Na skróty
Stawiając swoją stronę internetową należy dokonać wyboru odpowiedniego hostingu. Na rynku pojawiają się różne propozycje. Niektórzy używają serwerów dedykowanych, inni sięgają po Virtual Private Server, a jeszcze inni opierają działanie swojej strony na tzw. cloud serverze. Nadal największą popularnością cieszą się serwery wirtualne. Co to takiego? W jaki sposób hosting taki jak serwer wirtualny może wpłynąć na SEO?
Zdj 1. Strony internetowe „znajdują się” na specjalnych komputerach zwanych serwerami. Ich wirtualna część może być świetnym miejscem do ulokowania własnej witryny. Czy jednak taki hosting wpływa na SEO?
Źródło: https://pixabay.com/photos/computer-technology-pc-electronics-1574533/
Zacznijmy od tego, że wybór rodzaju hostingu jest niezwykle istotny. Wpływa na działanie i szybkość ładowania witryny oraz możliwość wdrożenia strony np. na WordPressie. Okazuje się, że może mieć wpływa również na pozycjonowanie.
Jednym z rodzajów hostingu, wybieranego często przez webmasterów stawiających strony internetowe jest tzw. serwer wirtualny. To specjalna, wydzielona przy pomocy dedykowanego oprogramowania przestrzeń, która znajduje się na fizycznych dyskach serwerów. Pojedynczy serwer fizyczny dzieli się na kilkanaście serwerów wirtualnych korzystających z dysku twardego, pamięci procesora i jego czasu pracy.
Pamiętaj, że współdzielenie przestrzeni dyskowej nie odbija się na działaniu Twojej strony internetowej. Oznacza to, że jedna strona internetowa nie będzie wpływała na pracę drugiej. Firmy hostingowe dbają o optymalizację podziału udostępnionego hostingu w taki sposób, aby każdy miał do dyspozycji wystarczające zasoby.
Warto dodać, że współczesne serwery wirtualne są bardzo dobrze zabezpieczone np. przed atakami spamerów czy hakerów, a ich sposób działania daje bardzo szerokie zastosowanie.
Zdj 2. Wirtualny serwer to pojedynczy hosting rzeczywisty, który podzielony jest na wirtualne partycje. Jeden właściciel dostaje do dyspozycji właśnie taką partycję o określonych parametrach.
Źródło: https://pixabay.com/illustrations/cloud-computer-hosting-3406627/
Serwer wirtualny stosowany jest z myślą o osobach, których strony internetowe nie wymagają nadzwyczajnej mocy komputera, nie zajmują wiele przestrzeni dyskowej i nie generują nadmiarowego ruchu w jednym momencie.
Dlaczego wirtualny serwer to dobre rozwiązanie?
Kto powinien przemyśleć instalację strony na takim serwerze? Wirtualny hosting adresowany jest szczególnie do małych i średnich firm, które mają ograniczony budżet na działania w sieci. Nie wymaga on zaawansowanej wiedzy technicznej, a więc bez problemu obsłużą go laicy. Warto zaznaczyć, że jest to dość tania opcja. Uważaj jednak na zakup najtańszych pakietów. Te mają różne ograniczenia (np. mała liczba kont pocztowych, brak możliwości tworzenia baz MySQL do instalacji WordPressa czy podobne).
Jak natomiast sprawa wirtualnego serwera ma się do kwestii SEO? Czy pozycjonowanie w jakimkolwiek stopniu uzależnione jest od wybranego przez Ciebie hostingu? Okazuje się, że jak najbardziej.
Optymalizacja na hostingu o lepszych parametrach jest bardziej efektywna i przynosi szybsze efekty. Można wręcz powiedzieć, że odpowiednio dobrany serwer przekłada się na SEO i UX (czyli SXO) witryny, gdyż odpowiada m.in. za:
Wpływ hostingu na kwestię optymalizacji strony jest niebagatelny. Jak ma się do tego wirtualny serwer? Otóż – to zależy. Na SEO istotnie mogą oddziaływać m.in. pojemność hostingu, parametry realnego serwera (czyli komputera udostępniającego pliki), możliwość podłączenia certyfikatu SSL (strona z takim certyfikatem uznawana jest za bezpieczną) czy kompatybilność z najnowszymi technologiami projektowania witryn internetowych.
Wybierając odpowiedni serwer zwróć uwagę na to czy współpracuje on z bazą MySQL w najnowszej wersji i PHP minimum 7.3 lub nowszy. Zapytaj hostingodawcy, czy serwer pracuje na szybkich dyskach SSD. Wiele ofert hostingów wirtualnych spełnia wszystkie powyższe kryteria. Radzimy unikać jedynie darmowych serwerów wirtualnych, które mają bardzo ograniczone możliwości modyfikacji i ciężko zainstalować tam nowoczesne oprogramowanie.
Podkreślmy też, że nie musisz przenosić strony na nowy hosting z serwera wirtualnego. Poczekaj na audyt SEO, który wykona dla Ciebie wybrana agencja SEO. W audycie zawarte będą również uwagi na temat działania hostingu. Agencja może zalecić przeniesienie całej strony na inny hosting lub wskazać, że w zupełności wystarczy on do działań optymalizacyjnych.
Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.