Przekierowanie redirect 302 to sposób na tymczasowe przeniesienie użytkownika z jednego adresu URL na inny, dzięki czemu jest bardzo użyteczne rozwiązanie w wielu sytuacjach, np. podczas testów nowej wersji strony. Jednak przekierowanie 302 ma też pewne wady i ograniczenia, zwłaszcza w kontekście SEO.
Jak działa redirect 302 i czym różni się od przekierowania 301?
Jak już wspomnieliśmy, przekierowanie 302 jest używane, gdy strona zostaje tymczasowo przeniesiona na inny adres URL. Jeśli chodzi o bardziej techniczny opis, przekierowanie 302 to kod odpowiedzi HTTP, który informuje przeglądarkę, że żądany zasób został znaleziony, ale znajduje się pod innym adresem URL niż oczekiwany. Co istotne, przekierowanie 302 jest tymczasowe, co oznacza, że stary adres URL nadal jest aktywny i widoczny w wynikach wyszukiwania. Opisywane w tym artykule rozwiązanie nie przenosi wartości SEO ze starego adresu URL na nowy, ponieważ zakłada się, że zmiana jest chwilowa i nie ma wpływu na treść i funkcjonalność strony.
Przykładem sytuacji, w której warto zastosować przekierowanie 302, jest kampania marketingowa lub promocja ograniczona czasowo. Jeśli chcesz, aby użytkownicy mieli dostęp do specjalnej oferty tylko przez określony czas, przekierowanie 302 będzie tymczasowo przenosiło ich na dedykowaną stronę z ofertą, a po zakończeniu akcji, strona będzie ponownie dostępna pod swoim pierwotnym adresem URL.
Jeśli chodzi o różnicę pomiędzy przekierowaniem 302 i przekierowaniem 301, trzeba wiedzieć, że ta ostatnia opcja to również kod odpowiedzi HTTP, który jednak informuje przeglądarkę, że żądany zasób został przeniesiony na stałe pod inny adres URL. Przekierowanie 301 sprawia, że stary adres URL jest nieaktywny, znika więc z wyników wyszukiwania.
Wady i zalety redirect 302
Na podstawie powyższego akapitu częściowo można już odgadnąć jakie wady ma zastosowanie przekierowania 302. Zanim przejdziemy do konkretów, omówmy jednak zalety, wśród których warto wymienić:
- możliwość testowania nowej wersji strony bez utraty pozycji i ruchu ze starej wersji,
- możliwość wyświetlania komunikatu o błędzie bez zmiany adresu URL,
- możliwość zwiększenia bezpieczeństwa transakcji przez przeniesienie użytkownika na stronę z protokołem HTTPS,
- możliwość łatwego usunięcia przekierowania, bez wpływu na indeksację i ranking strony.
Jeśli chodzi o negatywny wpływ na stronę internetową, trzeba wspomnieć o kilku problemach, które mogą wyniknąć z wprowadzenia omawianej w artykule funkcji. Jak już wiesz, redirect 302 to rozwiązanie tymczasowe, jednak istnieje ryzyko, że algorytm Google potraktuje je jako przekierowanie stałe. Może też zdarzyć się, że przez podział linków pomiędzy dwa adresy URL wyniki Twojej witryny lekko się pogorszą, warto również pamiętać o tym, że część użytkowników może mieć niezbyt pozytywne doświadczenia podczas odwiedzin, ze względu na opóźnienie ładowania strony WWW oraz brak spójności URL. Finalnie, jeśli nie masz doświadczenia w implementacji przekierowań, możesz popełnić błędy techniczne, które wpłyną na działanie przekierowania. Aby ułatwić Ci samodzielne wdrożenie redirect 302, krótko opisaliśmy różne metody jego wprowadzenia.
Jak wdrożyć przekierowanie 302 na stronie internetowej?
Implementacja przekierowania 302 zależy od technologii używanej na stronie internetowej, co jest sporym plusem, ponieważ znacząco ułatwia to całe zadanie. Przejdźmy przez trzy dostępne opcje, zaczynając od serwera Apache.
Używanie pliku .htaccess na serwerze Apache
Plik .htaccess to plik konfiguracyjny serwera Apache, który pozwala na zarządzanie różnymi aspektami strony internetowej, w tym przekierowaniami. Aby użyć pliku .htaccess do zastosowania przekierowania 302, należy:
- utworzyć lub edytować plik .htaccess w głównym katalogu strony internetowej
- Dodać następujący kod do pliku:
Redirect 302 /stary-adres-url /nowy-adres-url |
- zastąpić /stary-adres-url i /nowy-adres-url odpowiednimi adresami URL, np.:
Redirect 302 /kontakt /formularz-kontaktowy
- zapisać i zamknąć plik .htaccess
Używanie funkcji header() w języku PHP
Funkcja header() w języku PHP pozwala na wysyłanie nagłówków HTTP do przeglądarki, w tym przekierowań. Aby użyć funkcji header() do zastosowania przekierowania redirect 302, należy:
- utworzyć lub edytować plik PHP, który ma być przekierowany
- dodać następujący kod na początku pliku:
<?php
header(“Location: http://www.przyklad.pl/nowy-adres-url”, true, 302); exit; ?> |
- zastąpić http://www.przyklad.pl/nowy-adres-url odpowiednim adresem URL, np.:
<?php
header(“Location: http://www.przyklad.pl/formularz-kontaktowy”, true, 302); exit; ?> |
- zapisać i zamknąć plik PHP
Używanie wtyczki lub ustawień CMS, np. WordPress
Wiele systemów zarządzania treścią (CMS), takich jak WordPress, oferuje możliwość zastosowania przekierowań za pomocą wtyczek lub ustawień. Aby użyć wtyczki lub ustawień CMS do zastosowania przekierowania 302, należy:
- zainstalować i aktywować odpowiednią wtyczkę lub znaleźć opcję ustawień dotyczącą przekierowań
- dodać nowe przekierowanie, podając stary i nowy adres URL oraz typ przekierowania (302)
- zapisać i sprawdzić działanie przekierowania
Jak sprawdzić, czy przekierowanie 302 działa poprawnie?
Po zastosowaniu redirect 302, warto sprawdzić, czy działa ono poprawnie i nie powoduje żadnych problemów. Aby to zrobić, możesz skorzystać z różnych narzędzi oraz metod. Najprościej będzie użyć darmowego i ogólnodostępnego Google Search Console, a jeśli chodzi o monitoring, czy przekierowanie ma negatywny wpływ na szybkość ładowania, Google PageSpeed Insights zapewni Ci potrzebne informacje.
Podsumowując, przekierowanie 302 to sposób na tymczasowe przeniesienie użytkownika z jednego adresu URL na inny. Może być użyteczne w wielu sytuacjach, np. gdy chcemy testować nową wersję strony, przeprowadzając wśród użytkowników badania UX. Pamiętaj jednak, aby używać tego rozwiązania jedynie tymczasowo, a w przypadku, gdy podstrona zostanie usunięta, zadbaj o wdrożenie przekierowania 301.