Na skróty
Decyzja o wyborze hostingu jest jedną z ważniejszych, jakie podejmiesz przed założeniem własnej strony internetowej. A przynajmniej powinna nią być — bo to właśnie „na barkach” serwera w dużej mierze spoczywa niezawodność i bezpieczeństwo Twojej witryny. W poniższym tekście przedstawimy ten rodzaj hostingu, który oferuje zdecydowanie największe możliwości — a do tego opowiemy krótko o hostingu SSD. Zapraszamy do lektury!
Hosting dedykowany to najbardziej zaawansowana, zapewniająca właścicielowi strony najszersze możliwości usługa serwerowa. W jej ramach otrzymujesz dostęp do całego fizycznego serwera — wydzielonego przez hostingodawcę specjalnie dla Twojej witryny.
Możesz korzystać z pełni jego zasobów — mocy obliczeniowej, pamięci oraz, oczywiście, przepustowości łącza. I nie musisz dzielić się nimi z innymi — tak, jak to jest w przypadku serwerów współdzielonych czy hostingu VPS. Oznacza to nic innego jak:
Dostawcy hostingu z reguły dają właścicielowi strony dużą swobodę co do konfiguracji samego serwera. Bez problemu możesz dostosować jego parametry — np. pojemność dysku czy moc procesora — do rzeczywistych potrzeb swojej witryny lub aplikacji.
Administrator strony ma na serwerze dedykowanym także pełną kontrolę nad wdrażanym oprogramowaniem oraz usługami zewnętrznymi — czym w przypadku hostingu współdzielonego zajmuje się hostingodawca. Dla firm, których działalność wymaga wsparcia specjalnych programów, dostęp do serwera na poziomie root będzie kolejną zaletą… która, z drugiej strony, może się okazać również i wadą.
W przypadku hostingu dedykowanego pełna odpowiedzialność za zasoby serwera, tworzenie kopii zapasowych, wdrażanie aktualizacji oraz bezpieczeństwo danych spoczywa bowiem na właścicielu strony. Wielu hostingodawców oferuje co prawda w cenie usługi serwerowej podstawowe wsparcie techniczne czy dostęp do własnych systemów bezpieczeństwa — ale codzienną administracją serwera musi zająć się na własną rękę właściciel. A to oznacza konieczność zatrudnienia administratora IT lub skorzystania z pomocy firmy zewnętrznej, specjalizującej się w obsłudze infrastruktury sieciowej.
W porównaniu do hostingu współdzielonego czy VPS, za dostęp do serwera dedykowanego zapłacisz zdecydowanie najwięcej — i to bez uwzględnienia kosztów administracji (które mogą wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie). Jednak dla wielu firm to właśnie hosting dedykowany będzie najlepszym wyborem; szczególnie jeśli Twoja strona lub aplikacja:
Bardzo możliwe, że w swoim komputerze lub laptopie masz dwa dyski: HDD i SSD. Pierwszy z nich — dysk twardy — jest nośnikiem magnetycznym; dane są tu zapisane na tzw. talerzach magnetycznych, które w trakcie pracy nieustannie się obracają. Napęd SSD korzysta zaś z pamięci flash — tej samej, którą znajdziesz np. w pendrive’ach i… o wiele szybszej od nośników twardych.
Hosting SSD pozwala przechowywać zasoby strony właśnie na dyskach flashowych, zamiast standardowych nośników HDD. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz oczekiwać nie tylko szybszego działania serwera (i krótszego czasu ładowania stron!), ale też większej odporności na awarie — dyski SSD są, ze względu na swoją nieruchomą konstrukcję, po prostu bezpieczniejsze.
Zarówno hostingi dedykowane, jak i te oparte na dyskach SSD są rozwiązaniami skierowanymi do właścicieli najbardziej wymagających serwisów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji radzimy więc dobrze zastanowić się, czy Twoja strona naprawdę będzie mogła skorzystać z pełni ich możliwości — czy może wystarczą jej zasoby serwera VPS lub „współdzielonego”?
Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.