Na skróty
WordPress to popularny system zarządzania treścią. Pozwala na łatwe tworzenie stron internetowych i rozwijanie ich pod różnym kątem. Jednak warto dobrze przemyśleć dobór hostingu. Od tego zależy m.in. szybkość ładowania witryny i komfort korzystania z niej. Poniżej znajduje się kilka popularnych propozycji.
Warto wiedzieć, jaki hosting pod WordPress będzie najlepszy z kilku powodów. Jednym z podstawowych jest szybkość ładowania i działania strony. Źle dobrany, niewydajny hosting utrudni użytkownikom łatwy dostęp do strony, a tym samym negatywnie wpłynie na SEO i jej widoczność w wyszukiwarce. Długi czas ładowania witryny wywołuje irytację i skutecznie zniechęca do jej ponownego odwiedzenia. Część osób może zamknąć stronę, zanim stanie się w pełni dostępna i przejść do konkurencji. Wiążę się to z utratą potencjalnych klientów i zmniejsza szanse na lepsze zyski.
Dobór hostingu ma znaczenie również ze względu na stabilność działania witryny. Nawet stosunkowo krótka awaria może być źródłem poważnych problemów. Gdy strona nie jest dostępna, użytkownicy tracą zaufanie do firmy i przechodzą do konkurencji. Mimo że nawet stabilnie działająca witryna nie zapobiega temu w 100%, znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia takich sytuacji.
Istotną rolę odgrywa ponadto kwestia bezpieczeństwa i wsparcia technicznego. Brak wiedzy, jaki hosting pod WordPress będzie odpowiedni, może skutkować wyborem takiego, który np. nie zapewnia szybkiej reakcji na zgłoszoną awarię. Należy też pamiętać, że korzystanie z usług hostingowych wiąże się z przekazaniem odpowiadającej za to firmie wielu danych – nie tylko swoich, ale i użytkowników witryny. Ważne są więc takie elementy jak certyfikat SSL, możliwość robienia kopii zapasowej czy nawet zgodność z RODO. Do wyboru jest kilka rodzajów hostingu pod WordPress, a każdy z nich ma swoje wady i zalety.
W przypadku hostingu współdzielonego jeden serwer obsługuje wiele witryn należących do różnych firm. Często decydują się na niego np. małe sklepy. To stosunkowo tanie rozwiązanie zapewniające stabilność oraz łatwą instalację witryny. Zazwyczaj elementy niezbędne do prowadzenia strony są już gotowe do wykorzystania.
Trzeba jednak mieć świadomość, że nie wszystkie aplikacje można bez przeszkód zainstalować. Hosting współdzielony jest usługą, która nie daje możliwości konfiguracji. Zdarzają się też nagłe spadki wydajności, gdy inni użytkownicy serwera zaczną przesadnie wykorzystywać jego zasoby. Im większa jest witryna, tym bardziej uciążliwe mogą być takie problemy – zwłaszcza przy dużym ruchu.
Kiedy sprawdzi się więc hosting współdzielony? Mogą o nim pomyśleć początkujące start-upy, będące we wczesnej fazie rozwoju, a także niewielkie firmy. Nierzadko wariant ten jest też stosowany jako test usług dostawcy przed wykupieniem droższego, bardziej zaawansowanego planu.
VPS to skrót od Virtual Private Server, a więc w tłumaczeniu z angielskiego jest to wirtualny serwer prywatny. To odizolowana część serwera, ma osobny system i środowisko, którym można swobodnie zarządzać. Wybrane zasoby, takie jak RAM i procesor, są dostępne dla użytkownika, nierzadko w nieograniczonym stopniu. Pozostałe współdzieli on z pozostałymi osobami korzystającymi z danego serwera fizycznego.
Hosting VPS znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach. Decydują się na niego właściciele stron internetowych i większych sklepów, ale nie tylko. Sprawdza się również w celu skalowania aplikacji. Ponadto jest to rozwiązanie polecane dla witryn charakteryzujących się zmiennym ruchem, zwłaszcza z branży e-commerce.
