O czym pamiętać przy integracjach sklepu z hurtowniami?
4 min
4 min
Na skróty
Dlaczego integracja sklepu internetowego z hurtownią jest tak istotna dla rozwoju firmy? Główną zaletą tego rozwiązania jest oszczędność wysiłku i czasu, jakie trzeba poświęcić na wprowadzanie towarów do oferty sklepowej. Plusem jest także usprawnienie procesu zamówień. Integracja może działać dwukierunkowo – hurtownia dostarcza pliki z bazą danych zdjęć, opisów i nazw przedmiotów oraz informacjami na temat ich dostępności, umożliwiając ich importowanie na stronę sklepu. Ten z kolei przesyła swoje zamówienia od razu bezpośrednio do hurtowni. Czynności te odbywają się automatycznie i znacząco odciążają z obowiązków pracowników.
Integracja to rozwiązanie korzystne nie tylko dla dużych firm, chcących usprawnić komunikację między swoimi magazynami, ale także dla mniejszych sklepów, które nie posiadają własnej powierzchni magazynowej. Integracja w formie dropshippingu umożliwia bowiem zaangażowanie outsourcingowych magazynów jako trzeciej strony transakcji. Proces integracji sklepu z hurtowniami jest zależny od wielu czynników. Decyzję o tym, w jaki sposób zostanie przeprowadzona, należy podjąć po dogłębnej analizie możliwości, jakie pozostawia nam nasz biznes e-commerce. W zależności od tego, na jakiej platformie sprzedażowej jest on umieszczony i jak bardzo jest ona rozbudowana, mogą pojawiać się różne opcje warte rozważenia. Przede wszystkim nie należy traktować wyboru oprogramowania pobieżnie. Należy dokładnie przeanalizować ruch, jaki występuje lub jaki spodziewamy się uzyskać na swoim sklepie. Posiadając tę wiedzę należy wybrać program integracyjny, który zapewni szybkie i stabilne działanie dostosowane do liczby zamówień w sklepie. Myśląc rozwojowo i dysponując odpowiednim budżetem można wybrać programy o większych możliwościach i przepustowości. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest to, by program który wybierzemy, mógł być skalowany. Oznacza to możliwość jego rozbudowy wraz z rozwojem firmy i rosnącą sprzedażą.
Co istotne, chociaż wiele dużych firm posiada zintegrowane systemy napisane indywidualnie pod ich potrzeby, na rynku dostępne są też integrację gotowe, różniące się od siebie oferowanymi funkcjami. Jest to rozwiązanie budżetowe, które można łatwo dopasować pod swój biznes i oczekiwania rozwojowe. Chociaż posiada mniejsze możliwości, może się okazać dobrym pomysłem na start. Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę podczas wybierania oprogramowania, jest jego responsywność. W dzisiejszych czasach klienci korzystając ze sklepów online nie robią tego tylko za pośrednictwem komputera, ale również tabletów czy smartfonów. Ważne by importowane z bazy danych grafiki i treści dostosowywały się do różnych rozdzielczości. Bardzo istotny jest też współczynnik odświeżania – zakupy internetowe robi się całodobowo i aktualizacje stanu asortymentu również powinny funkcjonować bez przerw. Ostatnim z kryteriów powinna być przejrzystość i intuicyjność obsługi, która ułatwi wdrażanie i korzystanie z integracji na co dzień.
Sam proces integracji jest składa się z kilku etapów. Po zakupie oprogramowania otrzymuje się dostęp do panelu sterowania i stosownych narzędzi, które umożliwiają wgranie pliku XML lub CSV z magazynu. To właśnie jego import do systemu pozwala na masowe dodawanie opisanych produktów na stronę sklepu i monitorowanie ich stanu. Gdy korzystamy z dropshippingu, powyższe pliki zapewnia wybrana do współpracy hurtownia.
Szybkość przesyłu danych między zintegrowanym sklepem online i hurtownią zależy w dużej mierze od typu serwera z jakiego korzystamy. Firmy oferujące integrację zapewniają często dostęp do serwera współdzielonego lub wirtualnego. Najlepszym rozwiązaniem ze wszystkich jest jednak hosting dedykowany, czyli fizyczny serwer obsługujący tylko nasz sklep. Zapewnia on największą przepustowość danych, ale jest też najdroższą z opcji. Podczas implementowania integracji należy przeprowadzić stosowne konfiguracje. Takie, jak choćby ustawienie marży czy zaciąganie towarów tylko z określonych kategorii. W pełni wprowadzony proces integracji między sklepem online, a hurtownią zapewnia duże korzyści. Oznacza to o wiele mniej pracy dla obsługi sklepu, gdyż oferta magazynowa będzie aktualizowana automatycznie przez system. Ograniczy to pomyłki, gdy wskutek niezaktualizowanej bazy danych sklep pokazuje dany towar jako dostępny (a nie ma go już na magazynie). Integracja umożliwia nie tylko sprawniejszy monitoring stanów, ale także ułatwia ustalanie cen czy wprowadzanie nowych towarów do oferty strony. W integracji dwukierunkowej każde zamówienie dokonane przez klienta w sklepie internetowym jest w czasie rzeczywistym odnotowane w bazie danych zintegrowanego magazynu. Interesującą, zwłaszcza dla mniejszych lub rozwijających się firm, opcją integracji jest wspomniany wcześniej model dropshippingu. W tym przypadku sklep nawiązuje współpracę z hurtownią, będącą jego zewnętrznym partnerem i zbiera dla niej zamówienia. Wysyłka towarów leży po stronie hurtowni. Sklep nie jest obarczony kosztami ani magazynowania, ani zakupu asortymentu, zamiast tego operuje towarem hurtowni zarabiając na marży.
Jakich błędów wystrzegać się podczas integracji sklepu online i hurtowni, by była skuteczna i szybko przyniosła rezultaty? Korzystając z bazy danych i zaimportowanych z hurtowni opisów produktów bardzo często pozostawia się je bez żadnych zmian i w takiej formie publikuje w sklepie online. Jest to bardzo wygodne i szybkie, ale ma też negatywne skutki. W momencie, w którym z danej hurtowni korzysta wielu klientów, skutkuje to zdublowanymi treściami na wielu stronach. Duplicate content wpływa źle na pozycjonowanie strony, dlatego warto zmodyfikować opisy w taki sposób by były one unikatowe. Nie jest to istotne tylko dla algorytmów Google, ale także i dla klientów, których uwagę przykuwają wyróżniające się na tle konkurencji treści. Kolejnym błędem może być zdecydowanie się na zbyt rzadkie aktualizacje bazy danych. Jeżeli tych nie ma zbyt często, to stany magazynowe mogą nie zgadzać się ze stanem wyświetlanym w sklepie online. Ważne jest również aby wyłączyć z aktualizacji pewne parametry. Takie, jak chociażby opisy towarów czy ceny. Jeżeli te zostały zmienione na stronie sklepu i mają inne wartości niż pliki z hurtowni.