ChatGPT – jak wykorzystać w SEO? 9 sposobów
4 min
4 min
Na skróty
ChatGPT to “gorący temat” od grudnia 2022 roku. Za pomocą sztucznej inteligencji opracowanej przez OpenAI można tworzyć przyzwoite treści, pisać unikalne linijki kodu HTML do wykorzystania podczas programowania oraz tworzyć pomocnicze materiały naukowe (np. w postaci analiz). Dzisiejszy artykuł poświęcimy natomiast wykorzystaniu narzędzia ChatGPT w SEO. Jak można go w tym przypadku zastosować? Zachęcamy do przeczytania lektury!
Zdj 1. ChatGPT witający się z czytelnikami Semcore.
Źródło: chat.openai.com
ChatGPT bardzo umiejętnie generuje pomysły na artykuły. W tym przypadku wyróżnia go kreatywność i staranne dopasowanie tematyczne.
Zdj 2. Pomysły na artykuły od ChatGPT.
Źródło: chat.openai.com
Wyszukiwanie fraz kluczowych do pozycjonowania za pomocą narzędzia ChatGPT jest bardzo pomocne. Nie powinniśmy jednak sugerować się wyłącznie jego poradami, ponieważ są one często nieuzasadnione. Potraktujmy to jako pomysły na wyrażenia kluczowe, ale liczbę ich wyszukiwań i opłacalność biznesową zweryfikujmy za pomocą narzędzia Senuto, Ahrefs czy też SERanking.
Zdj 3. Frazy kluczowe pod kątem SEO proponowane przez ChatGPT.
Źródło: chat.openai.com
Tworzenie meta title i description w ChatGPT to dobre rozwiązanie, natomiast należy określić liczbę znaków na konkretny tag. W innym przypadku możemy otrzymać zbyt długie meta tytuły oraz opisy.
Zdj 4. Meta tagi wygenerowane przez ChatGPT.
Źródło: chat.openai.com
Obecnie korzysta z tego wiele agencji marketingowych. ChatGPT przygotuje wysokiej jakości brief artykułu lub opisu produktu, który trzeba edytować zgodnie z własnymi wymaganiami.
Zdj 5. Konspekt treści wygenerowany w całości przez ChatGPT.
Źródło: chat.openai.com
ChatGPT (szczególnie w j. angielskim) potrafi tworzyć naprawdę atrakcyjne i jakościowe opisy produktów. W prompcie należy mu podać jedynie frazy kluczowe i temat opisu. Jeżeli zależy Ci na dokładnym opisie, wskaż dodatkowo nagłówki do opisania.
Zdj 6. Unikalny opis produktu dobrej jakości stworzony przez ChatGPT.
Źródło: chat.openai.com
Jeszcze kilka miesięcy temu każdy copywriter piszący zgodnie z zasadami SEO był zmuszony wyszukiwać statystyki samodzielnie, co było bardzo czasochłonne. Obecnie wystarczy wpisać w ChatGPT odpowiednią komendę. Dostęp do konkretnych statystyk dostaniemy wówczas w ciągu kilku sekund. Jeżeli zależy Ci na najnowszych analizach, wykorzystaj wtyczkę ChatGPT Online – przedstawiającą najnowsze badania (stworzone również po 2021 roku).
Zdj 7. Statystyki zaproponowane przez ChatGPT.
Źródło: chat.openai.com
Prosta komenda typu: Hej Chat! Wygeneruj mi FAQ do artykułu pt.:”xyz”. Następnie wystarczy jedynie dopasować sekcję najczęstszych pytań i odpowiedzi do własnych preferencji. Znakomita oszczędność czasu!
Zdj 8. FAQ od narzędzia ChatGPT.
Źródło: chat.openai.com
ChatGPT radzi sobie z tym bardzo dobrze. Jest w stanie zaproponować atrakcyjne nagłówki, do których musimy podać tylko słowa kluczowe (lub wyrażenia, które uważamy za słuszne).
Zdj 9. Nagłówki do artykułu od ChatGPT.
Źródło: chat.openai.com
W tym przypadku sytuacja jest podobna jak ze statystykami. Prosimy narzędzie o wskazanie zagranicznych źródeł z danego tematu. Jeżeli chcemy uzyskać najnowsze informacje, powinniśmy skorzystać z ChatGPT Online (wtyczka do Chrome).
Zdj 10. Zagraniczne źródła pomocne w tworzeniu treści zaproponowane przez ChatGPT.
Źródło: chat.openai.com
ChatGPT okazuje się bardzo pomocnym narzędziem nie tylko w SEO, ale również w content marketingu, social media marketingu oraz analityce danych. Warto go wykorzystywać, ale bazować przede wszystkim na swojej wiedzy, traktując wspomniane narzędzie, jako dodatek do własnej kreatywności. Jeżeli potrzebujesz kompleksowego audytu SEO swojej strony – zgłoś się do specjalistów Semcore!
Zdj 11. Pożegnanie czytelników Semcore przez ChatGPT.
Źródło: chat.openai.com
Zawodowy copywriter specjalizujący się̨ w tworzeniu artykułów eksperckich dotyczących najważniejszych zagadnień związanych z SEO. Twierdzi, że nieustanne zmiany w tej dziedzinie napędzają go do dalszej pracy, a edukowanie innych pozwala mu wzrastać.