Virtual Private Server warto rozważyć wszędzie tam, gdzie hosting współdzielony wydaje się niewystarczający. Zapewnia własny adres IP, duże możliwości konfiguracyjne i większą wydajność. Oczywiście serwer VPS nie jest pozbawiony wad. Nie ma tu wsparcia technicznego – jest nim osoba, do której należy witryna. Należy liczyć się również z brakiem pomocy pod kątem konfiguracji serwera. Jednocześnie warto podkreślić, że nie trzeba być doświadczonym administratorem, aby przejść przez ten proces.
Hosting dedykowany zapewnia korzystającemu z niego klientowi pełną wydajność i pojemność sprzętową. Tylko jemu udostępnione są zasoby, a więc nie współdzieli ich z innymi użytkownikami. To rozwiązanie droższe od pozostałych, ale jednocześnie daje najwięcej możliwości. Każdy klient jest odpowiedzialny za swój serwer, więc to po jego stronie leży dobór odpowiednich narzędzi, dbanie o zabezpieczenia czy zarządzanie zasobami. Jego zadaniem jest również zainstalowanie systemu operacyjnego.
Możliwość dowolnej konfiguracji to jedna z najistotniejszych zalet hostingu dedykowanego. Serwer można dostosować do indywidualnych potrzeb. Ponieważ jest on wykorzystywany wyłącznie do zadań i celów wskazanych przez użytkownika, nie ma ryzyka, że okaże się mało wydajny. Wiele osób docenia ten rodzaj hostingu także za samodzielne budowanie poziomu bezpieczeństwa – każdy samodzielnie decyduje o zastosowanych zabezpieczeniach.
Jak już zostało wspomniane, serwer dedykowany jest znacznie droższy niż współdzielony czy nawet VPS. Aby go skonfigurować i z nim pracować, niezbędna jest odpowiednia wiedza techniczna, co może stanowić przeszkodę dla mniej zaawansowanych użytkowników. Mimo wszystko jest to bardzo dobra propozycja dla większych firm oraz stron z bardzo dużym ruchem, szczególnie tych przetwarzających poufne dane.
Przeczytaj więcej: Pozycjonowanie stron oraz audyt SEO
Jak sama nazwa wskazuje, cloud hosting opiera się na wykorzystaniu chmury. W tym przypadku WordPress jest utrzymywany na wielu zewnętrznych serwerach należących do danego dostawcy. Gwarantuje to szybki transfer danych i niezawodne działanie, niezależnie od aktualnego ruchu na stronie.
To hosting, który pracuje bez zarzutu nawet pod dużym obciążeniem. Jego cechą charakterystyczną jest skalowalność w górę lub w dół, zależnie od potrzeb. Wdrożenie infrastruktury nie zajmuje dużo czasu, a dodatkowo korzystanie z takich usług zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Należy jednak mieć wiedzę techniczną, przede wszystkim z zakresu chmury i jej działania, a dodatkowo wypracować sposób na optymalne zarządzanie zasobami – aby wszystko działało bez zarzutu bez narażania się na przesadnie wysokie koszty.
Na hosting w chmurze zwykle decydują się szybko rozwijające się, duże firmy i wymagający użytkownicy. To sprawdzony wybór także dla aplikacji internetowych oraz biznesów z branży e-commerce, którym zależy na możliwości zwiększania zasobów, gdy pojawi się taka potrzeba.
Content writer, tłumaczka i lektorka języków azjatyckich, prowadzi zespół content writerów i copywriterów, który przygotowuje treści w różnych językach. W 2021 roku zapoczątkowała projekt Azjatyckie Języki, którego celem jest promocja języków azjatyckich nie tylko w Polsce, autorka ebooków i polsko-japońskiej książeczki (nie tylko) dla dzieci. Jej praca w copywritingu zaczęła się jeszcze na studiach filologicznych i trwa do dzisiaj.