docs/fundamentals/seo-starter-guide?hl=pl
Prosty język – jak tworzyć treści?
Kreowanie takiego contentu zapewne zostanie odebrane pozytywnie przez odbiorców. Tworząc go, trzymaj się następujących zasad:
- Unikaj formy bezosobowej – nie pisz „trzeba wybrać formę dostawy”, tylko – „wybierz formę dostawy”.
- Nie używaj strony biernej – zamiast pisać „Twoje zlecenie zostało przekazane do realizacji”, napisz – „realizujemy Twoje zlecenie”.
- Używaj krótkich zdań – unikaj wielokrotnie złożonych. Najlepiej niech składają się z maksymalnie kilkunastu słów.
- Używaj śródtytułów i nagłówków – zwracają uwagę i pozwalają od razu dotrzeć do interesujących treści.
- Unikaj imiesłowów przysłówkowych – czyli, np. kończąc, zmieniając, zamawiając.
- Nie używaj specjalistycznego słownictwa. Wyjaśniaj znaczenie wszystkich skrótowców.
- Używaj jak najwięcej czasowników, a unikaj rzeczowników odczasownikowych, np. zamawianie, płacenie, zlecanie.
Jak sprawdzić, czy tekst jest napisany prostym językiem? Jeśli to treść po polsku możesz użyć, np. Jasnopisu, w którym krótki content zweryfikujesz bez opłat.