Jak sprawdzić, czy link jest bezpieczny? Proste metody dla każdego
3 min
3 min
Na skróty
Hiperłącza to podstawowy element działania w sieci. Prowadzą do różnych stron internetowych i podstron. Korzystamy z nich codziennie, eksplorując zawartość sieci. Niestety, nie wszystkie linki są bezpieczne. Niektóre niosą ze sobą poważne zagrożenie. Jak sprawdzić, czy dany link jest bezpieczny? Czym grozi wchodzenie w niebezpieczne linki? Podpowiadamy.
Zdj 1. Pamiętaj, aby zweryfikować link przed jego otwarciem. W ten sposób poprawiasz swoje bezpieczeństwo w sieci
Źródło: https://pixabay.com/illustrations/website-url-go-button-www-web-454460/
Podejście do cyberbezpieczeństwa i świadomość zagrożenia w sieci poprawia się wśród Polaków z roku na rok. Niestety, wiele osób nadal myśli, że do weryfikacji stron internetowych czy linków potrzebna jest fachowa wiedza i zaawansowana umiejętność posługiwania się komputerem. Nic bardziej mylnego!
Jeżeli chcesz sprawdzać, czy link jest bezpieczny, musisz znać kilka podstawowych metod. Przede wszystkim konieczna jest jednak świadomość tego, czym grozi wchodzenie w niezweryfikowane, potencjalnie groźne linki. Lista zagrożeń jest w tym przypadku długa.
Wchodzenie w niezweryfikowane i niebezpieczne linki może być dla Ciebie szkodliwe na kilku płaszczyznach. Możesz np. utracić zgromadzone na komputerze dane, utracić kontrolę nad urządzeniem, a także stracić oszczędności życia. Warto się przed tym dobrze zabezpieczyć.
Istnieje kilka sposobów, które pozwolą na weryfikację niebezpiecznych linków. Używaj tych metod i zawsze sprawdź, czy link jest bezpieczny, przed jego otwarciem. Unikniesz w ten sposób wielu problemów.
Dodatkowo dbaj o aktualizację swojej przeglądarki (która sama zablokuje podejrzane hiperłącza) i oprogramowania antywirusowego. Możesz korzystać też z bezpiecznego połączenia VPN, które zwiększa poziom ochrony, anonimizując Twoje połączenie z siecią.
Zdj 2. Weryfikuj zarówno zewnętrzne linki, jak i te umieszczone na stronach, które odwiedzasz
Źródło: https://pixabay.com/illustrations/backlinks-seo-link-building-webpage-7791414/
Odpowiedź jest prosta – każdy link należy zweryfikować pod kątem bezpieczeństwa. Nawet po wprowadzeniu adresu URL do paska przeglądarki, sprawdź, czy nie popełniłeś literówek lub nie przestawiłeś szyku wyrazu. Niekiedy jednak wystarczy szybki rzut oka, aby dokonać podstawowej analizy i sprawdzić, czy rzeczywiście link jest zgodny z oczekiwaniami (np. po dokładnej analizie URL).
Szczególną uwagę zwróć na tzw. domeny wrażliwe. To przede wszystkim dostęp do bankowości elektronicznej, mediów społecznościowych, urzędów czy portali e-commerce. Wiele fałszywych stron to duplikacja tego rodzaju serwisów.
Dlaczego ich sprawdzenie jest istotne przede wszystkim? Fałszywe serwisy, podające się np. za stronę banku służą do wyłudzania haseł i loginów. Dzięki temu cyberprzestępcy mogą otrzymać dostęp do Twojej bankowości elektronicznej lub mediów społecznościowych. To z kolei pozwala im na monetyzację przestępstwa.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zawartości strony internetowej i jej prawdziwości, zrezygnuj z jej użytkowania. Możesz skontaktować się z administratorem oryginalnego serwisu, aby zgłosić swoje spostrzeżenia i potencjalne oszustwo. W ten sposób zabezpieczysz się przed ryzykiem utraty pieniędzy lub internetowej tożsamości.
Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.