Google Analytics jest darmowym i bardzo powszechnym narzędziem służącym do analizy zachowań użytkowników oraz ruchu na stronie internetowej. Wykorzystuje się go w SEO oraz innych działaniach marketingowych. Skuteczne decyzje biznesowe w aktualnym świecie cyfryzacji muszą być oparte o kody śledzenia umożliwiające weryfikację niezbędnych danych na temat priorytetowych aspektów w kontekście konkretnych domen. Z uwagi na ogromną popularność GA i jego znaczenie w biznesie XXI wieku, opracowaliśmy kompleksowy artykuł na temat pojęcia bot traffic. Miłej lektury!
Czym jest traffic bot?
Traffic bot to innowacyjny gatunek ruchu spamerskiego w Google Analytics zaburzający faktyczny obraz naszej witryny. Skutkuje to mniejszą precyzją wyciągania wniosków i badania skuteczności podejmowanych działań marketingowych.
Jak rozpoznać traffic bota?
Sytuacje, podczas których traffic boty zaburzają wyniki w narzędziu Google Analytics, zdarzają się stosunkowo często. Naszym klientom zawsze powtarzamy, że kluczem jest zapobieganie i regularne wyłapywanie anomalii statystycznych w celu uwiarygodnienia danych przede wszystkim z perspektywy biznesowej. Niestandardowy ruch może pochodzić z adresów tj.:
- /trafficbot.live;
- /bot-traffic.xyz;
- /trafficbot.live;
- /bottraffic.live;
- /bot-traffic.xyz.
Odpowiedź na pytanie pt.: „Jak rozpoznać traffic bota?” jest bardzo prosta. Wystarczy, że zauważymy niestandardowy ruch w narzędziu analitycznym, a następnie potwierdzimy to sprawdzając dane w poniższych obszarach Analyticsa:
- zakładka „Pozyskiwanie” -> „Ruch organiczny;
- zakładka „Zachowanie”-> „Zawartość strony” -> „Wszystkie strony”.
W tym miejscu powinniśmy zauważyć pewne anomalie dot. ruchu botów. Warto je zatem wyeliminować, tworząc odpowiedni segment usuwający traffic bota z widoku.
Jak wyeliminować bota z Analyticsa?
Eliminacja botów z Analyticsa to dosyć skomplikowane zadanie, które możemy wykonać na 3 sposoby – usunięcie bota z analizy zgromadzonych danych, utworzenie filtra zapobiegającego zbieraniu informacji pochodzących z botów w przyszłości oraz zablokowanie traffic botów w pliku robots.txt. Poniżej przestawiamy 3 najpopularniejsze metody na eliminację traffic botów z Google Analytics!
1. Usunięcie bota z analizy zgromadzonych danych
Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie bota z analizy zgromadzonych danych. Aby to zrobić, należy:
- użyć funkcjonalności „Dodaj Segment” (na górze Analyticsa);
- skonfigurować segment wykluczający (wybrać „Warunki”, wykluczając w nich sesje rozmiaru przeglądarki zatytułowane – NOT SET);
- sprawdzić finalne wyniki ruchu wykluczające bota.
Możemy dodatkowo zweryfikować wyniki ruchu porównujące wszystkie dane z wykluczeniem, co powinno pokazać jednoznacznie faktyczne działania użytkowników na stronie bez traffic botów.
2. Utworzenie filtra zapobiegającego zbieraniu informacji pochodzących z botów w przyszłości
Utworzenie filtra zapobiegającego zbieraniu informacji pochodzących z botów w przyszłości jest równie skuteczne, jak działania z punktu pierwszego. W tym celu powinniśmy wykonać poszczególne kroki:
- wejść w „Administracja” -> „Widok danych” -> „Filtry” -> Dodaj nowy filtr;
- wybrać niestandardowy filtr, a następnie pole filtra oznaczone jako „Identyfikator URL urządzenia” i wpisać w nim następującą regułę: .*trafficbot.*|.*traffic-bot.*|.*bot-traffic.*|.*bottraffic.*;
- zweryfikować działanie filtra zapobiegającego botom.
W Semcore początkowo tworzymy filtr w widoku testowym Analyticsa, a dopiero później dodajemy go do właściwego schematu GA – pozwala to upewnić się, czy każdy element działa poprawnie.
