Widget – co to jest?
2 min
2 min
Na skróty
Widgety stanowią nieodłączną część serwisów internetowych. Bardzo często użytkownicy witryn nawet nie zdają sobie sprawy, że mają z nimi do czynienia. Nierzadko przyjmują one formę widżetów produktowych. Widżet to również informacja graficzna, którą odnaleźć można na urządzeniu mobilnym. Może dotyczyć między innymi pogody, godziny bądź też daty.
Widżet tłumacząc z języka angielskiego to „bombka”, „rzecz” albo „urządzenie”. W dużym uproszczeniu widgety to graficzny nośnik informacji. Są one wykorzystywane na przykład w urządzeniach mobilnych lub na stronach internetowych. W przypadku stron internetowych bardzo często jest najczęściej umieszczony w stopce albo panelu bocznym. Instalacja gotowego widgetu sprawia, że programista może zaoszczędzić czas. Zdecydowanymi zaletami widgetów są między innymi: ciekawa forma graficzna, łatwość personalizacji, responsywność, a także fakt, że mogą być zarówno dynamiczne, jak i statyczne. Widgety przybierają różnorodne formy, a istotne jest, że można je dostosowywać i personalizować według własnego uznania.
Wspomniane małe i niezależne elementy interfejsu mają zawsze wykonywać konkretne funkcje.
Można wymienić następujące rodzaje widgetów:
Widgety pulpitu to inaczej narzędzia, które użytkownicy komputerów osobistych pobierają na pulpit. Mają one różne funkcjonalności. Może to być na przykład aplikacja WhatsApp bądź też kalendarz.
Widżety mobilne są bardzo często wykorzystywane na przykład w tabletach lub telefonach komórkowych. Dla przykładu widżetem może być suwak głośności. Bardzo często ten rodzaj widżetu mają na swoich telefonach bądź też tabletach użytkownicy urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android.
Widgety dla stron internetowych to z kolei niewielkie aplikacje, które są umieszczane w internecie po to, aby rozszerzały funkcjonalność witryn. Dla przykładu można je dodać do strony internetowej opartej o system zarządzania treścią WordPress. Już sam CMS (Content Management System) oferuje możliwość dołączania go do strony internetowej. Jeżeli nie masz czasu na samodzielne ustawienie widżetów, a także stworzenie strony internetowej, zaufaj specjalistom. Godną polecenia agencją SXO w Polsce jest bowiem Semcore.
Głównym zadaniem widżetów jest zwiększenie funkcjonalności, a także atrakcyjności strony internetowej. To rozwiązanie może być śmiało stosowane zamiast typowych banerów reklamowych. Dla przykładu funkcją widgetów może być możliwość wyszukiwania na stronie bądź też wyświetlania kalendarza zmian, komentarzy z Facebooka albo chmurki tagów. Jak zatem widać widżety zwiększaj funkcjonalność stron internetowych i dają możliwość na przykład integracji ich z mediami społecznościowymi. Nierzadko również widgety występują jako formularze kontaktowe bądź też wewnętrzne wyszukiwarki Google.
Bardzo często to właśnie widżety mają na celu ułatwienie wykonywania zadań. Są bowiem bardzo proste w użyciu. Ich zdecydowaną zaletą jest prostota. Wymagają bowiem jedynie skopiowania kodu w sieci. W takim przypadku zaczynają działać automatycznie.
Jak wspomnieliśmy, istnieje możliwość łatwego dodania widżetów na WordPressie. Pozwalają one wprowadzić na stronie internetowej dodatkowe funkcje, takie jak na przykład: paski nawigacji, elementy dynamiczne, wizualizacje i reklamy. Warto wspomnieć, że w tym przypadku można dodawać widgety bez ingerencji w kod źródłowy strony internetowej. Wystarczy bowiem zmiana ustawień szablonu w systemie zarządzania treścią.
Wstawiane elementy mogą być wyświetlane na przykład po lewej stronie, prawej, bądź też po obu stronach naraz albo w stopce. Wszystko zależy w tym przypadku od szablonu, jaki został zainstalowany dla konkretnej strony internetowej. Lista obszarów, na których można ustawić widgety, jest dostępna w panelu administratora. Trzeba zatem zalogować się do panelu administracyjnego WordPress, a następnie przejść do sekcji Wygląd > Widżety. Swobodę działania daje w tym przypadku metoda “złap i upuść”. Widżet można przenieść do wybranego obszaru.