Na skróty
Jeżeli Twoja strona internetowa jest oparta o system zarządzania treścią, będziesz potrzebował tworzyć co jakiś czas backup. W tym artykule dowiesz się, jak zrobić kopię zapasową strony. WordPress to CMS, który gwarantuje Ci mnóstwo funkcjonalności, ale przed dokonaniem ważniejszych zmian warto się zabezpieczyć.
Dostępne są 3 rodzaje tworzenia kopii zapasowej strony, która jest postawiona na WordPressie. Są to backup automatyczny, serwerowy, a także manualny. Automatyczne tworzenie kopii zapasowej strony jest możliwe dzięki wykorzystaniu dedykowanych wtyczek. Przykładem jest UpDraftPlus. W takim przypadku z poziomu wtyczki określasz zakres tworzonego archiwum.
Serwerowy backup strony internetowej jest możliwy na przykład wtedy, gdy zapomniałeś o zrobieniu backupu. W takim przypadku możesz zwrócić się do firmy, która administruje hosting. Całkiem prawdopodobne, że będzie ona miała wersję Twojej strony internetowej sprzed trzech lub czterech tygodni.
Ostatni wariant to manualne tworzenie kopii zapasowej strony. W tym przypadku można kopiować potrzebne pliki cyklicznie. Nie ma konieczności pobierania całej zawartości serwera. Ostatnia możliwość jest najbardziej wymagająca pod względem umiejętności.
Wiesz już mniej więcej, jak zrobić kopię zapasową strony WordPress, ale wciąż możesz na przykład nie mieć na to czasu. Nie jest to żadnym problemem, gdyż można skorzystać z usług ekspertów, którzy Cię w tym wyręczą.
Przeczytaj także: Pozycjonowanie stron oraz SXO
Wykorzystując wspomnianą wtyczkę, możesz bez problemu wykonać backup. Na samym początku musisz jednak ją zainstalować. Najpierw wejdź do kokpitu WordPress. Następnie przejdź do zakładki Wtyczki. Wpisz następnie w wyszukiwarkę „updraftplus”. Pożądane rozszerzenie pojawi się na liście. Kliknij „zainstaluj” i poczekaj, aż proces ten dobiegnie końca. W ustawieniach wtyczki możesz łatwo ustawić harmonogram kopii, plików, a także miejsce przechowywania backupu. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie, aby kopie wykonywane były raz na miesiąc.
Ten sposób działania jest najbardziej zaawansowany. Aby wykonać backup, zaloguj się najpierw do PHPMyAdmin na serwerze. Następnie wybierz bazę danych, którą chciałbyś skopiować. Po prawej stronie ekranu pojawi się bowiem lista tabel, które są zawarte w bazie danych. Obok znajdziesz przycisk Eksport. Po upewnieniu się, czy opcja Quick jest zaznaczona, kliknij przycisk GO.
Jak wspomnieliśmy, masz możliwość personalizacji eksportu bazy danych. W ten sposób możesz dokładnie wybrać pliki systemowe, który mają zostać skopiowane. Jeżeli nie chcesz lub nie możesz korzystać z obu opisanych wyżej metod, możesz zgłosić się do firmy hostingowej. Dzięki zaleceniom, które znajdują się wyżej, powinieneś wiedzieć już, jak zrobić kopię zapasową strony WordPress.
Podsumowując, niektóre elementy stron internetowych są szczególnie ważne. Należą do nich wszelkie bazy danych, a także zdjęcia oraz inne media. Pozostałe pliki można odtworzyć za pomocą ponownego pobrania z repozytorium WordPress. Jeżeli jednak nie wiesz, co dokładnie trzeba skopiować, lepiej wziąć pod uwagę więcej plików niż mniej. Bez względu na to, co skopiowałeś, zadbaj zarówno o poufność tych informacji, jak i ich bezpieczeństwo. Pliki możesz umieścić na przykład na dysku Google.
Warto profilaktycznie wykonywać tę czynność z pewną systematycznością, Wiele osób robi to na przykład co miesiąc. Dzięki temu właściciele stron internetowych nie narażają się na utratę ważnych informacji. To szczególnie ważne, zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się ważne zmiany na stronie. Przykładem sytuacji, w której niezbędne okazuje się wykonanie kopii zapasowej, jest zmiana firmy hostingowej. Pamiętaj o tym, aby dostęp do backupu zabezpieczyć hasłem. Jeżeli nie chcesz wykonywać tego zadania samodzielnie, śmiało skorzystać ze wsparcia ekspertów.