Na skróty
Ogromna konkurencja w różnych branżach powoduje, że zdobycie choćby części rynku wymaga zaoferowania doskonałego produktu lub usługi, a także dużej inwestycji w działania marketingowe. Nawet jednak to nie gwarantuje sukcesu. Łatwiej możesz go odnieść, jeśli znajdziesz niszę rynkową. Sprawdź, co to jest i jak ją wykorzystać w biznesie.
Możesz się spotkać z różnymi definicjami tego terminu. Nisza to segment większego rynku, pewna grupa nabywców, którzy szukają określonego rozwiązania. Możesz do nich dotrzeć z ofertą. Chodzi o znalezienie rynku nieznanego lub nienasyconego. Panuje na nim niewielka konkurencja albo w ogóle jej nie ma. Ustalasz grupę osób, która ma określone oczekiwania, i proponujesz produkt, który może zaspokoić ich potrzeby. Bliżej to zagadnienie opisuje animacja przygotowana w ramach projektu Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw (CRMŚP) Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Klienci niszy rynkowej mają bardzo konkretne potrzeby, szukają specyficznych dóbr i usług.
Niszowy biznes nie oznacza, że musi to być działalność innowacyjna lub unikatowa. Może to być nisza lokalizacyjna, która polega na tym, że wprowadzasz w danym miejscu ofertę, która obecnie nie jest dostępna. Kolejną jest nisza demograficzna np. przygotowanie oferty telefonów wyłącznie dla seniorów. Może to być również nisza specjalizacyjna, kiedy kierujesz ofertę do ekspertów z określonej dziedziny, np. dentystów.
Są na to różne sposoby. Do trzech podstawowych zaliczamy:
Jeśli znajdziesz niszę, to otwiera przed Tobą wiele szans. Trafiasz na rynek, na którym panuje bardzo mała konkurencja albo w ogóle jej nie ma. Zazwyczaj rozpoczęcie działalności nie wymaga bardzo dużego kapitału. Osiągasz efekt pierwszeństwa, co oznacza, że dana usług lub produkt mogą być kojarzone z Twoim brandem. Możesz łatwiej budować rozpoznawalność, osiągnąć szybki rozwój. Dlatego, jeśli uda Ci się znaleźć niszę, zacznij w niej działać. Początek może być trudny. Buduj widoczność na rynku i edukuj klientów. Stawiaj na szybki rozwój. Przeważnie szybko znajdziesz naśladowców i możliwe, że wiele innych firm zacznie oferować to samo. Dlatego analizuj potrzeby klientów, prowadź badania satysfakcji, aby wiedzieć, co możesz poprawić i dalej wyprzedzać konkurencję.
Dużą zaletą działania w niszy jest to, że zazwyczaj są one pomijane przez największe przedsiębiorstwa z danej branży. Po prostu celują one w większe rynki, ale i to się zmienia. Kiedyś markety sieci Biedronka były dostępne tylko w miastach, a obecnie działają już na wsiach. Musisz reagować na to, jak zmienia się sytuacja na rynku.
Przedsiębiorca związany z branżą SEO od 2004 roku. Tworzy content o tematyce marketingu online, finansów, nieruchomości i podróży. Rozwija własne serwisy tematyczne.