Na skróty
Systemy zarządzania treścią, tak zwane CMS-y pozwalają na proste tworzenie stron internetowych bez konieczności żmudnej nauki programowania. Przez wiele lat swoje tryumfy święcił wśród nich WordPress. Warto jednak pamiętać, że równocześnie powstawały i rozwijały się także inne systemy tego typu. To jaki Content Management System (CMS) wybierzemy ma wpływ między innymi na jakość pozycjonowania strony. Parametry czysto techniczne są istotne, ale w przypadku witryn internetowych niezwykle ważny jest także ich wygląd. Strona przyciągająca wzrok i chętniej odwiedzana zajmuje po prostu wyższą pozycję w wyszukiwarkach. W związku z tym jest coraz lepiej widoczna, następnie – znów chętniej odwiedzana. Trudno zatem oddzielić jednoznacznie kwestie pozycjonowania od wyglądu strony.
Obecnie responsywne strony internetowe (RWD) stały się nieomal standardem. Właściwie każdy, kto takową posiada chce, aby jego witryna dobrze prezentowała się na różnego rodzaju urządzeniach. Zarówno na laptopach, tabletach, smartfonach i wszelkich innych z dostępem do internetu. Jeżeli strona taka niekorzystnie prezentuje się na którymkolwiek z ekranów – zazwyczaj zaczyna tracić swoją pozycję np. w Google względem konkurencyjnych witryn. Bardzo często zniechęca to do niej znaczną część użytkowników globalnej sieci.
Niewielu z nich zdaje sobie sprawę z tego, że pionierem w dziedzinie tworzenia tego rodzaju rozwiązań była właśnie Joomla.
Responsywne, czyli dostosowujące się do różnej rozdzielczości i rozmiarów ekranów, szablony Joomla stały się początkiem swoistej nowej epoki w dynamicznie rozwijającym się świecie internetu oraz nowoczesnych technologii.
Szablony dla systemów zarządzania treścią (CMS), takich jak między innymi Joomla, pobierać można z internetu. Istnieją liczne strony oferujące ich gotowe projekty. Można również wykupić specjalną subskrypcję i w jednym z tak zwanych klubów szablonów znaleźć ten odpowiedni. Szablon można też zakupić bezpośrednio od twórcy. W takim przypadku istnieje nawet możliwość kupienia konkretnego z nich na wyłączność.
Ze względów czysto ekonomicznych wybór darmowego szablonu wydaje się najbardziej korzystny dla początkujących. Często jednak bezpłatne produkty zawierają pewnego rodzaju „haczyk”. Podobnie jest w przypadku szablonów, właściciele witryn chcą zazwyczaj wyróżniać się na tle innych. Często zauważyć można bardzo podobne do siebie pod względem układu i grafiki strony internetowe. Istnieje możliwość modyfikacji takiego szablonu i jak najbardziej można się o nią pokusić, o ile tylko posiadamy trochę wiedzy z zakresu podstaw programowania w językach np.:
HTML
CSS
JavaScript
PHP
Biorąc pod uwagę CMS Joomla darmowe szablony po takiej modyfikacji z pewnością spełnią pokładane w nich oczekiwania. Pamiętać należy jednak o tym, że w przypadku systemów zarządzania treścią samodzielnie zmieniane szablony po zainstalowaniu kolejnej aktualizacji takiego systemu mogą powracać do swojej pierwotnej wersji.
Joomla staje się coraz bardziej popularnym CMS-em. Jeżeli ogólnodostępne szablony nie spełniają oczekiwań właściciela witryny stosowny szablon zawsze można zamówić u osoby projektującej szablony Joomla.
Szablony powszechnie dostępne ze względu na rosnącą stopniowo popularność samego tego systemu będą gościć w wielu nowych witrynach także z tego powodu, dlatego warto rozważyć indywidualny projekt także z tej przyczyny. Należy jednak liczyć się z tym, że w przypadku pozyskania szablonu w ten sposób jego budżet będzie prawdopodobnie najwyższy w porównaniu z innymi możliwościami. Środki zaoszczędzone przy wyborze tańszego rozwiązania można przeznaczyć na przykład na optymalizację strony pod kątem SEO, gdyż nie zawsze korzyści z unikalnego szablonu okazują się ostatecznie najbardziej wymierne.
Wybierając konkretny szablon należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego przeznaczenie. Inny szablon będzie odpowiedni dla strony o charakterze biznesowym, inny – dla bloga lub dla portfolio. W CMS Joomla darmowe szablony istnieją w wielu wariantach. Znaleźć można szablony Joomla przeznaczone specjalnie chociażby dla:
Wśród ciekawych darmowych szablonów przeważają rozwiązania wielofunkcyjne, przeznaczone głównie dla szeroko pojętej działalności biznesowej.
Niezależnie od tego jaki szablon Joomla okaże się tym właściwym warto pamiętać, że system zarządzania treścią Joomla jest niezwykle stabilny i bezpieczny. To pierwsze plusy w porównaniu z popularnym WordPressem, który lata swojej świetności, o ile nie zaskoczy czymś całkiem nowym, być może ma już za sobą. A plusów Joomli jest znacznie więcej. Zwłaszcza, że jest to CMS niezwykle przyjazny pod kątem pozycjonowania.