3. Zablokowanie traffic botów w pliku robots.txt
Zablokowanie traffic botów w pliku robots.txt to znacznie bardziej zaawansowana metoda w porównaniu do dwóch poprzednich. W tym celu musimy dodać do swojego pliku robots.txt następujący kod:
- user-agent: bot-traffic, bottraffic, trafficbot disallow: /
Dzięki temu wykluczymy konkretnego bota (np. trafficbot, bot-traffic, bottraffic). Warto pamiętać, że w przypadku innego rodzaju spamu, należy dostosować wykluczenia analogicznie do powyższego.
Czy warto zapobiegać spamowi w Google Analytics?
Jako doświadczona agencja SEO specjalizująca się w pozycjonowaniu stron internetowych, możemy jednoznacznie stwierdzić, iż zapobieganie spamowi w Google Analytics jest elementem ułatwiającym wszelkie działania marketingowe.
Aby wszystko funkcjonowało poprawnie rekomendujemy zainstalować najnowszą wersję Analyticsa (aktualnie czwartą). W porównaniu do starszych odmian wyróżnia się bardzo skutecznymi zabezpieczeniami oraz częściowym wykluczaniem ruchu generowanego przez roboty (automatycznie).
Jak szybko zlikwidować ruch typu SPAM ze statystyk GA?
Likwidacja ruchu typu SPAM ze statystyk GA jest możliwa, wykorzystując dwa popularne rozwiązania – segment niestandardowy i filtry niestandardowe. Wspomnieliśmy o tym we wcześniejszych akapitach, jednak warto pamiętać dodatkowo o bardzo ważnej zasadzie:
- segment niestandardowy możemy zastosować do usuwania aktualnie istniejących danych ze statystyk Analyticsa;
- filtry niestandardowe możemy zastosować do zablokowania ruchu generowanego przez boty w przyszłości.
Warto również wspomnieć, iż zmiany w narzędziu Google Analytics odnotujemy średnio po 24 godzinach od wprowadzonej aktualizacji.
Bot traffic, czyli źródło spamu w Analitycsie – podsumowanie
Spam w Analyticsie jest zjawiskiem powszechnym. Pomimo rzetelnych aktualizacji producenta, nakładania filtrów przez użytkowników, blokowania traffic botów w pliku robots.txt czy usuwania niepożądanego ruchu z analizy zgromadzonych danych, drobne mankamenty nadal będą się pojawiały. Jeśli natomiast zareagujemy odpowiednio wcześnie i zadbamy o kluczowe detale – Google Analytics okaże się naprawdę wiarygodnym narzędziem do weryfikacji skuteczności naszych działań marketingowych.
FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania zadawane w tematyce traffic botów – głównego źródła spamu w Google Analytics.
#1 Co to jest Google Analytics?
Google Analytics to internetowe narzędzie pozwalające analizować zaawansowane statystyki Twojej strony www. Raporty w Analyticsie obejmują m.in. czas spędzony w witrynie, a także urządzenia, z jakich korzystają internauci do przeglądania wybranej domeny. Dzięki informacjom udostępnianym przez producenta można łatwiej analizować skuteczność wdrożonej strategii marketingowej.
#2 Czy Google Analytics jest darmowym narzędziem analitycznym?
Google Analytics to darmowe narzędzie analityczne wspierające przedsiębiorców, marketerów i pozycjonerów.
#3 Czy nagły przyrost ruchu na stronie zawsze oznacza obecność traffic botów w Analyticsie?
Nagły przyrost ruchu w witrynie bardzo często oznacza obecność traffic botów w Analyticsie. Nie można jednak tego stwierdzić bez kompleksowej weryfikacji niezbędnych elementów w tym narzędziu. Warto wziąć pod uwagę fakt, iż czasem oznacza to sukces wdrożonej strategii przez agencję SEO, z którą współpracujesz, a co za tym idzie – przypływ wielu stałych i opłacalnych klientów dla Twojego biznesu.
#4 Co zrobić, gdy pomimo poprawnego zablokowania traffic botów, spam w Analyticsie nadal występuje?
Występujący spam w Analyticsie pomimo zablokowania traffic botów jest zjawiskiem naturalnym. Otóż musimy być świadomi, że z czasem pojawiają się nowe roboty spamerskie, które należy blokować indywidualnie (np. w pliku robots.txt). Jeśli tego nie będziemy robić systematycznie, po pewnym czasie analiza w GA stanie się ponownie utrudniona.
Źródła: