Analityka

W jaki sposób wykonać audyt konta Google Analytics?

3 min czytania
W jaki sposób wykonać audyt konta Google Analytics

Dostęp do danych liczbowych umożliwia skuteczne podejmowanie działań marketingowych oraz oszacowanie zmian dotyczących sprzedaży. Jednym z narzędzi, które dostarczają dużej liczby informacji jest Google Analytics. Jeżeli chcesz mieć dostęp do pełnego zakresu danych, konieczne będzie przeprowadzenie audytu Google Analytics. W jaki sposób przeprowadzić takie badanie konta? Po co jest realizowane?

W jaki sposób wykonać audyt konta Google Analytics?

Zdj 1. Google Analytics to bardzo precyzyjne narzędzie, ale wymaga też precyzyjnej kontroli

Źródło: https://www.freeline.pl/blog/wp-content/uploads/2023/02/Logo_Google_Analytics.svg_-1024×588.png

Google Analytics to rozbudowane narzędzie, które pozwala na śledzenie danych liczbowych dotyczących źródła ruchu na stronie, liczby unikalnych odsłon i wielu innych zmiennych. GA dostarcza też cennych informacji o odbiorcach Twojego ruchu. 

Czym jest audyt konta Google Analytics?

Zacznijmy od tego, że wdrożenie Google Analytics wymaga prawidłowej konfiguracji i ustawień parametrów, aby dostarczyć użytkownikowi informacji na temat popularności jego strony internetowej i profilu jego użytkowników. Nie zawsze taka konfiguracja jest ustawiona dobrze. Niekoniecznie musi wynikać to z błędów po stronie osoby konfigurującej, ale też m.in. z aktualizacji wytycznych SEO, nowych wskazań samego GA i wielu innych zmiennych.

Jeżeli chcesz zachować pełną precyzję przekazywania danych, musisz dokonać sprawdzenia konta Google Analytics. To właśnie audyt. Definicja mówi, że audyt konta Google Analytics to kompleksowe sprawdzenie i przegląd jego konfiguracji, w celu wykrycia ewentualnych błędów czy nieprawidłowości.

Jak przeprowadza się audyt Google Analytics?

Wiele problemów specjalistom z branży przyniosła całkowicie nowa wersja Google Analytics 4, która wymagała konfiguracji praktycznie „od nowa”. Niekiedy GA 4 nie jest dostosowany do bieżących ustawień samej strony internetowej, co może generować konflikty. W takiej sytuacji warto przeprowadzić audyt Google Analytics, aby skutecznie sprawdzić, jak skonfigurowane jest narzędzie.

Zobacz  Jak śledzić ruch na stronie internetowej? Porady i narzędzia

Jak przeprowadza się audyt konta Google Analytics? Proces ten wymaga sprawdzenia kilku kluczowych kwestii. Najlepiej robić to symptomatycznie i regularnie, aby wykluczyć ewentualne błędy w pobieraniu informacji.

  • Analiza sprawdzenia tego, czy kod jest poprawnie umieszczony na wszystkich podstronach, które chcesz sprawdzać.
  • Analiza konfiguracji ustawień pod kątem danych zaciąganych z baz e-commerce. Dotyczy to szczególnie osób prowadzących sklepy internetowe.
  • Ustawienie konta Google Analytics z kontem np. Google Ads lub kontem Google Search Console. Analiza, czy załączona jest np. filtracja spamu.
  • Sprawdzenie, czy konfiguracja konta Google Analytics jest konta z aktualnymi przepisami dotyczącymi RODO oraz jak wewnętrzna filtracja danych wpływa na zaciąganie informacji do GA.

W przypadku działań dotyczących Google Analytics, kluczowe jest przeglądanie struktury strony internetowej, przegląd i analiza konta GA, implementacji śledzenia, ale też konfiguracji z zewnętrznymi elementami. To oczywiście tylko część procesów, które należy mieć na uwadze w trakcie analizy poprawnego konfigurowania konta Google Analytics. Prosty audyt możesz wykonać samodzielnie, ale jeżeli konieczna jest rozbudowana kontrola, warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji realizującej takie usługi jak np. pozycjonowanie stron.

W jaki sposób wykonać audyt konta Google Analytics?

Zdj 2. Warto analizować informacje, które spływają z konta Google Analytics 4. To może być symptom wskazujący, ze czas na audyt

Źródło: screen z Google Analytics 4

Po co realizuje się audyt konta Google Analytics?

Audyt konta Google Analytics jest niezbędny, jeżeli chcesz w prawidłowy sposób dokonywać konkretnych analiz i mieć dostęp do precyzyjnych danych. Zdarza się, że GA przez błędną konfigurację zaciąga niekompletne lub zafałszowane informacje, co może później wpłynąć m.in. na założenia marketingowe i ostatecznie współczynnik sprzedaży.

Zobacz  Lighthouse Google a SEO

Dzięki audytowi możesz szybko sprawdzić, jakie procesy wpływają niekorzystnie na całościową konwersję ruchu na stronie internetowej. Usuniesz też ewentualne konflikty dotyczące zbierania danych i przepisów dotyczących ich przetwarzania (RODO), jeżeli takowe pojawią się na stronie internetowej.

Na koniec warto dodać, że specjaliści sugerują, aby audyt GA prowadzić przy każdej aktualizacji strony internetowej systemu oraz nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. To zachowuje prawidłowe funkcjonowanie i przekłada się na prawidłowy sposób zbierania danych.

Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy