Coraz częściej można spotkać się z wyrażeniem “aplikacja webowa” odnośnie witryn, które wydają się zwykłą stroną internetową. Z punktu widzenia użytkownika nie różnią się aż tak bardzo. Aplikacje webowe obsługuje się w przeglądarce, jednak są one bardziej nastawione na interakcje i dostarczanie konkretnych usług oraz rozwiązań.
Na skróty
Aplikacja webowa ≠ strona internetowa
Warto jeszcze przed kontaktem z firmą, która wykona witrynę lub będzie zajmować się pozycjonowaniem strony, rozważyć czy chce się posiadać stronę www, czy też aplikację webową. Najważniejsza różnica między aplikacją webową, a stroną internetową polega na funkcjonowaniu. Witryna ma charakter informacyjny, niewiele możesz na niej zrobić. Zazwyczaj zapoznajesz się z teściami, którymi mogą być wpisy, filmiki, zakładki. Najczęstsze działania użytkownika polegają na dodawaniu komentarzy, zapisywaniu się na newsletter, pobieraniu plików (na przykład ebooków). Aplikacja webowa nastawiona jest na interakcje. Określone działania użytkownika mają wpływ na wyświetlane informacje czy dokonywane działania. Jeśli na danej stronie możesz założyć konto, dokonać zakupów, przesyłać pliki, dokonać rezerwacji to w większości przypadków masz do czynienia z aplikacją web.
Różnice technologiczne
Aplikacja webowa jest tworzona w innych technologiach informatycznych. Możliwość interakcji wymusza korzystanie z różnych rozwiązań. Dlatego też strony internetowe zazwyczaj wykorzystują style CSS i język HTML. Witryny oparte na CMS mogą być klasyfikowane zarówno do pierwszej, jak i drugiej kategorii. Wszystko zależy od tego, na ile administrator witryny korzysta z funkcjonalności pozwalających na interakcję z odbiorcą i z jakich opcji może on skorzystać. Przykładowo w WordPressie można zrobić stronę statyczną będącą wizytówką, czy bloga, na którym odbiorca może jedynie publikować komentarze, ale z powodzeniem da się wykorzystać możliwości tego systemu i wzbogacić witrynę w różnorodne funkcjonalności. Wspominając o technologiach aplikacji webowych warto wymienić chociażby: JavaScript, ASP.NET, JAVA, CGI, PHP.
Wyróżnia je duże bezpieczeństwo użytkowania. Wszystkie informacje i dane przechowuje się w bezpiecznych bazach danych. Użytkownik nie musi dokonywać aktualizacji – robi to administrator. Można je obsługiwać na każdym urządzeniu posiadającym przeglądarkę internetową, nie wymagają instalowania. Najczęściej są wygodne i intuicyjne. Kolejnym plusem jest to, iż bardzo szybko się ładują. Znacznie szybciej niż strony internetowe. Te wszystkie zalety są zauważalne przez użytkowników. Można śmiało stwierdzić, że wygoda korzystania, a także bezpieczeństwo z tym związane, sprawi, iż w przyszłości aplikacje webowe zyskają znaczną przewagę. Już teraz wiele firm decyduje się na jednoczesne posiadanie stron internetowych, aplikacji, a także programów wymagających instalacji.
Aplikacje webowe – przykłady
Istnieje wiele rodzajów aplikacji webowych, dzieli się je ze względu na przeznaczenie. Mogą być one na przykład: ogłoszeniowe, sprzedażowe, służące do rezerwacji… Zamiast jednak wymieniać kolejne typy lepiej będzie posłużyć się konkretnymi przykładami.
To intuicyjna aplikacja internetowa. Pozwala wyszukać jak najlepsze połączenia. Użytkownik może założyć konto, kupić w niej bilet. Istnieje także w formie aplikacji mobilnej, na Androida albo iOS.
Popularna aplikacja webowa, która służy do zamieszczania i przeglądania ogłoszeń internetowych. Korzystający mogą założyć swoje konto, wymieniać się wiadomościami i dokonywać wielu innych działań.
To doskonałe narzędzie zarówno dla poszukujących pracy, pracodawców, jak i pracowników działu HR. Poprzez tę aplikację webową można szukać pracy, dodawać CV i inne dokumenty, stworzyć swój pełen profil. Rekrutujący mają dostęp do wielu funkcji i narzędzi, które wspierają ich w procesie poszukiwania odpowiedniego pracownika.
Pozwala na oglądanie filmów i seriali na różnych urządzeniach. Możliwe jest odbieranie treści przez kilku użytkowników w tym samym czasie (w zależności od wybranej taryfy).
To tylko kilka aplikacji webowych, z których wielu Polaków korzysta każdego dnia. Są wygodne i łatwo nimi zarządzać z panelu użytkownika. Jednocześnie mają ciekawy, a jednocześnie prosty układ graficzny i możliwe jest wygodne poruszanie się po wszystkich funkcjonalnościach.
Strona internetowa czy aplikacja webowa?
Wybór aplikacji webowej wiąże się z większymi kosztami, jednak oferuje nieco więcej niż standardowa strona internetowa. Warto jednak wziąć pod uwagę to, iż aplikacja służy głównie interakcji i nie ma potrzeby decydowania się na nią w przypadku prowadzenia bloga, albo chęci posiadania statycznej strony internetowej dla firmy.
Czy aplikacje webowe są przyszłością?
Powoli stają się standardem. Jednak firmy decydujące się na ich zaprojektowanie nie rezygnują z posiadania stron internetowych, autorskich programów itd, dostosowanych pod wymogi SXO. Są jakby dodatkiem i ukłonem w stronę użytkownika, który woli korzystać z aplikacji internetowej. Można jednak zauważyć, że aplikacje webowe osiągają duże sukcesy, jeśli tylko spełniają kryterium użyteczności.