Co to jest Notion i jak możesz go wykorzystać?
3 min
3 min
Na skróty
Narzędzie Notion cieszy się ogromną popularnością. Mimo że dostępne jest znacznie krócej od swojego konkurenta — Asany. Oprogramowanie to polecają zarówno ludzie biznesu, jak i marketerzy, specjaliści SEO, copywriterzy, programiści oraz studenci. Możliwości Notion są niemal nieograniczone. Sprawdź, co to jest Notion i w jaki sposób możesz skorzystać z jego potencjału.
Notion jest internetową aplikacją, dzięki której możliwe jest między innymi:
Bez problemu wstawisz tutaj tabele, zdjęcia oraz zapiszesz ważne informacje w formie tekstowej. Jest to więc wszechstronne narzędzie do pracy, które zyskało ogromną popularność.
Wiesz już, co to jest Notion. Jeżeli zastanawiasz się, czy narzędzie jest darmowe, mamy dobrą wiadomość: Tak! Bezpłatny plan ma pewne ograniczenia, ale pozwala korzystać ze zdecydowanej większości funkcji.
Masz także możliwość użytkowania płatnego planu. Oprócz wersji Free dostępne są modele:
Możliwości każdej z wersji zostały szczegółowo przedstawione na oficjalnej stronie wydawcy oprogramowania:
Zdj. 1. Przedstawienie dostępnych planów oraz ich możliwości na stronie narzędzia Notion
Źródło: https://www.notion.com/pricing
Aby zacząć korzystać z Notion, należy podać adres-mail. Potem konieczne jest stworzenie pierwszego obszaru roboczego — workspace. Następnie pojawi się ekran główny z podstawowymi instrukcjami na temat tego, jak korzystać z Notion.
Wewnątrz Notion możliwe jest tworzenie bloków na wzór klocków. Blokiem może być zarówno strona, jak i lista, nagłówek oraz tekst. Można wstawiać także tak zwane bazy danych i osadzać wewnątrz elementy z innych aplikacji oraz stron.
Bazy danych w Notion przyjmują bardzo różną formę. To nie tylko tradycyjna tabelka. Może to być także galeria zdjęć, kalendarz bądź też system tablic znany choćby z aplikacji Trello.
Zdj. 2. Przykład bazy danych w Notion
Źródło: https://www.notion.so/templates/fundraising-database
W Notion można na przykład stworzyć:
Tak naprawdę ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia. Ponadto w Notion dostępna jest ogromna liczba zarówno bezpłatnych, jak i płatnych szablonów. Niektóre z nich dedykowane są konkretnym grupom zawodowym, społecznym itd.
Zdj. 3. Szablon dostępny w Marketplace przeznaczony dla freelancerów
Źródło: własne
Notion można zestawić z konkurencyjnymi narzędziami. Oczywiście jednym z pierwszych, który przychodzi na myśl, jest Asana. Asana jest zdecydowanie starsza. Została bowiem wydana jeszcze w 2011 roku. Notion jest jednak bardziej uniwersalny i daje możliwość zastąpienia sporej liczby narzędzi — nawet Dokumentów Google. Wśród użytkowników często pojawiają się opinie, że Asana jest świetna w przechowywaniu nie wiedzy, tylko zadań. Notion natomiast daje możliwość zarówno tego pierwszego, jak i drugiego.
Nie znaczy to jednak, że Asanę należy skreślić w tym zestawieniu. Jest ona bowiem znacznie prostsza — ma mniej funkcji oraz opcji konfiguracji. Łatwiej także rozpocząć korzystanie z niej. Asana jest również bardziej skalowalna. Lepiej sprawdzi się więc w zarządzaniu większymi – bardziej złożonymi projektami. Interfejs Asany jest bardziej przejrzysty i zawiera mniej informacji. W związku z tym początkujący szybciej połapią się, jak w pełni wykorzystać funkcje oprogramowania.
Ciekawą opcją jest także połączenie Asany z Notion. Taka integracja jest bardzo opłacalna na przykład dla specjalistów SEO (ang. Search Engine Optimization).
Zdj. 4. https://asana.com/pl/apps/notion
Źródło: własne
Jeżeli nie jesteś pewien, czy Notion jest dla Ciebie, po prostu przetestuj darmową wersję. Być może dzięki temu jeszcze bardziej podniesiesz swoją wydajność oraz poziom organizacji.
Zawodowy copywriter, pasjonat SEO, przedsiębiorca. Specjalizuje się w treściach dotyczących marketingu internetowego. Miłośnik nowinek technologicznych. Kiedy nie pracuje, latem rekreacyjnie biega, a zimą morsuje.