Na skróty
W pozycjonowaniu stron ważne jest zwracanie uwagi na strony z błędami. Error 502 bad gateway jest częstym błędem sieciowym pomiędzy serwerami w internecie, jednak nie jest on związany z problemami na komputerze ani z łączem internetowym. Błąd 502 oznacza, że serwer działający jako brama ułatwiająca przesłanie i zwrot odpowiedzi od serwera, otrzymał nieprawidłową odpowiedź. W większości przypadków problem ten leży po stronie serwera, jednak istnieje kilka sposobów na jego naprawę.
Podobnie jak w przypadku innych błędów, projektanci stron internetowych mają możliwość dostosowania wyglądu error 502. Użytkownicy najczęściej mogą spotkać się z błędami oznaczonymi w następujący sposób:
Odśwież stronę internetową – w przypadku strony internetowej istnieje szansa, że serwer został przeciążony przez duży ruch, większy niż jest w stanie obsłużyć, dlatego naprawa tego błędu możliwa jest poprzez odświeżenie strony przyciskami F5, lub ctrl + R.
Wyczyść pamięć podręczną przeglądarki – możliwe jest, że error 502 pojawia się za sprawą uszkodzonych plików, przechowywanych w przeglądarce. Wyczyszczenie pamięci podręcznej oraz plików cookie może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
Użyj trybu incognito w przeglądarce – jeśli błąd 502 wystąpił w wyniku nieprawidłowego działania przeglądarki, sprawdź, czy witryna będzie funkcjonowała poprawnie w trybie incognito.
Wypróbuj inną przeglądarkę – sprawdź witrynę w innej przeglądarce np. Chrome, Safari, Firefox lub Opera. Jeśli strona internetowa działa poprawnie, oznacza to, że problem leżał po stronie przeglądarki.
Uruchom ponownie urządzenie sieciowe – zresetuj modem internetowy poprzez odłączenie go od zasilacza na 30 sekund i ponowne podłączenie.
Odwiedź witrynę później – w przypadku, gdy wszystkie metody opisane powyżej nie zadziałały, odczekaj kilka godzin, aż Webmaster naprawi problem powstały w witrynie.
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w momencie pojawienia się błędu 502, jest sprawdzenie, czy serwer działa prawidłowo. Kiedy już stwierdzimy, że wszystko funkcjonuje tam poprawnie, należy szukać innych rozwiązań. Poniżej przedstawiamy kilka możliwości:
Skontroluj CDN – Możliwym rozwiązaniem błędu 502 jest tymczasowe wyłączenie CDN, czyli Content Delivery Network. Problem z serwerem mógł powstać w wyniku usług ochrony DDOS oraz zapór sieciowych, z których korzystają takie firmy jak CloudFlare lub GoDaddy.
Sprawdź dziennik błędów – błąd 502 bad gateway może wystąpić za sprawą wewnętrznych błędów znajdujących się w witrynie. Warto w takim przypadku sprawdzić, czy błędy nie pojawiły się w dzienniku. Jeśli korzystasz z WordPressa, możesz włączyć dziennik błędów za pomocą pliku wp-config.php, instalująć kod znajdujący się poniżej.
define( ‘WP_DEBUG’, true );
define( ‘WP_DEBUG_LOG’, true );
define( ‘WP_DEBUG_DISPLAY’, false );
Powyższy kod dostarczy informacje o błędach, które wystąpiły w wyniku ostatniej zainstalowanej aplikacji, ponadto poznasz wszystkie inne błędy wygenerowane przez witrynę.
Skontroluj wtyczki w WordPressie – zdarzają się sytuacje, że zainstalowane wtyczki są błędnie skonfigurowane, a to przyczynia się do wygenerowania error 502. Rozwiązywanie tego problemu należy rozpocząć od wyłączenia wszelkich używanych wtyczek i znalezienie tej, która jest przyczyną awarii. W celu uniknięcia wystąpienia tego błędu w przyszłości należy na bieżąco aktualizować wtyczki i sprawdzać, czy nie kolidują one z wersją PHP.
Sprawdź ustawienia DNS – błąd 502 bad gateway powstaje również w wyniku zmian ustawień rekordów DNS, a także przy zmianie adresu IP. W takim przypadku należy poczekać, aż dane się zaktualizują, a tym samym error 502 zniknie.
Zwiększ pakiet hostingowy – w momencie, gdy strona internetowa odnotowuje duży ruch, może dojść do przeciążenia serwera, które skutkuje pojawieniem się error 502. Jeśli korzystasz z małego pakietu hostingowego, warto pomyśleć nad przejściem na serwer dedykowany lub zwiększeniem pakietu.
Skontaktuj się z firmą hostingową – w przypadku gdy żadna z powyższych metod nie zadziałała, zalecane jest skontaktowanie się z przedsiębiorstwem dostarczającym usługi hostingowe w celu uzyskania pomocy.
Błędy serwera 5xx dostarczają robotom Google informację o występującym błędzie na stronie, a co za tym idzie – powodują, że roboty na jakiś czas zwalniają indeksowanie na tej witrynie. Spadek ten jest proporcjonalny do ilości podstron, które generują błąd. W przypadku, gdy adresy URL stale zwracają error 5xx, Google usuwa takie podstrony z indeksu.
FAQ 1. Co to jest error 502?
Error 502 to komunikat, który informuje o tym, że serwer działa jako bramka lub proxy i otrzymał nieprawidłową odpowiedź od serwera nadrzędnego.
FAQ 2. Czy error 502 wpływa na SEO?
Długi czas, w którym witryna nie działa poprawnie, negatywnie wpływa na widoczność strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Stały błąd doprowadzi do wyindeksowania witryny i negatywnie wpływa na SEO.
Student na kierunku Finansów i Rachunkowości. Od kilku lat związany z marketingiem internetowym. Zajmuje się poszerzaniem swojej wiedzy z zakresu SEO i wykorzystywaniem jej w praktyce.