API – co to jest? Rodzaje i przykłady wykorzystania.
3 min
3 min
Na skróty
Bez znaczenia na dziedzinę, w której aktualnie działamy – z interfejsów programowania aplikacji korzystamy praktycznie wszędzie. Zaczynając od robienia zakupów, przez pisanie ze znajomymi na popularnych komunikatorach, aż po wykonywanie comiesięcznych przelewów. Aby kompleksowo poznać zagadnienie API, zapraszamy do przeczytania dzisiejszego artykułu, w którym wyjaśnimy rodzaje i przykłady wykorzystania interfejsów programowania aplikacji w 2022 roku. Zaczynajmy!
API (z ang. Application Programming Interface) to inaczej Interfejs Programowania Aplikacji składający się z trzech głównych elementów – procedur, protokołów oraz narzędzi. Eksperci Semcore praktykują to rozwiązanie przede wszystkim w celu łączenia aplikacji. Umożliwiają tym samym wykonywanie odpowiednio zaprojektowanych funkcji bazujących na udostępnianiu danych i uskutecznianiu predefiniowanych procesów. Poniżej przedstawiamy 3 główne elementy API:
Warto również wspomnieć, iż rozwiązania API zyskały na popularności dzięki internetowi, a także innym technologiom umożliwiającym zdalną komunikację. Dzięki temu przedsiębiorstwa bezproblemowo integrują swoje systemy z usługami świadczonymi przez różne firmy, bez konieczności opracowywania (kodowania) własnych rozwiązań od podstaw.
Jeśli weźmiemy pod uwagę stronę techniczną – API jest kodem odpowiadającym za kontrolę punktów dostępowych aplikacji lub serwera. To nie wszystko, bowiem do serwerów tego typu możemy wysłać tzw. zewnętrzne żądanie obsługiwane przez Interfejs Programowania Aplikacji jako tłumacza (API przesyła zapytania do aplikacji i pozwala odesłać jej stosowną informację zwrotną).
API odgrywa bardzo istotną rolę w kontekście innowacyjnej infrastruktury internetowej, która polega na rozproszonych systemach działających w jednym momencie. Każdy z nich musi być w stanie wymieniać informacje w mgnieniu oka, co bez API byłoby niemożliwe (wówczas większość pożądanych funkcji należałoby wykonywać ręcznie).
Istnieje szereg korzyści oferowanych przez Interfejs Programowania Aplikacji (API). Są to m.in. personalizowane treści, automatyzacja, zapobieganie oszustwom, tworzenie nowych produktów oraz regularne aktualności. Niektóre z nich okazują się kluczowe i w dużym stopniu wspierają tę technologię, a inne to zwyczajnie atrakcyjne dodatki. Przedstawiamy 5 korzyści, jakie oferuje API!
Warto również prawidłowo korzystać z API przy pomocy 3 kluczowych rodzajów tej technologii – REST API, SOAP API oraz RPC API. Wykonują one w zasadzie te same czynności, jednak niektóre z nich nieco się od siebie różnią. Szczegóły poniżej!
REST API (Representational State Transfer API) to przede wszystkim część usług sieciowych przeznaczona do wykonywania żądań i otrzymywania feedbacku przy zastosowaniu funkcji HTTP. Istnieją 4 główne polecenia HTTP, na których bazuje REST API, a mianowicie – GET, PUT, POST, DELETE. Z tego rodzaju technologii korzysta przykładowo Instagram oraz inne Social Media, gdzie użytkownicy mogą przeglądać treści graficzne.
SOAP API (Simple Object Access Protocol), czyli protokół trzymający się określonych standardów. Jest zależny od poszczególnych systemów i programowania opartych na XML. Warto również wspomnieć, iż wymaga on większej ilości informacji do prawidłowego funkcjonowania niż inne rodzaje tej technologii. SOAP API wykorzystuje się najczęściej w interfejsach programowania aplikacji dedykowanych instytucjom finansowym.
RPC API (Remote Procedure Call) w dużym skrócie odpowiada za zdalne wywoływanie procedury. Była to najwcześniejsza forma API zaprojektowana w celu wykonywania bloku kodu na innym serwerze. Warto również wspomnieć, iż RPC używane za pośrednictwem HTTP może przekształcić się w WEB API.
Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na najczęstsze pytania, które pojawiają się w sieci na temat API.
Obecnie najpopularniejszą technologią Application Programming Interface jest REST API ze względu na 4 główne polecenia HTTP, na których bazuje cały system – GET, PUT, POST i DELETE. Powszechnie praktykowane jest także SOAP API, jednak tylko i wyłącznie w kontekście instytucji finansowych, dlatego zajmuje drugie miejsce w tym zestawieniu. Zdaniem ekspertów Semcore RPC API jest rozwiązaniem najmniej popularnym, jednak nadal praktykowanym przy zdalnym wywoływaniu procedur.
Wywołanie API to nic innego, jak rodzaj sieciowego interfejsu, w którym wykorzystywana jest architektura i protokoły sieci WEB. Wszystko dzieje się w celu komunikacji między aplikacjami, które są dostępne na oddzielnych urządzeniach w poszczególnych sieciach.
Źródła:
Zawodowy copywriter specjalizujący się̨ w tworzeniu artykułów eksperckich dotyczących najważniejszych zagadnień związanych z SEO. Twierdzi, że nieustanne zmiany w tej dziedzinie napędzają go do dalszej pracy, a edukowanie innych pozwala mu wzrastać.